Италианският производител на автомобилни гуми Pirelli и френският туроператор Club Med, както и редици други европейски гиганти през последните месеци станаха изцяло или отчасти собственост на китайски фирми, съобщи "Дойче веле". През първите четири месеца на т.г. китайски инвеститори закупиха дялове от британския туроператор Thomas Cook, спасиха от фалит германския производител на телевизори Metz, придобиха швейцарската маркетингова агенция Infront Sport& Media, която търгува с телевизионните права за излъчване на световните първенства по футбол. В най-скоро време китайците може да станат собственици и на гръцкото пристанище в Пирея, на холандската застрахователна компания Vivat и на италианския футболен клуб "Милан", след като вече притежават "Атлетико Мадрид" в Испания.
Това са само най-големите сделки, които са известни засега. Китайският бизнес провежда целенасочена експанзия в Европа (най-вече в Германия и Великобритания), чиито темпове и мащаби растат с всяка година. По данни на германския клон на консултантската агенция "Ърнст енд Янг" през 2009 г. китайски инвеститори са закупили в Германия две големи фирми, през 2013 г. - 28, а м.г. те вече са били 36. "Китайското правителство възнамерява и в бъдеще да стимулира експанзията на китайските предприятия, за да повиши тяхната конкурентоспособност на световния пазар", твърди експертът по въпросите на Китай И Сун. По данни на "Ърнст енд Янг" най-голям дял от закупените от Китай германски предприятия са от сферата на промишлеността, най-вече автомобилната. Във Великобритания китайските инвеститори проявяват интерес предимно към фирми за надвижими имоти, а във Франция - към хотели. През м.г. преките китайски инвестиции в Германия са били насочени главно към две сфери - електротехниката и машиностроенето.
Германия привлича китайските инвеститори главно с възловото си географско положение в центъра на ЕС и добре развитата инфраструктура. Оттам е изключително изгодно да се обслужват както платежоспособните западноевропейски пазари, така и бързоразвиващите се пазари в Източна Европа. Германия се слави и с висококвалифицираните си специалисти. Затова китайците влагат много средства в научните изследвания и в конструкторските разработки. Експертите от "Ърнст енд Янг" дават пример с производителя на телекомуникационно оборудване Huawei. Този частен китайски концерн има филиали, в това число и научноизследователски центрове в 18 германски градове с над 1600 сътрудници. А общият брой на китайските фирми, установили се в Германия, е 1300. До момента те вече са създали около 16 000 работни места.
Китайската експанзия започва още в края на 70-те години. В началото на европейския и в частност на германския пазар излизаха предимно китайски търговски фирми, докато от началото на новия век в Европа вече навлизат крупни частни китайски компании, които инвестират и се стремят да придобият нови технологии и съвременни методи на мениджмънт. От 2008 г. започва истинският бум в навлизането на крупни и средни китайски фирми на европейския пазар. Той се дължи най-вече на новите китайски закони, които облекчават инвестиционната дейност зад граница.
|
|