Каролин Майлс, изпълнителен директор на "Спасете децата": "При бебетата, родени в големите градове, става въпрос за "оцеляване на най-богатите". |
Макар че в наши дни смъртността преди навършване на 5 години е намаляла почти наполовина, неравенството между децата в градовете се засилва тревожно, отбелязват експертите. В почти половината изследвани държави, за които има и предишни данни, пропастта между възможностите за оцеляване на бедните и богатите деца се увеличава. В някои държави е два пъти по-вероятно за едно дете, родено в гето, да умре, отколкото негов връстник, роден в по-заможен квартал. Най-страшно е положението в Бангладеш, Камбоджа, Гана, Индия, Кения, Мадагаскар, Нигерия, Перу, Руанда, Виетнам и Зимбабве - в тях разликата между шансовете на децата е 3 до 5 пъти. Една трета от населението на развиващия се свят живее в гета - близо 860 млн. души.
Живеещите в бедните квартали често нямат достъп до скъпото частно здравеопазване, а обществената система е зле финансирана и не достига до хората, които имат най-голяма нужда от нея, алармират специалистите. Струпването на много хора, живеещи на едно място, лошата хигиена и храна правят майките и децата още по-уязвими за болести.
Скандинавските държави заемат първите места в класацията на "Спасете децата". Норвегия е първа, следват я Финландия, Исландия, Дания и Швеция. България е на 44-то място. Осло се справя перфектно с всички пет параметъра за майчиното и детското здраве и добруване, пише в доклада. Анализаторите оценят живота на майките спрямо пет фактора: риск от смърт за майката, смъртност у децата под 5 години, време, което се очаква децата да прекарат в училище, БВП на глава от населението и участие на жени в националните власти. Въпреки силната икономика на САЩ Вашингтон е столицата, която има най-висок риск за детска смъртност и неравенство сред богатите държави.