От 1 януари военните и полицаите ще се пенсионират на 52 години и 10 месеца - колкото трябва да стане възрастта за миньорите и работещите най-тежка категория труд. Това предвижда втората порция промени в Кодекса за социално осигуряване, предлагани от вицепремиера Ивайло Калфин. Калфин дописва вече оповестените мерки за пенсионната реформа, които предвиждат ръст на годините и стажа за трета категория работници и увеличаване на осигуровките за пенсия и безработицата с 4.5% за 12 години. Той обаче призна, че предложенията ще се обсъждат още и не се приемат от всички засегнати. Военните например бяха склонни да отстъпят само за 50 г. възраст, и то от 2019 г.
Ключов въпрос в осигурителната система - за ограничаване на злоупотребите с инвалидните пенсии, няма да бъде включен в законопроекта, призна Калфин. Министърът има амбиция да прокара през Министерския съвет законопроекта до края на май, за да бъде приет и от депутатите преди лятната ваканция, но обясни, че промяната в ТЕЛК-овете ще се обсъжда тепърва, за да не бави общия пакет. Калфин не се ангажира със срокове за нея.
В момента за военни и полицаи има изискване за стаж от 27 г., 2/3 от които специализиран. Реалната възраст, на която те излизат в пенсия, е 52 г. и 8 месеца. Целта на промените за тази категория служители е възрастта да стигне 55 години, като годишно ще се увеличава с по два месеца до 2029 г. За парашутисти, пилоти, водолази възрастта трябва да стигне 45 г. Догодина те ще се пенсионират на 42 години и 10 месеца, като и тяхното увеличение ще е с по два месеца годишно. В момента сред тях има хора, които излизат в пенсия на 37 г.
За военните и полицаите, които през тази година ще изпълнят условието за стаж, ще има гратисен период до края на 2018 г., в който ще могат да се пенсионират без възраст. Това обаче ще важи единствено за тях - 1163 души по данни на НОИ. Годишно се пенсионират около 2 хил. служители от сектора, а общо са 75 хил., сочат данните.
В замяна на въвеждането на минимална възраст за пенсия на служителите от сектор "Сигурност" Калфин се съобразява с други техни искания. Той например предлага възможност на напусналите МВР и МО, които не са се пенсионирали още, да го направят по специалния ред за военни и полицаи. Социалното ведомство няма информация колко бивши служители биха се възползвали от тази възможност. Предлага се и от 1 юли т.г. служителите, които имат необходимия стаж за пенсия, да могат да се пенсионират, без да напускат. "Аз ако бях на тяхно място, веднага щях да се пенсионирам, защото ще получавам пенсия и заплата", коментира Калфин.
ВТОРА ПЕНСИЯ
Предвижда се родените след 1959 г. пенсионери от МВР и МО да имат право да си прехвърлят натрупаните пари по партидите в универсалните пенсионни фондове в НОИ. И тук социалното ведомство няма финансови разчети за ефекта. Проблемът е, че втора пенсия се получава едва, когато се навършат условията за трета категория - т.е. военни и полицаи трябва да чакат с години пари от частния фонд. В същото време обаче НОИ им плаща по-ниски пенсии с 28% именно заради вноските за втора пенсия. Сега тези пенсионери ще могат да прехвърлят партидите си в НОИ в срок от 1 г., след което ще им бъде увеличена пенсията от НОИ с 28%.
|
|