ЕС работи върху план за военни удари срещу трафикантите на хора в Либия в опит да ограничи броя на нелегалните имигранти, които пристигат на Стария континент през Средиземно море, писа британският в. "Гардиън". Днес Брюксел се готви да поиска от ООН мандат за военни действия в териториалните води на Либия. Министрите на отбраната на Франция, Германия, Полша, Италия и Испания вчера обсъждаха последни подробности от плана във френския град Лориан, където имаше тържествени чествания на 70-годишнината от края на Втората световна война.
Великобритания работи върху проекторезолюцията, която ЕС ще внесе в Съвета за сигурност на ООН, за да получи разрешение за военната мисия, заявяват пред "Гардиън" висши чиновници от Брюксел. Според нея Италия ще поеме командването на операцията в либийските териториални води, като в нея ще вземат участие 10 страни - членки на ЕС, сред които Великобритания, Франция и Испания. Не е изключено и участието на НАТО, въпреки че няма планове за първоначалното участие на Алианса в операцията срещу трафикантите на хора.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини днес пристига в Ню Йорк, за да запознае Съвета за сигурност на ООН със съдържанието на проекторезолюция за използването на сила срещу трафикантите на хора. Британският проект призовава да бъде разрешено "използването на всички възможности за унищожаването на бизнеса на трафикантите". Това ще позволи на плавателни съдове на ЕС да навлязат в либийски териториални води и да бъдат използвани бойни хеликоптери, за да се "неутрализират" корабите на трафиканти, използвани за изпращането на хиляди имигранти от бреговете на Либия към южната част на Италия.
В последните седмици ЕС активно работи, за да получи одобрението за военната операция от страните - членки на Съвета за сигурност на ООН. Федерика Могерини преди дни бе в Пекин и се смята, че е успяла да получи подкрепата на Китай. Екипът й е убеден, че Русия също няма да наложи вето въпреки напрежението между Москва и Запада заради конфликта в Украйна. Италианското правителство обяви през уикенда, че руснаците са "готови да сътрудничат". Посланикът на Либия в ООН Ибрахим Дабаши обаче заяви, че не са правени консултации със страната му, но той е против плановете за военна операция.