:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,557
Активни 462
Страници 5,122
За един ден 1,302,066

Китайският бизнес превзема Европа

Фирми от Китай установиха 1300 свои компании само в Германия, които осигуряват 16 000 работни места
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Китайски служител чисти електромобил на изложение за западни автомобили в китайската столица Пекин.
Италианският производител на автомобилни гуми Pirelli и френският туроператор Club Med, както и редици други европейски гиганти през последните месеци станаха изцяло или отчасти собственост на китайски фирми, съобщи "Дойче веле". През първите четири месеца на т.г. китайски инвеститори закупиха дялове от британския туроператор Thomas Cook, спасиха от фалит германския производител на телевизори Metz, придобиха швейцарската маркетингова агенция Infront Sport& Media, която търгува с телевизионните права за излъчване на световните първенства по футбол. В най-скоро време китайците може да станат собственици и на гръцкото пристанище в Пирея, на холандската застрахователна компания Vivat и на италианския футболен клуб "Милан", след като вече притежават "Атлетико Мадрид" в Испания.

Това са само най-големите сделки, които са известни засега. Китайският бизнес провежда целенасочена експанзия в Европа (най-вече в Германия и Великобритания), чиито темпове и мащаби растат с всяка година. По данни на германския клон на консултантската агенция "Ърнст енд Янг" през 2009 г. китайски инвеститори са закупили в Германия две големи фирми, през 2013 г. - 28, а м.г. те вече са били 36. "Китайското правителство възнамерява и в бъдеще да стимулира експанзията на китайските предприятия, за да повиши тяхната конкурентоспособност на световния пазар", твърди експертът по въпросите на Китай И Сун. По данни на "Ърнст енд Янг" най-голям дял от закупените от Китай германски предприятия са от сферата на промишлеността, най-вече автомобилната. Във Великобритания китайските инвеститори проявяват интерес предимно към фирми за надвижими имоти, а във Франция - към хотели. През м.г. преките китайски инвестиции в Германия са били насочени главно към две сфери - електротехниката и машиностроенето.

Германия привлича китайските инвеститори главно с възловото си географско положение в центъра на ЕС и добре развитата инфраструктура. Оттам е изключително изгодно да се обслужват както платежоспособните западноевропейски пазари, така и бързоразвиващите се пазари в Източна Европа. Германия се слави и с висококвалифицираните си специалисти. Затова китайците влагат много средства в научните изследвания и в конструкторските разработки. Експертите от "Ърнст енд Янг" дават пример с производителя на телекомуникационно оборудване Huawei. Този частен китайски концерн има филиали, в това число и научноизследователски центрове в 18 германски градове с над 1600 сътрудници. А общият брой на китайските фирми, установили се в Германия, е 1300. До момента те вече са създали около 16 000 работни места.

Китайската експанзия започва още в края на 70-те години. В началото на европейския и в частност на германския пазар излизаха предимно китайски търговски фирми, докато от началото на новия век в Европа вече навлизат крупни частни китайски компании, които инвестират и се стремят да придобият нови технологии и съвременни методи на мениджмънт. От 2008 г. започва истинският бум в навлизането на крупни и средни китайски фирми на европейския пазар. Той се дължи най-вече на новите китайски закони, които облекчават инвестиционната дейност зад граница.



17
1705
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
03 Май 2015 19:35
Тамън с Мужика си хортувахме на тази в другата одая. И това е само началото на "цивилизоването" на китайците. Да не се изненада някой, когато се "нацивилизоват"... Както се казва, ГГЗ!
03 Май 2015 21:13
По точно Китайския бизнес бяга от Комунизма и се спасява в Европа.
Както конкурента на Гуглето, Яндекс номер 1 в Русия избяга в Европа.
03 Май 2015 21:16
Мислиш ли, че някой може да избяга, при това с бизнеса си, ако ККП не позволи? По-скоро това си е държавна политика...
03 Май 2015 22:00
Мислиш ли, че някой може да избяга, при това с бизнеса си, ако ККП не позволи? По-скоро това си е държавна политика...

Именно! Използват докато е позволено.
03 Май 2015 22:46
Материализиране на зелената шума.
04 Май 2015 01:48
"Китайското правителство възнамерява и в бъдеще да стимулира експанзията на китайските предприятия, за да повиши тяхната конкурентоспособност на световния пазар", твърди експертът по въпросите на Китай И Сун.

Трябва да се разбере,че китайците не бягат от родината си, а създават плацдарми за икономическа инвазия. Те мислят и планират за столетие напред. Купуват китайците заводи с високи технологии,инвестират в мащабни строителни и транспортни проекти и инфраструктури,поставят във финансова и пазарна зависимост цели отрасли от европейската икономика.. Гастарбайтерите още не могат да проумеят,че центърът на света се измести от англосаксонските държави на Изток . Западна Европа стана не само географски,но и икономически,един неголям придатък,полуостров от огромния евразийски материк.
04 Май 2015 07:26
Гастарбайтерите още не могат да проумеят,че центърът на света се измести от англосаксонските държави на Изток . Западна Европа стана не само географски,но и икономически,един неголям придатък,полуостров от огромния евразийски материк.
Те и да разберат и да не разберат, нищо не могт да направят. В изискванията за работа има точка, кандидатите да са свикнали (или нещо такова беше) с условията на живот в Китай. И веднага се явяват 1000 кандидата-китайци, които разбира се отговарят на това изискване и нашичкият е оут.
04 Май 2015 09:14
По точно Китайския бизнес бяга от Комунизма и се спасява в Европа.


ми тя тая експанзия нали е решена на някой пленум на ЦК на ККП, бе Енгелс.
04 Май 2015 09:50
Добрютрооо
"атлантици" и обикновени гейропци
04 Май 2015 11:35
В най-скоро време китайците може да станат собственици и на гръцкото пристанище в Пирея, на холандската застрахователна компания Vivat и на италианския футболен клуб "Милан", след като вече притежават "Атлетико Мадрид" в Испания


Не знам как си пишат новините в този вестник, ама май каквото им хрумне, пък във форума да си чешат езиците.

Правителството на премиера Алексис Ципрас обеща при идването си на власт, че ще прекрати строгите и болезнени икономии, но и приватизацията, включително и продажбата на 67-процентния си дял от пристанището си в Пирея.

Това за Милан най ми хареса!
Новият собственик на гранда от Милано ще е тайландският милиардер Течаубол, чиито представители са били информирани по телефона в днешния късен следобед, че прехвърлянето на акциите може да бъде приключено в най-кратки срокове.
04 Май 2015 11:42
По точно Китайския бизнес бяга от Комунизма и се спасява в Европа.
ми тя тая експанзия нали е решена на някой пленум на ЦК на ККП, бе Енгелс.
той Енгелс не ги отбира тези работи. Язък, че си е сложил този ник. С тези си действия Китай влиза във Европа и заобикаля митническите плащания. И други го правят - Япония например, повечето и коли се произвеждат в Европа. Япония да не бяга от комунизъм. Ама кога на някои идеологията им напъва отвътре, няма спасение, бързат да се изходят.
04 Май 2015 11:57
С тези си действия Китай влиза във Европа и заобикаля митническите плащания.
04 Май 2015 12:30
интересно що не в България, нали евтина работна ръка, ниски данъци и прочее
04 Май 2015 12:39
той Енгелс не ги отбира тези работи. Язък, че си е сложил този ник. С тези си действия Китай влиза във Европа и заобикаля митническите плащания. И други го правят - Япония например, повечето и коли се произвеждат в Европа. Япония да не бяга от комунизъм. Ама кога на някои идеологията им напъва отвътре, няма спасение, бързат да се изходят


04 Май 2015 13:34
интересно що не в България, нали евтина работна ръка, ниски данъци и прочее

kaily
55 процента от децата, които се раждат в момента в България не са с майчин български език. А китайците гледали със столетия напред. Та ако приемеш това за отговор...
04 Май 2015 23:41
А защо всички предприятия на Западна Европа не се втурнаха в България - да плащат по-малки данъци ?
Защото за да работи едно предприятие му трябва предвидима среда и що-годе некорумпирана съдебна система.
Данъците не са съществени пред възможноста да си загубиш фирмата от раз.
05 Май 2015 11:34
Не е заради това само, горния
Заради липсата на работна ръка, щото работната ръка се отглежда с години, именно се отглежда - от държавата.
А не се оставя на самотек, щото нали виждаш какво се получава, като се остави на самотек.
Щото работна ръка е задължение на държавата, иначе друга държава ще я отгледа. Което и става.
А вие си пейте неолиберастки мантри и не виждайте не със столетие, а даже 5 години напред, щото да видиш значи да не си кьорав
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД