:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,591
Активни 708
Страници 3,494
За един ден 1,302,066

Слаб отвън и дебел отвътре

Скритите мазнини могат да предизвикат сериозни здравословни проблеми
Фактът, че човек е слаб, не означава, че в тялото му не се съдържат мазнини. Напротив, дори и в най-стройната осанка има скрити мазнини, наречени в медицината висцерални. Това е причина при хора с еднакъв ръст и еднакво видимо загладен косъм или еднакво откровено кльощави телесното тегло да показва значими различия. Този вид мазнина задължително присъства в тялото, но когато увеличи количеството си, става опасна за здравето.

Обикновено липидната маса се натрупва в областта на корема и обгръща намиращите се в него кръвоносни съдове и меките органи като стомах, дебело черво, бъбреци. Заради локацията си, която често не може да подскаже за възникнал здравословен проблем, всъщност скритите мазнини са много по-опасни за човек, отколкото мазнините, които се натрупват под кожата. Причината за това е, че затрудняват дейността на важни вътрешни органи и същевремнно с това участват в процеса на обмяната на веществата, произвеждайки съставки, които често могат да предизвикат развитие на различни хронични заболявания. Оказва се обаче, че според нови проучвания голямото вътрешно затлъстяване влияе не само на физическото здраве, но и на психическото здраве, като може да доведе до депресивно състояние.

Висцералните мазнини могат да нарушат и нормалния ритъм на производство на хормоните, които образуват апетита, между които е и инсулинът. Мозъкът не произвежда необходимото им количество, тъй като вътрешните мазнини му подават фалшиви сигнали. Вследствие на това се появява така нареченият вълчи апетит.

Единственият възможен контрол над висцералните мазнини е изследване, с което да се изчисли процентът на вътрешното затлъстяване. Освен него специалистите препоръчват редовна проверка на нивото на кръвната захар. В случай че човек няма намерение да направи нито едното, нито другото, поне може да следи размера на талията си. Притеснение за здравословен проблем могат да имат мъжете с обиколка над 100 см и жените с над 86 см.

За превенция срещу натрупване на висцералните мазнини не е достатъчно просто да се намали приемът на храна или да се спазва диета, от което да се стопят подкожните мазнини и да изчезне целулитът например, но и редовно да се извършва физическа активност, с която се изчистват липидните наслоявания и далече по-надълбоко от подкожния слой. Наред с физическата активност е важно да се спазва и здравословен хранителен режим с повече зеленчуци, плодове и фибри. Разбира се, пърженото, мазното и сладкото е добре да бъдат изключени от менюто или поне да бъдат сведени до минимум. Заради съдържанието на добавки като овкусители, емулгатори, подсладители, които също носят допълнителни калории, трябва да се избягват всички полуфабрикати.

Неподозирани мазнини, които могат да образуват скрити такива, приемаме с корнфлейкса, сутрешното кафе с мляко, белия хляб, овесен, с трици или пълнозърнест хляб, зелената салата с риба тон, маслините. Всички те са полезни, но в определени количества стават вредни за организма. Затова и е казано, че отровата се крие в дозата.

Това, че човек приема мазнини, не означава автоматично напълняване. Всъщност натрупването на килограмите зависи от скоростта, в която организмът гори калориите. При спортуващите хора мазнините се изразходват като енергия от организма и не се натрупват. Мазнините се натрупват при хората, водещи заседнал начин на живот. Не всички хора обаче имат време да бъдат спортисти, затова е достатъчно да се правят ежедневни разходки и колкото се може повече да се ходи пеш.





















1676
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД