:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,449
Активни 708
Страници 21,014
За един ден 1,302,066

Москов слива 9 болници

СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Сценарият с миналогодишните протести заради орязаните болнични бюджети може да се повтори и тази година. Столичната лекарска колегия алармира, че до края на годината проблемите в здравеопазването ще ескалират. Притесненията им са породени от променената методика за финансиране на болниците, намеренията за сливане на болници.
Без разчети и обяснения Министерството на здравеопазването започва сериозно преструктуриране на няколко университетски болници. Идеята на ведомството на Петър Москов е да слее администрациите на девет университетски болници в София. Новината съобщи зам.-министърът Бойко Пенков пред БНТ. Засега единственият ясен ефект е, че ще бъдат съкратени около 350-400 души от администрацията.

Реформата беше обявена изненадващо още в петък, но тогава от ведомството обявиха само за сливането на болниците "Св. Иван Рилски" и Александровска. Сега се предвижда всички девет държавни болници в карето около Александровска да работят с обща администрация, но без да се сливат дейности. В района освен "Св. Иван Рилски" се намират още "Св. Екатерина", "Майчин дом", Инфекциозна болница, Белодробната болница, Педиатричната болница и др.

"Александровска е с над 100 човека администрация. Майчин дом - с над 100 човека администрация, в "Св. Иван Рилски" са над 50-60 човека администрация. Искаме да обединим административните дейности, това е лично мое предложение, да обединим административните дейности в една. Цялата международна дейност, счетоводни услуги, правни услуги, доставки - всичко това нещо да се случи, болниците да извършват само присъщата за тях работа", обясни Пенков. В никакъв случай обаче няма да се сливат медицински дейности, поясни зам.-министърът.

Идеята е да бъде създаден борд, в който ще влизат директорите на лечебните заведения. "Всички болници създават едно дружество, то се управлява от борд, в който влизат директорите на всички болници и цялата тази неприсъща, немедицинска дейност на болниците се изнася навън", поясни Пенков. Все още обаче няма яснота как на практика ще проработи реформата и как ще се вземат решенията от борда. Ако доставките на всички заведения са общи, също не е ясно дали се има предвид и комуналните услуги, доставките на лекарства и медицински консумативи.

Наред с въпросителните около реализирането на самата реформа не е ясно какви ще са финансовите икономии от създаването на обща мегаструктура, но те със сигурност няма да са достатъчни за покриване на дълговете на болниците, обясни още Пенков. Затова се обсъжда идеята болнични терени и сгради, които не се ползват, да се продадат.

По последни данни общинските и държавните болници имат задължения за около 425 млн. лв. Обсъжда се и възможността да се направи болничен консорциум между областни и общински болници. "Ще предложим да се направи едно доброволно сдружение между тях с една-единствена цел - по-добро здраве за хората в областта и региона. В момента обсъждаме възможностите това да се случи в Бургас, в Хасково. Вече сме говорили с част от директорите и кметовете. Бих желал да се случи и в София-област - със "Св. Анна" и общинските болници наоколо. Много по-добре би било за хората", коментира още зам.-министърът.

ПРОТЕСТ

Първата стъпка от реформата предизвика вчера протести на медици от "Св. Иван Рилски". Болницата е една от малкото, които нямат дългове. Вчера лекари са изпратили декларация до премиера Бойко Борисов с искане да спре започнатото от здравния министър Петър Москов сливане. От болницата твърдят, че никой от МЗ не е обяснил пред екипа какво точно се случва и каква е идеята.
25
5180
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
27 Април 2015 19:33
Това "каре" от болници е единен комплекс, който отдавна плаче за централизация
27 Април 2015 19:53
Засега единственият ясен ефект е, че ще бъдат съкратени около 350-400 души от администрацията.
Това малко ли е?
Ами ако обединят и другите дублирани звена?
Те ти няколко милиона лева...
27 Април 2015 20:04
"Всички болници създават едно дружество, то се управлява от борд, в който влизат директорите на всички болници и цялата тази неприсъща, немедицинска дейност на болниците се изнася навън", поясни Пенков.

аутсорсинг = частична приватизация = плащане за "немедицински услуги" от страна на данъкоплатеца.
27 Април 2015 20:40
Първата стъпка от реформата предизвика вчера протести на медици от "Св. Иван Рилски". Болницата е една от малкото, които нямат дългове.

Бях го писал преди време - щом имаме министър седераст и печеливша болница, то най-логичното следствие от тази комбинация е генериране на загуби от болницата, в резултат приватизация или закриване. Управлението на "И. Рилски" явно не се е поддало на тази оферта и затова следва план Б - обединение с губещи болници/услужливи мениджъри.
27 Април 2015 21:38
Това не е реформа, а имитация на дейност. Прави се от най-некадърните и случайно издигнали се в властта хора.
27 Април 2015 22:30
Защо само 7 ще сливат, а не 100? Или направо всичките 500?
27 Април 2015 23:58
Защо само 7 ще сливат, а не 100? Или направо всичките 500?
Шът! Така и до Държавен Комитет по планиране ще докараш нещата...

28 Април 2015 07:38
Има и друго намерение - да слива центровете за психично здраве /психодиспансери/, които са общински дружества с МБАЛ в съответния областен град, които са държавни. Ще прибира парите на общините, което много напомня на гръцкия опит.... И пак всички ще протестират поотделно и най - вече в интернет.
28 Април 2015 08:12
Ех логика,логика.По тая логика да вземат и се обединят всички министерства в две.Да се направят само едно вътрешно и едно външно.Колко администрация и сграден фонд ще се освободи.Знаете ли колко по-добре ще е и всички таксиметрови фирми в София да се обединят в една?По-голяма управленска простотия скоро не беше се появявала.Това не е реформа,а явен знак за управленска импотентност.
28 Април 2015 08:17
.
28 Април 2015 08:22
.
28 Април 2015 08:28
.
28 Април 2015 09:37
По принцип, има логика. Още помня интервюто, преди години, на един професор, който обясняваше как университетските болници във Виена са по-малко от София, но с повече легла и капацитет. Според него беше безмислено да съществуват толкова отделни и донякъде дублиращи се структури и стотици души администрация. Знаете ли, например, че съществува цяла специализрирана университетска болница за Лицево-челюстна хирургия. Като всъщност това е много малка структура, намираща се в сграда на стоматологичния факултет, с 20тина лекари, но със своя администрация....
28 Април 2015 10:39
Уви, чертаят ми тежък скепсис! Това каре от болници е гръбнакът на медицината ни... Здравеопазването отдавна си отиде, сега ще доунищожат и медицината - малкото което се бори за професионализъм, а не просто комерсиалност. Ни дума и затова, че карето е ВИСШИЯТ МЕДИЦИНСКИ ИНСТИТУТ - София! Велико нещо беше, ВУЗ с традиции. Сега кой пие, кой плаща, кой обучава студенти - не се знае. А държа и на най-важното - ЛЕКАРИТЕ СЕ И ВЪЗПИТАВАТ ПО ВРЕМЕ НА ОБУЧЕНИЕТО ИМ! И по това този ВУЗ е ненадминат.Ха сега направете го като "правото": всеки селски полуотбор да може да издава дипломи! Защо не направят изследване "корупция срещу качество" сред възпитаниците на ВМИ Плевен, Варна,Стара Загора, Пловдив и София?! Да видим ще има ли качество въобще извън Софийските?! Само с лапане не става, трябва и да се създава...
28 Април 2015 10:58
Г-н Министър, във вчерашната статия се споменаваше, че ще отпадне изискването за мениджъри лекари- специалност -здравен мениджмънт?
Защо ли? Може би, спешно назначение на такива без специалност?Ама нали лекарите не са икономисти, както и икономистите не са лекари.Учение цял живот - и мениджмънта е важно обучение за тези мераклии в лекарската гилдия.Попитайте университетите и студентите, те ще ви кажат.Сверете си часовника с Европейските практики.Успех!
28 Април 2015 11:01
"Котарак не се коти и администратор не се поти!"
28 Април 2015 11:23
Досега всичко "реформирано" от сините е стигало до пълен погром и гибел.Т.е досега нямат нито една сполучлива реформа.
Няма да се размине и на болниците. И на здравеопазването.
28 Април 2015 11:51
28 Април 2015 12:37
Д-р Дечо Дечев: Узакониха кражбите в частни болници, отчели 600% повече лечение


Ето тук е заровено кучето, затриване на държавните болници, за сметка на частните! Виж тук
28 Април 2015 12:37
Д-р Дечо Дечев: Узакониха кражбите в частни болници, отчели 600% повече лечение


Ето тук е заровено кучето, затриване на държавните болници, за сметка на частните! Виж тук
28 Април 2015 12:40
В този форум трябва да си html програмист за да дадеш линк. И лошото е, че няма предварителен изглед.Ето линка към Труд с мнението на д-р Дечев: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4734278
28 Април 2015 15:31
не мого да се отърва от рекламата на рено
28 Април 2015 17:13
Москов , в здравеопазването има два проблема. Много се краде и корупцията е тотална. Всичките "корифеи" на медицината влачат пари от болните , рекет има Москов ! И ти го знаеш и си затваряш очите ...


Факт е, че щом някой министър спомене, че в България има прекалено много болници, особено частни болници, все едно вече си е подал оставката.
Но задължителната здравна карта, която се предвижда от МНЗ, ще определи от колко болнцици имаме нужда, а НЗОК ще може по кнуренетен начин да избира на-добрите болници.

Иначе съм на мнението на Влади Гео - онова каре, отдавна трябваше да бъде слято.
28 Април 2015 17:16
Много реформа, много нещо...
25 години пълзене в кръг - сливане, вливане, разделяне и отделяне... (туй по В. Е. Таджер!)
28 Април 2015 20:58
Част от интервюто с д-р Дечев в Труд:
- Колко пациенти за лъчехирургия годишно имате и по колко плаща НЗОК за тях?
- Става дума за над 600 души, а по клинична пътека за всеки от тях се превеждат по около 8000 лв. Т. е. формира се огромен ресурс и явно някой се е полакомил да го ползва сам.
- Кой ще го получи?
- Всички знаем, че това е една друга болница в източната част на България. Нека не казваме името й, за да не влизаме в препирни.

Във Варна, Варна... Телеком Италиано Мобиле...
Цялото интервю е ясно. Ето такива хора трябва да генерират идеи за реформа. Реформа, насочена към пациентите. А тия мушмороци го махат... Интересуват се само от парите и как да цоцат. Не им пука за хората, за пациентите, за здравеопазването...
Нещата са толкова гадни, че просто се питам дали би могло да бъде повече.
Нали затова ги направиха самостоятелни и субекти по ТЗ да могат да се развиват в пазарни условия - който по-добър, по-предприемчив, по-ефективен и който не краде да успява и да привлича повече пациенти с качеството на услугите и с продукта си, а не с административни пинизи и политико-мафиотски чадър.
Факт е, че щом някой министър спомене, че в България има прекалено много болници, особено частни болници, все едно вече си е подал оставката.
Факт е, че щом някой директор спомене, че частните болници са толерирани като прикриват злоупотребите със системата, веднага го махат. Еле пък ако е директор на добра, подредена и печеливша болница. Ясен знак към всички мениджъри в здравеопазването, които са си въобразили, че пробутваните приказки за реформи не са празни, а трябва да се реализират с умни, компетентни действия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД