Водеща, БНТ: ...До края на 2015 г. предвиждате или не предвиждате увеличение (на тока)?
Иван Иванов, председател на Комисията по енергийно и водно регулиране, избран от НС с огромната подкрепа на ГЕРБ, РБ, ПФ, БДЦ и АБВ: Това ще ви кажа в края на м. юли, защото решението се взима от регулатора, не от мен. Но аз отново повтарям ангажимента, който поех още в деня на избора - всички усилия ще бъдат положени, за да няма увеличение на цената на електроенергията. Но се правят в момента изчисленията, които трябва да отговорят на това желание. Мога, обаче, да кажа, че тази цел е осъществима. Осъществима, ако всичките набелязани действия по реформа в енергетиката, бъдат проведени. Някои от тях вече започнаха. С промените в Закона за енергетиката ще бъде ограничено изкупуването на неефективна електроенергия от заводските централи и топлофикационните централи. Само от тях миналата година НЕК натрупа 231 милиона текущ дефицит. Втората мярка беше подписаното споразумение с двете американски централи.
В-ща: Да, кажете, защото ми е много любопитен вашият коментар по тази тема. Защото знаем, че все пак тези договори бяха от времето на Иван Костов. Вие сте все пак човек разпознаваем в общественото пространство като човек от средите и от редиците на Иван Костов. Вашият коментар сега при преосмислянето на тези договори, това споразумение добро ли е за България или не?
ИИ: Безспорно е добро. Аз ще кажа - е много добро.
В-ща: Поправяне ли е това на някаква икономическа грешка в миналото?
ИИ: Не бих казал, защото аз не мога да направя такъв анализ през изминалите години, но това което мога със сигурност да отбележа, че подписаното споразумение действително спестява на НЕК от текущ дефицит още близо 100 милиона лева годишно. Имаше различни коментари. Имаше опит да бъде заблудено общественото мнение. Но в регулатора ние направихме абсолютно точна оценка на резултата от подписаното споразумение и мога да ви кажа, че още в рамките на тази година регулаторна - от 1 юли 2015 г. до 30 юни 2016 г. ще бъдат спестени 97 милиона лева... Това е самата истина. В рамките на 10 г. около 970 милиона лева, т.е., както беше казано - почти 1 милиард.
Водещ, БНТ: Грубо казано, но това хората какво ги грее? Като оправим дефицита на НЕК, това по някакъв начин на прекия потребител ще се отрази ли някога?
ИИ: Ще се отрази по съвсем определен начин, че ще престане да виси като Дамоклев меч опасността НЕК да фалира и да настъпи хаос в българската енергетика. И тя да тръгне в посока, която никой не може да предвиди в една такава катастрофа. На второ място, с изчистване на дефицита на НЕК, ще се приближим към либерализация на пазара - търговия на електроенергия, свободен избор на доставчик на електроенергия и тогава регулаторът, който в момента имам честта да бъда председател, ще престане да определя цената на електроенергията. Тя няма да бъде административно определяна, както досега се казва - в полза на едни, в полза на други генериращи мощности. А ще бъде определяна от пазара. В същото време, мога да ви кажа, че ако запушим всички онези пробойни в енергетиката в рамките на следващите няколко месеца, тази цена съвсем няма да бъде толкова висока. Води се пропаганда, като се говори, че не трябва да се отива към либерализиран пазар, защото ще бъдат настъпени интереси на големи играчи в енергетиката. Както министър-председателят Бойко Борисов ги нарече - „на енергийните олигарси".
В-щ: Т.е. вие започвате война с тези „енергийни олигарси"? Чувствате ли се като човек, който е готов да влезе в такава битка?
ИИ: Разбира се. Аз считам, че съм в регулатора именно, за да защитя обществения интерес, а не на различни лобистки кръгове, което означава, че ще остана твърдо зад закона, който ми дава тази сила. И второ - с един много по-действащ контрол!
Аз считам, че съм в регулатора именно, за да защитя обществения интерес, а не на различни лобистки кръгове
А аз считам, че си там точно за да защитаваш интересите на лобистки кръгове , а не обществения интерес.
Скакалец тъмно син!