:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,826
Активни 685
Страници 9,391
За един ден 1,302,066

Неравенството в градовете е най-голямата заплаха за децата

България е на 44-то място сред страните, които са най-добри за майчинство според "Спасете децата"
Снимка: http://www.savethechildren.org
Каролин Майлс, изпълнителен директор на "Спасете децата": "При бебетата, родени в големите градове, става въпрос за "оцеляване на най-богатите".
Бедните деца, живеещи в градовете, са най-застрашени да умрат, преди да са навършили пет годинки, показва годишният доклад на организацията "Спасете децата". Неравенството, бедността и липсата на достъп до здравеопазване в мегаполисите са причините, които правят гетата най-опасни за новородените и майките им, показва класацията, която оценява колко добри за майчинство са държавите по света.

Макар че в наши дни смъртността преди навършване на 5 години е намаляла почти наполовина, неравенството между децата в градовете се засилва тревожно, отбелязват експертите. В почти половината изследвани държави, за които има и предишни данни, пропастта между възможностите за оцеляване на бедните и богатите деца се увеличава. В някои държави е два пъти по-вероятно за едно дете, родено в гето, да умре, отколкото негов връстник, роден в по-заможен квартал. Най-страшно е положението в Бангладеш, Камбоджа, Гана, Индия, Кения, Мадагаскар, Нигерия, Перу, Руанда, Виетнам и Зимбабве - в тях разликата между шансовете на децата е 3 до 5 пъти. Една трета от населението на развиващия се свят живее в гета - близо 860 млн. души.

Живеещите в бедните квартали често нямат достъп до скъпото частно здравеопазване, а обществената система е зле финансирана и не достига до хората, които имат най-голяма нужда от нея, алармират специалистите. Струпването на много хора, живеещи на едно място, лошата хигиена и храна правят майките и децата още по-уязвими за болести.

Скандинавските държави заемат първите места в класацията на "Спасете децата". Норвегия е първа, следват я Финландия, Исландия, Дания и Швеция. България е на 44-то място. Осло се справя перфектно с всички пет параметъра за майчиното и детското здраве и добруване, пише в доклада. Анализаторите оценят живота на майките спрямо пет фактора: риск от смърт за майката, смъртност у децата под 5 години, време, което се очаква децата да прекарат в училище, БВП на глава от населението и участие на жени в националните власти. Въпреки силната икономика на САЩ Вашингтон е столицата, която има най-висок риск за детска смъртност и неравенство сред богатите държави.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Организацията оценява майчинството в различните страни по пет показателя, сред които са прекараното в училище време от децата и участието на жени в държавното управление.
2
1180
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
05 Май 2015 19:05
България е на 44-то място

Има ли данни за местата ни през предшестващите години?
05 Май 2015 21:01
Ако всички жени имат по около 2 деца - да, да помагаш на по-бедните. Но ако по-бедните имат по шест или осем деца - защо да им помагам? Отговорността за другия има граници.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД