:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,347
Активни 623
Страници 11,912
За един ден 1,302,066
"Добрият" израз за геноцида

Пробив в историко-езиковата наука със съответна поука

Радио "Фокус": Парламентът прие декларация, с която призна „масовото изтребление" над арменците в Османската империя в периода 1915-1922. Езиков ли е спорът, госпожо Караянчева? Какво се случи? Защо трябваше да бъде масово изтребление, а не геноцид?

Цвета Караянчева, ГЕРБ: По решение на колегите - мисля, че това е добрият израз за това, което се е случило с тези хора. Трябва да се отдаде почит, трябва да се отдаде значение на тази дата, за да може историята наистина да извлече своите поуки. Едно такова решение показва, че понякога е важно да бъдем заедно, за да покажем съпричастност, да вложим повече разум и аз мисля, че днес повечето от политическите сили наистина проявиха този разум, видяхте и с едноминутно мълчание почетохме паметта на загиналите арменци.

РФ: Остана обаче горчив привкус от тази замяна на думата „геноцид" и затова е важно тя да бъде обяснена.

ЦК: Знаете ли, има неща, които трябва да бъдат издържани в чисто национален план и от гледна точка на национална и регионална политика. Когато човек подхожда емоционално, трябва да внимава, защото наистина ние като членове на Европейския съюз имаме национална политика, имаме своите съседи, имаме и своята европейска политика, отворени сме към Европа и към НАТО. В крайна сметка това е акт, който трябва да бъде наистина отразен по този начин. Мисля, че решението, което взехме с точно тази терминология, е правилно, и това наистина дава нов смисъл на парламентарния живот.

РФ: Какъв е този нов смисъл?

ЦК: В смисъл, че наистина показахме една нова политика, нова визия и отношение, когато трябва да се обединим зад дадено решение. Не всичко е политика, защото много от хората, много от политиците искат да си направят евтин PR за определени неща, когато обаче се касае за отговорна национална политика, трябва да гледаме в една и съща точка и да вземаме верните решения.

РФ: Сама казахте „евтин PR" - нали сте наясно, че вносителите на предложението е възможно да направят точно това въз основа на промяната?

ЦК: Всеки има право да тълкува и да извлича съответните дивиденти, бих казала. Не бива да го прави това нещо обаче вносителят. Аз мисля, че и партия „Атака" трябва да приеме това, което приеха останалите парламентарни групи.

РФ: А защо отпадна позоваването на няколко международни конвенции на ООН?

ЦК: Това е важно, защото като цяло постигнахме решение на парламентарните групи, че този текст наистина отговаря на това, което очакват българските граждани. Той наистина дава точно този прочит за арменския народ и мисля, че наистина това беше прецизирано от нашите юристи на парламентарните групи.

РФ: Представители на арменската общност са коментирали, че днешното решение е сериозен пробив. Приемате ли го и вие като такъв?

ЦК: Пробив - в смисъл?

РФ: Пробив по отношение на тезата, която те защитават.

ЦК: Да, разбира се, в това решение ние обявяваме и 24 април като дата, на която трябва да се покланяме, като ден на почитане на жертвите на арменския народ, така че наистина е пробив, така е. Но вие знаете, че и в Европейския съюз има такива решения, така че изхождайки от това, което се случва в Европа, ние като член на Европейския съюз и като хора, които защитават националната си политика, мисля, че взехме адекватно решение.

РФ: Как разчитате данните на проучване на „Галъп Интернешънъл" по поръчка на посолството на Армения в България? Резултатите са, че 61% от българите не са чували за арменския геноцид.

ЦК: Не знам как да ги разчета. Може би с липсата на повече информация по тази тема, защото тази тема касае връщане в историята и е нещо, което изисква малко по-задълбочени познания и по-задълбочена информация. Може би не се чете история толкова, колкото трябва, а историята е ценна наука, защото тя пък ни дава съответните поуки от историята, за да не ги повтаряме в бъдещето.
5
1379
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
26 Април 2015 19:43
Идиотка на седмицата... Но точно електорат на Боко - от най-простия...
-----------------------------------
Сайтът на Генек
26 Април 2015 19:52
РФ: А защо отпадна позоваването на няколко международни конвенции на ООН?

ЦК: Това е важно, защото като цяло постигнахме решение на парламентарните групи, че този текст наистина отговаря на това, което очакват българските граждани. Той наистина дава точно този прочит за арменския народ и мисля, че наистина това беше прецизирано от нашите юристи на парламентарните групи.


Измет. "Прецизирано от нашите юристи на парламентарните групи" ... Юристите на ООН и на Европейския парламент ряпа да ядат. Кърджалийската шунтавела - корифей на международното право.
26 Април 2015 19:53
Патка!
27 Април 2015 10:45
Резултатите са, че 61% от българите не са чували за арменския геноцид.

Е, пак няма да чуят от това решение!
27 Април 2015 11:19
Що за човек трябва да си, за да гласуваш за такава!?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД