:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,225
Активни 488
Страници 790
За един ден 1,302,066

Храните в хипермаркетите ще поскъпнат заради промени в закона за конкуренцията

Само отпадането на таксата "логистика" ще увеличи цените с 3-5%
Цените на храните ще тръгнат нагоре заради промените в Закона за защита на конкуренцията. Повишение с около 3 до 5% ще има само заради отпадане на такса "логистика", обясни изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Йордан Матеев пред Bulgaria on Air. Трудно е да се предвиди колко ще е крайното увеличение, защото липсва анализ на ефектите от новите правила. Според председателя на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов е логично след отпадането на някои отстъпки, каквито на практика са таксите, търговецът да калкулира загубата в крайната цена.

С промените в закона, които бяха приети на първо четене от парламента миналата седмица, се забраняват услугите, които търговските вериги предоставят на производителите. В момента например производителят доставя стоката до един логистичен център и не му се налага да обикаля по стотици магазини, защото веригата сама организира транспорта до търговската си мрежа. По този начин разходите падат значително. Според сдружението забраната на тази услуга ще доведе директно до увеличаване на цените с около 3-5%. Допълнителен натиск за повишение ще дойде и от отпадането на други такси. Според хипермаркетите опитът в някои страни показва, че подобна намеса предизвиква покачване на цените на хранителните стоки. Във Франция например при въвеждането на регулация цените на стоките са се увеличили с 8%.

"Щом се правят промени, които ще се отразят на икономиката, е редно да се направи оценка на въздействието и да се разбере ще поскъпнат ли храните и с колко. Колкото по-развита е една страна, толкова по-трудно се правят промени в законодателството. Никой сериозен бизнес няма да хареса климата у нас, защото не е ясно как ще го изненада утре депутатската инициатива", коментира Богомил Николов пред "Сега". Според него проблемът на родните производители не са веригите, а начинът на субсидиране. "Какво са му виновни хипермаркетите на производителя на домати например, че у нас се субсидира основно пшеница, а в Турция дори има износна субсидия", допълни той.

Изпълнителният директор на Съюз "Произведено в България" Пламен Грозданов обаче смята, че няма логика и аргументи за увеличението на цените на храните. "Заради обществения натиск много от нелоялните търговски практики като такси "рождени дни" вече отпаднаха и това не доведе до увеличение на цените", аргументира се той.

Поправките в Закона за защита на конкуренцията бяха приети още от миналия парламент, но тогава президентът Росен Плевнелиев наложи вето, което не бе преодоляно. Сега текстовете бяха предложени отново от депутати от БСП. Изненадващо те стигнаха до пленарна зала и още по-изненадващо минаха на първо четене, и то със съдействието на управляващите. От ГЕРБ все пак се застраховаха, че до второ четене текстовете ще бъдат значително смекчени.

Според Сдружението за модерна търговия предложените регулации няма да спрат нелоялните търговски практики. Те могат да се премахнат по-скоро със саморегулация. Този процес у нас вече започна, след като бяха подписани споразумения за налагане на добри търговски практики по цялата верига на доставки на хранителни стоки. Такива споразумения бяха сключени между Сдружението за модерна търговия и Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки и две от най-големите работодателски организации в страната - КРИБ и БТПП.



ПАЗАРНА КАРТИНА

Пазарът на бързооборотни стоки у нас е над 10.3 млрд. лв. годишно, като веригите държат между 35% и 37% от него, сочи анализаторската компания ICAP. Според данните на Сдружението за модерна търговия над половината от оборота на търговските вериги е на български продукти. От сдружението посочват, че едно от големите предимства при работата на българските производители с международните търговски вериги е възможността им да "излязат" в Европа. Според изследване на специализираната консултантска компания CBRE от март тази година страната ни ще остане извън фокуса на световните търговски вериги. Само 4% от тях имат намерение да развиват бизнес у нас. 9% от веригите искат да отворят нов магазин в Румъния, а 14% от известните марки хипермаркети ще развиват бизнес в Полша и Чехия.





