:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,183
Активни 751
Страници 650
За един ден 1,302,066

Атина се готви да опрости 67 млрд. евро данъци

Гръцкият премиер Алексис Ципрас моли ЕС за спешна финансова помощ, защото не може да плати пенсии и заплати
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Гръцкият премиер Алексис Ципрас произнесе 30-минутна реч, прекъсвана с многозначителни паузи, при обсъждането на закона за "хуманитарната криза" в парламента в Атина завчера вечерта. Той подчерта, че за 5 г. това е първият закон, писан в Атина, а не от технократите в Европа.
Гръцкото правителство се готви да опрости данъци на стойност 67 млрд. евро. Това предвижда законопроект за разсроченото изплащане на данъчните задължения, който предстои в близките дни да бъде внесен за одобрение от парламента. Документът предвижда да бъдат отписани 50% от общите задължения на гражданите, сред които и главницата, писа в. "Катимерини". Няма да има таван на сумите, които ще бъдат опростени, дори и гърци със задължения над 1 млн. евро могат да участват в нея. Длъжниците ще погасяват останалите им данъци на 100 вноски, като една от тях е минимум 20 евро. Зам. финансовият министър на Гърция Надя Валавани обясни, че чрез новата схема могат да бъдат събрани само 9 млрд. евро, или 11.6% от общо 76 млрд. евро неплатени данъци и такси. Това означава, че Атина е готова да опрости 67 млрд. евро данъци. Тя даде пример, че ако грък дължи 5000 евро данъци, от които 3000 са главница и останалите 2000 са лихви, то длъжникът ще плати 2500 евро, а останалите ще му бъдат опростени.

Междувременно гръцкият министър-председател Алексис Ципрас късно снощи трябваше да се срещне в Брюксел с германския канцлер Ангела Меркел, с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, с шефа на ЕЦБ Марио Драги, с френския президент Франсоа Оланд и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, за са обсъдят ситуацията в страната. Срещата бе по искане на Ципрас. Според запознати той е имал намерение да поиска спешно да бъде преведена част от поредния транш от финансовата помощ за Атина, тъй като в гръцката хазна няма достатъчно средства за изплащане на пенсии и заплати. Ципрас се надявал на поне 3 млрд. евро от транша, който е на стойност 7.2 млрд. евро. Срещата бе планирана да се проведе преди началото на започналия късно снощи в Брюксел Европейски съвет, на който освен проблемите на Гърция трябваше да се обсъждат енергийният съюз на ЕС и ситуацията в Украйна. България е представена от премиера Бойко Борисов. "Крайно време е нашите съседи, които искат да са в Еврозоната и Шенген, да спазват правилата, за които са поели ангажимент", заяви той в Брюксел, цитиран от агенция "Фокус". "Винаги съм казвал, че за нашите съседи трябва да се говори добре, защото нито те, нито ние избираме съседите си. Това ми е вече 5-а година на Европейски съвет, преди слушах Папандреу - само искаше пари и отлагане на плащания. После Самарас - пари и отлагане на плащанията. Сега дойде СИРИЗА и Ципрас - пари, отлагане на плащанията", каза Борисов преди началото на Съвета.

ПРИМЕР

Германски туристи платиха на Гърция 875 евро като част от военните репарации, които Атина твърди, че Берлин й дължи от Втората световна война, писаха британските медии. Лудвиг Закарло и Нина Лаге били на почивка в град Нафплион на полуостров Пелопонес и внесли сумата в местното кметство. Германците изчислили, че това е техният дял от общата сума около 162 млрд. евро, която Гърция иска от ФРГ. Властите в Нафплион са предоставили парите на местна благотворителна организация.

28
2399
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
19 Март 2015 21:09
Гръцкият премиер Алексис Ципрас моли ЕС за спешна финансова помощ, защото не може да плати пенсии и заплати
Документът предвижда да бъдат отписани 50% от общите задължения на гражданите, сред които и главницата


Пари може да се дадат, ако се изгони лудият Ципрас и шайката малоумници цоциалисти, добрали се до властта с популистки обещания.


19 Март 2015 21:23
Атина се готви да опрости 67 млрд. евро данъци

О колко сме ларж,а?
19 Март 2015 21:24
тъй като в гръцката хазна няма достатъчно средства за изплащане на пенсии и заплати.

Ами опростете и тях??
19 Март 2015 21:28
тъй като в гръцката хазна няма достатъчно средства за изплащане на пенсии и заплати. Ципрас се надявал на поне 3 млрд. евро от транша,

А защо за България няма 3 милиарда транш?И за българските граждани не достигат пари за достойни заплати и пенсии!
20 Март 2015 00:43
Ступор. Нема ни данъци, ни пенции, ни заплати. Последният да изгаси лампата...
20 Март 2015 08:41
Където стъпи цоциалист - трева не никне!
20 Март 2015 08:57
Няма да има таван на сумите, които ще бъдат опростени, дори и гърци със задължения над 1 млн. евро могат да участват в нея.

Междувременно гръцкият министър-председател Алексис Ципрас ......... имал намерение да поиска спешно да бъде преведена част от поредния транш от финансовата помощ за Атина, тъй като в гръцката хазна няма достатъчно средства за изплащане на пенсии и заплати.


Обичайните византийски номера.
20 Март 2015 10:12
Да внесем малко уточнения...
Атина няма проблем нито с пенсии, нито със заплати!
Проблем са плащанията по външния дълг - почти 30 млд. тази година
, а рефинансирането на гръцките заеми (каквото е по същество евро-помощта) е спряно от миналото лято. Явно още от миналото лято неолибералните режими в Европа са били наясно, че в Гърция предстои смяна на политиката, а сега правят всички възможно да компрометират правителството на Сириза-Анел. Използват всички възможни средства - от затягане на режима за Гърция, от ЕЦБ, нарушаване на споразуменията между Гърция и кредиторите и (за което повод винаги може да се намери), до предизвикване на паника с заплахи за грекекзит от официални лица.
Даже полагаемите им печалби (1,9 млд.) от търговията с гръцки ценни книжа им спряха.
Целта е да се накарат Сириза да ореже пенсии и заплати и да я омаскарят, срещу разсрочвания на плащанията.
Щото и на децата им е ясно, че няма как една държава да плати външни задължения на стойност 10% от БВП за една година без ново рефинансиране.
Не знам, дали и Чаушеско го е постигал... при затворени граници при това.

Пак част от омаскаряването са писаниците за това, че гърците не си плащали данъците. Ако можеха да го правят - нямаше да откриват фирми-кутии в България за да плащат у нас десятък...



Сега... един пример за дължимите 70 млд. данъци в Гърция за илюстрация:
В Гърция данъка за автомобилите се плаща до края на всяка година за следващата.
Ако не си внесеш данъка до 31 декември, задължението ти на първи януари е точно двойно!

За всички данъчни задължения, освен глобите, текът и лихви.
В един момент, ако в началото на годината си дължал 1000 евро, може да се окаже, че в началото на следващата, за същите 1000, вече дължиш 3000!!! Доскоро, за задължения до 5000 евро имаше задържане под стража и наказателно преследване (Сириза вдигна тавана на 50.000)

Разбира се, нито сегашните, нито предишните правителства можеха да вкарат в затвора всички длъжници. Най-големите от тях, с покровителството на Берлин, Париж и Брюксел, често получаваха министерски отписвания.

За дребните гръцки предприемачи периодично, през 10-тина години, гръцките правителства правят - переоси или данъчни амнистии при които отписват част от задълженията - не от главницата, а от глобите и лихвите върху нея.
Примерно 1000-та евро са ти станали 3000, отписват ти 1000 от глобите...
За първи път се случва, ако си внесеш дължимите стари данъци до (27? март) да ти отпишат цялата глоба или 90% от глобата - не съм чел точно.

Данъците за имотите в Гърция все още се изчисляват по данъчните оценки от преди кризата. Имота ти може да струва 50.000 днес, но продължаваш да плащаш данък, сякаш струва 100.000... Тройката до сега не позволяваше да се коригират.
20 Март 2015 10:52
Ципурас да плаща само толко заплати и пенсии, за колкото може да събере данъци.
И каква несправедливост - върху просрочените дължими суми се начислявали глоби и лихви...мчи по цял свят е така - като не платиш в срок и текат лихви, а много често и глоби. В България е основната лихва + 10%, като за осигуровките май беше +20%...някой да ревне срещу тва?
А гърците откриват фирми в България, щото корпоративният данък е по-нисък. Тва, че могат да платят 10% съвсем не означава, че не биха могли да си платят 20-25% или колкото е там в Гърция.
Айде не на нас тия.
20 Март 2015 10:52
tryy, 20 Март 2015 10:12
И отново сърдечни поздрави за твоето желание и умение да предоставяш обективна информация за Гърция. С което допринасяш за високото ниво на форума!

20 Март 2015 11:28
SgtTroy
20 Март 2015 10:52

Ципурас да плаща само толко заплати и пенсии, за колкото може да събере данъци.


Ами той, точно това прави!!!
Що му се сърдиш?

Или искаш Европа и в частност Гърция да се върне във времената на Дракон?
За Гърция няма как да стане. Повече от 3000 години, без прекъсване, чете и пише.
(то и това май е малко проблем, като знам обема на данъчното им законодателство)

Чувал ли си за драконови закони?
Въвел ги Дракон в антична Атина.
Но древните гърци скоро разбрали, че не водят до благоденствие за обществото, а всички в блатото.
Трийсетина години по-късно мъдреца Солон ги отменил и въвел сисахтията...
И забележи! Тогава не са дължали и 1 стотинка на немците, щото ги е нямало.
Само помежду си!

Сега... че немска Европа цивилизационно изглежда е още в епохата на Дракон... за това гърците не са виновни!
Сириза в момента правят всичко възможно да и помогнат да навакса пропуснатите столетия!
Надявам се днешните немци, ако не са схватливи колкото древните гърци, поне две световни войни да им стигат!

Само да не ми кажеш, че цивилизация = мерцедес!
Колкото средния пръст на Афродита Милоска!

Ок?
20 Март 2015 11:35
Атина няма проблем нито с пенсии, нито със заплати!


Самият неокуманез Ципрас казва, че има проблем, ама, ей на! Винаги се намират някакви спецове, коит' да го оборят.

неолибералните режими в Европа сега правят всички възможно да компрометират правителството на Сириза-Анел


Ясно, ето го виновникът — Световният империализъм, маскиран като неолиберален режим.


20 Март 2015 11:37
tryy

20 Март 2015 11:56
И отново сърдечни поздрави за твоето желание и умение да предоставяш обективна информация за Гърция.

20 Март 2015 12:10
Cardozo e Sa
20 Март 2015 11:35


Сега...
Ако исках да ти опонирам, щях да ти кажа, че виновника е комунистически Китай, от когото дружинната ръководителка започна да внася стоките, които преди десетина години внасяше от Гърция. (Към него могат да се добавят Пакистан, България и др. гладни, но те имат по-малко значение)

Аз не искам да ти опонирам, пък и двумерното мислене ми е чуждо.
А и гърците не се сърдят на Поднебесната. Стари цивилизации, знаят - борба за хляб - намериха балансиращи механизми. Поднебесната отпусна дългосрочни кредити на гръцките корабособственици да си строят корабите там, гърците пък и дадоха допълнително част от пристанището в Пирея.
Само дружинната се разсърди. Че не купиха от нея ръждясали корита втора употреба.
И още се сърди.
Но има време! Ще поумнее!
Няколко хилядолетия само трябват още.
20 Март 2015 12:39
Обръках се нещо .
ЕС да не би да дължи некви пари на Елада или все пак обратно ?
20 Март 2015 12:57
TRYY, не се изказвай неподготвен по теми, които не познаваш като например поръчките на гръцки корабособственици в китайски корабостроителници
Достатъчно бисери си наръсил за циливизационната роля на Гърция и за това как тя е готова да продължава да цивилизова дивите немци срещу пари в брой.
Какво ни казва СИРИЗА?
Заемите са си ВАШИ, защо НИЕ трябва да ги плащаме?
Я по-добре дайте още няколко милиарда, че сме решили да опростим данъците за да си осигурим преизбиране, иначе - току-виж сме излезли от скапаната Европа и сме отишли да цивилизоваме руснаците и китайците - да видите как без нас ще я карате!
20 Март 2015 13:00
VOCI
20 Март 2015 12:39

Обръках се нещо .
ЕС да не би да дължи некви пари на Елада или все пак обратно ?


А... Очаквано е!
При толкова пропагадна!

А ЕС Дължи 1,9 млд от миналата година, (които така или иначе пак в неговите каси щяха да потънат, но нали извиването на ръце не му е патент?).
Гърците, засега си плащат борчовете точно на време, както са се договорили!!!
Може да са предоговаряли и да искат ново предоговаряне, но като търговец да ти кажа - това е нормална търговска практика!

Ако те интересуват пък и другите задължения...
ЕС дължи патентни права за думичките: демокрация, плутокрация, филантропия, мизантропия, математика, философия, Европа...
Много са, не мога да ги изброя, а и гърците не ги търсят...



Немците път дължат обезщетения (или контрибуции) за други думички като: фашизъм, нацизъм, невърнати военновременни заеми, агресия и пр...
Да не ги изреждам.
Само ей- тука - един списък на селищата изпитали от първа ръка немското човеколюбие и щедрост в Гърция!
http://el.wikipedia.org/wiki/Μαρτυρικά_χωριά_και_πόλεις_της_Ελλάδας
20 Март 2015 13:03
БатВаню
20 Март 2015 12:57

TRYY, не се изказвай неподготвен по теми, които не познаваш като например поръчките на гръцки корабособственици в китайски корабостроителници
Достатъчно бисери си наръсил за циливизационната роля на Гърция...


Е... Надявам се ти да си подготвен и да ни разкажеш!
Признавам, прекалих с "дезинформацията" за днес! Не понася на всички!
Спирам!
20 Март 2015 14:07
Наистина не ни понесе!
трудно е да учиш свиня да свири на пиано, загуба на време, а и на свинята ще и стане скучно.
20 Март 2015 15:12
БатВаню
20 Март 2015 14:07

Наистина не ни понесе!
трудно е да учиш свиня да свири на пиано, загуба на време, а и на свинята ще и стане скучно.


Ти пък...
Като не ти понася, прескачай ме - не държа да те уча!
Винаги съм зачитал възгледа на Русо "назад към природата" - може пък, там сред четирикраките ни събратя, да се спотайва истината!

Но... по ми допада другия велик французин: "и да не съм съгласен с теб, ще се боря за правото ти да грухтиш"!
...
И... няма да те донеса
20 Март 2015 16:27
tryy

Хубаво е да има и различни мнения. Малко неоправданото високомерие беше излишно, но нейсе.
Въпросът ми е следният. Ако сега, на момента, на Гърция се опростят всички заеми, тя ще може ли сама да си покрива разходите- социални и прочие?
Ти приемаш ли, че гръцката икономика е достатъчно конкурентоспособна, за да може да се поддържа досегашния стандарт и харчове. И ако е така, кои сфери на икономиката биха позволили това?
Ако е възможно да се поддръжа такъв стандарт, съизмерим с испански и италиански, от страна, която не е в първите икономики в ЕС, този модел трябва да се изучава в цял свят.
Сериозно питам, интересно ми е.
20 Март 2015 16:30
Въпросът ми е следният. Ако сега на момента на Гърция се опростят всички заеми, тя ще може ли сама да си покрива разходите- социални и прочие.


трябва да и дадат и истинска помощ - 50-60 милиарда евро безвъзмездно, както гърците във форума искат - тогава може и да изкара 3-4 години.
20 Март 2015 16:51
аиг,

Чуден въпрос, но не мисля, че ще дочакаш отговор.
Опорните точки за Гърция не са разработени в такива детайли; важното е, че Гърция е и винаги е била хипер развита икономика и че само гнусните банкстери насила са дали милиарди на гърците, та да им вземат после островите и да ги заробят
20 Март 2015 17:24
От писанията на tryyразбираме, че на Гърция цял свят дължи по нещо и общо взето светът и е длъжен почти като на уса-то.
20 Март 2015 18:53
аиг
20 Март 2015 16:27

tryy

Хубаво е да има и различни мнения. Малко неоправданото високомерие беше излишно, но нейсе.
Въпросът ми е следният. Ако сега, на момента, на Гърция се опростят всички заеми, тя ще може ли сама да си покрива разходите- социални и прочие?
Ти приемаш ли, че гръцката икономика е достатъчно конкурентоспособна, за да може да се поддържа досегашния стандарт и харчове. И ако е така, кои сфери на икономиката биха позволили това?
Ако е възможно да се поддръжа такъв стандарт, съизмерим с испански и италиански, от страна, която не е в първите икономики в ЕС, този модел трябва да се изучава в цял свят.
Сериозно питам, интересно ми е.


Високомерие? - може, но неоправдано - в никакъв случай!


Гърция имаше не лош стандарт до влизането си в ЕС, не по-нисък от испанския и често пъти изпреварващ го! С Португалия, Ирландия и др... дори не би трябвало да се сравнява. А и дълговете и към влизането в ЕС бяха неприлично ниски.

Кое те кара да си мислиш, че не би могла?
Или въпроса ти е на основа познания за Гърция от патриотичните училищни истории от времето на Паисий.

п.п.
Гърция и сега има сфери в които е световен лидер!
Корабоплаване - 25% от световния морски транспорт...
(Някога беше добре с корабостроенето и кораборемонтната дейност - 13 млд. долара само от ремонтите!)
В много производства на селското стопанство...
Но какво значение има това.

Гърция произвежда (и измисля) апаратура за изкуствени спътници.
И?
Индия изстрелва изкуствени спътници.
И?

Всичко което изяждаме, обличаме, изпиваме и накрая изси...ме, всичко което се произвежда, се произвежда от по-малко от 16% от човеците на земята.
Да не си мислиш, че ако се удвои производството с два пъти повече хора ще станем щастливи и няма да има гладни?
Не.
Гърция (и други друго) ще заравя два пъти повече портокали в земята...
21 Март 2015 11:09
***
22 Март 2015 10:12
аиг,
Никакви разумни аргументи не важат пред горния форумец, известен още под ника gorro. И все пак ето един линк, показващ обемите на внос/износ на всяка държава като стоки и услуги.
Натисни тук
От линка се вижда, че по износ на стоки и услуги Гърция е по-зле от Португалия и далеч по-зле от Испания и Ирландия, като се отчете и разликата в броя на населението. Така, че манипулациите за гръцкото икономическо чудо не са нищо друго освен ципраска пропаганда.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД