Обсъждането на арменския геноцид преди няколко дни разпали бурни страсти в парламента. Същата участ чака и двете декларации за връщането на фашизма и ксенофобията. |
В текста, предложен от социалистите, се подчертава, че без Деня на победата нямаше да отбелязваме 9 май и като Ден на Европа. Припомня се и заслугата на над 30-те хиляди български антифашисти и воините от българската армия, участвали в последната фаза на войната. "Победата ни завеща девиза "Никой не е забравен, нищо не е забравено!". За съжаление днес с тревога констатираме, че някои политици забравят онова, което тласна света към жестокостта и разрушението", се казва в декларацията на БСП. Социалистите зоват да спре вълната от ксенофобия, шовинизъм и неофашизъм, която тласка света към нови кървави стълкновения.
"Атака" набляга на решаващата роля на Съветската армия за победата над фашизма, както и на факта, че въпреки принадлежността на България към оста Рим - Берлин - Токио, нито един български войник не е воювал на Източния фронт срещу Съветската армия. Партията на Волен Сидеров предлага парламентът да осъди "възраждането на нацизма и фашизма под всякаква форма, което наблюдаваме в момента при управлението на Украйна и прибалтийските републики, както и стимулирането на подобни явления от страна на водещи държави в света, като САЩ".
------------ СИМВОЛИКА
Президентът Росен Плевнелиев избра да чества 70-годишнината от края на Втората световна война в Полша. Заедно с българския държавен глава на тържествата между 6 и 8 май ще присъстват генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, председателят на Европейския съвет Доналд Туск, както и президентите на още седем държави, сред които Украйна, Литва и Естония.