20
4183
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
05 Май 2015 18:51
Тези промени ги предизвикаха българските производители, постоянно мрънкащи, че стоката им излиза чувствително по-скъпа от чуждата, дори и след включен транспорт.
Надяваха се хиперите да се втурнат да зареждат от тях. Е, няма как да стане, пак цените им ще са по-високи. По-скоро хиперите ще си идат, както вече става, отколкото да рискуват със скъпата родна продукция.
С никакъв законодателен натиск, нито с кухи призиви за избиране на българското няма да стане, докато не се научат или да се откажат от нови Бентлита и да си намалят печалбите, или да се научат да произвеждат евтино, или да натискат НС за адекватни на европейските (да не говорим за турските) субсидии.
05 Май 2015 18:52
или да се научат да произвеждат евтино, или да натискат НС за адекватни на европейските (да не говорим за турските) субсидии.


05 Май 2015 19:50
.
05 Май 2015 19:50
Проблемът не е само в това, че цените на родните храни са високи, а в това, че "производителите" тровят с боклуците си вече 25 години и нас и децата ни.
Излишно е да давам примери.
В къщи съм забранил дори немското масло, дето се препакетира в България.
Някакъв светъл лъч са малките вериги млекарници и масарници дето се появиха напоследък.
05 Май 2015 20:14
Конкуренцията ще понамали увеличението на цените...
05 Май 2015 20:48
Не и в Лидл, защото там почти липсват българските стоки. Което го броя за плюс, тъй като не ми се е случвало български салам да е с едно и също качество в продължение на три години.
05 Май 2015 20:59
И кое нЯщо, предложено от червените подлоги е довело до положителен резИлтат?
06 Май 2015 00:50
В момента например производителят доставя стоката до един логистичен център и не му се налага да обикаля по стотици магазини, защото веригата сама организира транспорта до търговската си мрежа

Само дето тоя Матеев забравя да спомене условието към производителя да ползва единствено и само тоя логистичен център на дадената верига.Производителят няма право да предоставя стоката в конкурентни центрове,а на всичко отгоре и слагат 5-6%(или налагат 5-6% отстъпка на поизводителя) за доставка и съхранение в тоя център.Във веригите няма стока на български производител с по-малка надценка от 25% на производствената цена.Отделно са измислените такси към всеки доставчик,ползващ веригите.Лично от счетоводителка в известна верига знам,че за 2011-та средната годишна надценка за четири вида стока от една мандра е била била 46% общо.Платиха на мандрата със 7 месеца закъснение 117 000 лева,а са взели 170 800 лева.Дали в Германия тая верига бави толкова време плащанията?А и дали работи с такъв марж?Щели да се вдигнат цените.Като се прекрати закрепостяването на производителите към дадена верига,ами нека си вдига цените тая верига.Да видим за колко време,след като производителя може да отиде при друг търговец или сам да си пласира стоката.Стрх ги е,че ще им секнат големите печалби при равнопоставеност на пазара.Ще се наложи да продават предимно стоки от вънка,а от там печалбите им са мижави.Не могат да доят производителите от "старите" демокрации.
06 Май 2015 02:10
Медии които пишат, казват, показват поскъпване, трябва да бъдат наказвани много жестоко!
06 Май 2015 05:30
Ами като се вдигнат цените, ние си знаем урока: купуваме другаде и друго. Българските производители са пълна трагедия. Високи цени, малък оборот, съмнително качество. Обаче пък големи претенции. На 6 милиона народ колко фирми и вида сирене има бе???????? Ами колбаси????????? То за цял свят стигат!!!!!!! Имате ли такива пазари, че ги произвеждате?! Защо не се обедините, не си помагате като сте слаби и неграмотни да правите бизнес? Защо вашите организации, КРИБ, БСК не ви образоват, не ви помагат? Високите цени не решават нищо. Докато мислите да произвеждате малко и скъпо, да я карате на занаяти, вместо на промишленост, какво ще постигнете бе????
06 Май 2015 07:46
Да ги оплачеш веригите,ще им паднат свръх печалбите.Що някой не вземе да провери как работят тези вериги в Германия,на колко много регулации са подложени.Не могат да работят когато им падне,не могат да разпокъсват работното време на работниците....ама тук в колонията всичко може.
06 Май 2015 08:23
Те могат да се премахнат по-скоро със саморегулация.


Ако въпросната САМОРЕГУЛАЦИЯ изобщо вършеше някаква работа то чужбинските банки, които заедно с българските банки (т.нар. от ЕК DOBs = domestically operated banks) членуват в нещото, наричано АББ, Асоциацията на банките в България, НЯМАШЕ да допуснат да стигне до "случая" КТБ!

Лошите практики се премахват само с РЕПРЕСИЯ, предварително разписана в ЗАКОН! За да не бъде САМОразправа!
06 Май 2015 10:06
Само 4% от тях имат намерение да развиват бизнес у нас. 9% от веригите искат да отворят нов магазин в Румъния, а 14% от известните марки хипермаркети ще развиват бизнес в Полша и Чехия.

Ужас. И всичко това заради все още неприет закон? Или е заради броя на населението и покупателната му сила?
А относно главната тема в статията - при спор между български производител и чужд търговец, подкрепата ми винаги ще е за производителя.
06 Май 2015 12:00
PlesNik, яко се излагаш. За каква САМОрегулация говориш в банковия сектор - че нали има мастит регулатор като БНБ, който обаче жестоко се провали в казуса КТБ. Асоциацията на банките не е да създава регулации, а да брани интересите на банките.
В случая с потребителските стоки под саморегулация се разбира веригите и техните доставчици сами да си договорят условията, не държавата да ги спуска!

Дали ме разбра, заПлесНик?
06 Май 2015 12:03
Работил съм в търговско дружество, което имаше вземане-даване с веригите. Изводът е само един: веригите са изключителни кожодери, които изнудват доставчиците си и трупат големи печалби на техен гръб. Цивренето на веригите ме кефи. Нека продължават.
06 Май 2015 13:05
И да пуснат кепенците всички, няма да страдам.Крайно време беше държавата да се намеси и да озапти мераците на тия кожодери. Дано на второ четене не окепазят всичко.
06 Май 2015 13:47
изумително пък ми е как цените във веригите са много по-ниски и в същото време трупат яки печалби, тогава останалите хранителни магазини колко ли трупат...

и на кой не му харесва - свят широк, пазари бол, да ви ...у капиталистите, работниците ви некадърни, веригите ви кожодери, кишата, сушата, се не ви е у ред, предприемачи ли? обикновени хрантутници и мрънкалници
06 Май 2015 14:03
Това бе темата на снощния "Референдум", БНТ1. Чудех се, кой от тримата противници на промените в закона е за най-як бой. Особено дразнещо плямпаше комсомолчето Матеев, от Сдружението за модерна търговия. Производителите, по мое мнение, се представиха и защитиха тезите си чудесно. Тъпнята бе, че за защитник на промените в закона Не-Знам-#Кой бе изпратил Виденовия колос Гумен Речев. Иначе... по убеждение и от инат НЕ пазарувам във "веригите", само при фатална неизбежност.
06 Май 2015 14:15
по убеждение и от инат НЕ пазарувам във "веригите", само при фатална неизбежност.

Ох, в "Била" са инсталирали казан за жива бира. Един литър там струва 3 левчета, докато местни софийски производители продават живата бира по 2.40 за половинка литър. Признавам си - ходя до "Била" за бира... грях, не грях...
06 Май 2015 15:39
Като се прекрати закрепостяването на производителите към дадена верига


Не знам да има закрепостени производители. По-скоро става дума за нелоялни методи да се постигне привилигировано положение - има производители с дългогодишно присъствие във веригите и то всички вериги (например Маджаров, Симид и др) и такива които не успяват да бъдат конкурентни,та клатейки клона се надяват да се впишат. Да си отворят щандове в Халите, например, и да чакат клиенти за своите стоки без посредник.

Герб и БСП защитават интересите на една прослойка, забогатяла с кражба на държавни средства и фирми, облагодетелстваща се непрестанно от държавни поръчки и търсеща начини безусловно да доминира, така че веригите, най-вече чуждестранните, които не се вписват в тези схеми, пречат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД