Турция осъди думите на руския президент Владимир Путин, който определи събитията през 1915 г. в Османската империя като геноцид срещу арменците. "Въпреки всички наши предупреждения и призиви президентът на Русия (Владимир) Путин определи събитията от 1915 г. като геноцид. Не приемаме това и го осъждаме. За Турция такива политически изявления са открито нарушение на правото и нямат законна сила", се казва в декларация на турското външно министерство. Документът добавя, че Русия "трябва добре да знае какво е "геноцид" и какви са правните аспекти на това явление".
"Знаем, че от 1995 г. Държавната дума има навик на всеки 10 години да прави политически декларации, подкрепящи едностранните интереси на Армения. Думата не наруши тази традиция и на 24 април 2015 г. отново направи такава декларация. Осъждаме я", заяви дипломатическото ведомство в Анкара. То добави, че "участието на руския президент в мероприятията, протекли в Ереван на 24 април, трябва да се разглежда като част от пропагандната кампания на Армения".
В церемонията в Ереван за 100-годишнината от началото на геноцида участваха президентите на Русия, Франция, Сърбия и Кипър. Те посетиха мемориала на жертвите на геноцида на хълма Цицернакаберд (Лястовича крепост). Около площад с вечен огън са наклонени 12 базалтови пилона, образуващи конус. До тях се издига към небето 40-метров обелиск, символизиращ възраждането на арменския народ. Той е разцепен на две като символ на родината и арменската диаспора, разпиляна по всички континенти, която наброява над 5 млн. души.
Преди да отпътува за Ереван, президентът Путин заяви: "Позицията на Русия е била и остава последователна: винаги сме смятали, че масовото убийство на хора не може да има никакви оправдания". Неговият прессекретар Дмитрий Песков изрази мнение, че думите му няма да навредят на отношенията с Турция. "Тези мероприятия не могат да нанесат някаква вреда", отговори той на въпрос дали не се опасява за бъдещето на газопровода "Турски поток".
Обяснение
Посланикът ни в Анкара Красимир Тулечки е бил извикан във външното министерство на Турция заради решението на българския парламент да признае на "масовото изтребление на арменците" в Османската империя в периода 1915-1922 г., съобщи МВнР. В петък Народното събрание смени международния термин "геноцид" с формулировката "масово изтребление". Тулечки обясни, че декларацията не е насочена срещу днешна Турция.