Създаването на групата, в която влязоха Бразилия, Чили, Мексико, Испания, Португалия и САЩ, бе обявено миналата седмица в Кито, Еквадор, при встъпването в длъжност на новия еквадорски президент Лусио Гутиерес. Целта е да се търси решение на кризата във Венецуела, предизвикана от настояващата за оставката на Чавес обща стачка в страната. Тя продължава вече втори месец и предизвика скок на международните цени на петрола.
Предложението на Чавес за привличане на Русия и Китай обаче не бе подкрепено от Бразилия. "Според нас по-малка група може по-бързо да взема и да изпълнява решения", заяви външнополитическият съветник на Лула - Марко Аурелио Гарсия.
"С всеки ден все повече се убеждавам, че Венецуела и други южноамерикански държави нямат друг път да разрешат проблемите си освен чрез социална, политическа и икономическа революция," обяви още Чавес в Бразилия.
Над 100 000 антиправителствени демонстранти участваха в шествие с факли и свещи късно в събота във венецуелската столица Каракас с искане за оставка на Чавес и за предсрочни избори. Манифестантите, развяващи национални знамена, спряха уличния трафик. Завърналият се от Бразилия президент заяви, че ще приложи всички законни средства и с подкрепата на армията ще прекрати стачката.
Интернационализъм в действие
В кубинския квартал на Маями - главния град на американския щат Флорида, около 50 хиляди души демонстрираха в събота, настоявайки за оставка на президента на Венецуела Уго Чавес. В протеста участваха главно венецуелски и кубински имигранти, както и преселници от други латиноамерикански страни. Чавес предизвиква особен гняв у избягалите от Куба заради личната си дружба и идейното си сходство с кубинския лидер Фидел Кастро.