Службите на жп гарите вече не приемат колети - услуга, която е популярна и масово използвана от десетилетия. Причина за това са неразбории в управлението на смесеното дружество, което пое тези услуги от БДЖ през 2011 г. Проверка на "Сега" установи, че "БДЖ Пътнически превози" е разпоредило с телеграма на поделенията си в страната да преустановят тази дейност от 29 април. От уведомлението става ясно, че и ангажираната с пратките фирма "Парселс Деливери" спира приемането и таксуването на колети.
През 2011 г. след отчетени загуби от 3 млн. лева годишно и анализ на колетната дейност, която "БДЖ - Пътнически превози" извършва по договор с държавата, е решено да се направи съвместно акционерно дружество със специализирана куриерска фирма. В него акционери са "БДЖ Пътнически превози" с 49% и "Тип Топ куриер" с 51%. Вчера от управата на държавното дружество акционер заявиха, че съвместният оператор е продължил да трупа загуби, но в по-малък размер - 1.5 млн. лева.
"Подали сме в съда искане за обявяване в несъстоятелност на дружеството, защото това е законовото действие. А това действие би трябвало да бъде предприето от страна на изпълнителните директори, които абдикираха, като се отписаха от търговския регистър. В момента се намираме в патова ситуация. Така или иначе "БДЖ Пътнически превози" ЕООД е кредитор на "Парселс Деливери" в размер на 210 000 лв.", заяви шефът на пътническите превози Димитър Костадинов, цитиран от пресцентъра на превозвача.
Освен че няма кой да вози колети, около 100 души персонал се оказват без заплати, защото дружеството работодател няма мениджмънт. От БДЖ обясниха, че всякакви опити за контакт с отговорните управители били безуспешни и нямало полезен ход в защита на интересите на служителите.
Вчера репортер на "Сега" се свърза с един от двамата вече бивши изпълнителни директори на "Парселс Деливери" - Георги Панчев. Той заяви, че от 1 април наистина не е в управата на смесеното дружество. Но беше категоричен, че е написал доклад лично до министъра на транспорта Ивайло Московски за това, че делата в смесената компания не се развиват добре финансово, с предложение за оздравителен план. "Никой не ме потърси. Това е агония. Прецених, че не мога да продължа да работя така. Не съм човек на куриерската фирма и не зная какво става в момента в дружеството", каза Панчев в отговор на упреците от страна на БДЖ, че той и другият директор са се отписали от управлението чрез търговския регистър. Той е убеден, че въпреки загубите ползата от дейността на екипа му е била в спестени загуби от 10 млн. лева за последните години.
От БДЖ допълниха, че искането им е съдът да назначи синдик, който да управлява дружеството. Но не отговориха на възникналите допълнителни неясноти за това какво всъщност става в смесената компания. Не стана ясно и дали железниците ще приемат отново колети и пратки и откога.
|
|