Още несъвзели се от снежния ад, областите Смолян и Кърджали станаха жертва и на свлачища. Голямо свлачище затвори вчера сутринта пътя Асеновград -Смолян, а друго скъса магистралния водопровод, който захранва с питейна вода от язовир "Боровица" хиляди домакинства в района на Кърджали.
Минимум 24 часа се очаква да продължи работата по отстраняване на аварията на водопровода, който снабдява Кърджали и още 40 населени места. Аварията е станала близо до село Пъдарци, на изключително труднодостъпно място в планината. От регионалното министерство съобщиха, че в резервоарите на населените места има вода, а там, където няма, ще се осигурят водоноски. Ще бъдат пуснати и обществените чешми, които се захранват от местни водоизточници
Очаква се пътят Асеновград - Смолян да остане затворен поне 48 часа, съобщи БГНЕС. Над 4000 тона е скалната маса, блокирала и двете ленти в района на село Югово. "Активизиралото се през нощта свлачище е огромно и много опасно, има вероятност да се свлекат огромни скални отломки, което прави пускането на движението неблагоразумно", обясни министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, която пристигна на място. "Проблемът с разчистването идва оттам, че скалните късове са много големи и е трудно извозването им. В момента правим анализ каква част от тях ще бъдат взривени", каза Павлова. Тя добави, че в помощ ще бъде включена специализирана техника, която работи на АМ "Марица". Ще бъде предоставена и специална фадрома с чук, която да разбива скалите. "При по-малките свлачища частично се почиства, но тук скалната маса е огромна и тежка, което налага извозване и депониране. Една част ще се извози в Асеновград, а друга - в близко до мястото депо. Критичното в момента е, че има огромни камъни и има риск те да паднат по всяко време върху техниката, докато работи, и не може да застрашим живота на работниците. Затова няма да работим по самото разчистване", каза още министърът.
Сформиран е екип от професионалисти и алпинисти, които със специални хидравлични възглавници и крикове ще се качат в понеделник, и под сериозен контрол ще започнат да рушат скалните парчета. "Дотогава не можем да предприемем нищо. След като се обрушат огромните и опасни скални парчета, ще взривим опасните камъни долу, за да намалим обема на скалната маса. Това ще продължи минимум 48 часа, защото работата е изключително рискова", обобщи Павлова.
В бедстващите райони и съботата не беше спокойна. Стотици къщи в петхилядното пазарджишко село Мало Конаре бяха наводнени заради подпочвените води, чието ниво е повишено заради обилното снеготопене през последните дни. "Опитваме се максимално да помогнем на хората с подпочвените води там", каза премиерът Бойко Борисов, който също навести Смолянско. Той уточни, че ситуацията е такава, че свалачищата и срутищата са огромни. По думите му пътищата у нас са строени без сервитути и с неправилни наклони и "всичко сега се изсипва на главата на това правителство и трябва бързо да се оправя". Премиерът каза още, че в следващата година трябва да се заложат в бюджета повече пари за полутунели, мрежи, които трябва да се правят там.
В бедстващите райони ще бъдат изпратени 20 агрегата. Те ще бъдат раздадени на малките села и махали, до които не може да бъде възстановено електрозахранването. В събота в Смолянско все още имаше над 70 населени места без ток. Борисов съобщи още, че предстоят разговори с Комисията за регулиране на съобщенията, за да се разбере могат ли да бъдат санкционирани мобилните оператори, два от които оставиха без покритие Смолянско и Кърджалийско.
ЩЕДРО
"Хората в бедстващите райони ще бъдат компенсирани с каквото може, в Кърджали и Смолянско има загинали около 500 овце и крави, има механизъм, по който ще им се помогне. Доброволците, които се включиха в разчистването на пътищата, ще получат право на по 10 кубика от падналите дървета", обеща премиерът Борисов. Общините Кърджали, Смолян, Кирково и Ардино ще бъдат подпомогнати с допълнителни средства за снегопочистване, тъй като бюджетът им не стига за това. Според Борисов става дума за по 20-30 хил. лв.