:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,746,187
Активни 695
Страници 2,654
За един ден 1,302,066

Катар упражнява масова експлоатация заради Мондиал '22

"Амнести интернешънъл" призова ФИФА да се намеси, след като доклад установи смъртта на 441 работници
СНИМКА: "АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ"
Условията на труд за работниците в Катар са ужасяващи, сочи международният доклад.
Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" публикува доклад за състоянието на трудовото законодателство в Катар. Формален повод стана подготовката на страната за домакинството на световното първенство по футбол през 2022 г.

Правозащитниците са силно обезпокоени от системното нарушаване на правата на чуждестранните работници, наети за изпълнение на инфраструктурните проекти за Мондиал '22, а някои данни в доклада са направо стряскащи. Само през 2014 г. заради лоши условия на труд в Катар са загинали 441 работници от Индия и Непал, които са двете страни, основни "вносители" на работна ръка в емирството.

Преди малко повече от година - на 14 май 2014 г., катарското правителство обеща най-разнообразни реформи с цел да пресече масовата експлоатация на чужденци. Съобщението дойде след продължил с месеци международен натиск, породен от ужасните условия за работа, включващи забрана за напускане на страната, както и т. нар. работодателска система "кафала", улесняваща принудителния труд и редица други злоупотреби.

На 4 май 2015 г. министърът на труда и социалната политика на Катар Абдула Сале ал Хулаифи заяви пред най-напористите медии, че предложеният през миналата година пакет от мерки най-вероятно ще бъде приложен "преди края на тази година" - т. е. ако изобщо има промени, те ще станат факт около 18 месеца след анонсирането им.

През 2014-а "Амнести" установи девет драстични нарушения на правото на труд в Катар, за които страната трябва да предприеме спешни мерки. Те бяха следните:

- забраната за напускане, която позволява на работодателя да не пуска своите служители извън страната;

- забраната за смяна на местоработата по системата "кафала";

- липсата на защита за местните работници по закона за труда;

- практиката на забавяне или неплащане на надниците на работниците от чужбина;

- събирането на такси и даването на лъжливи обещания от страна на посредническите агенции, наемащи чужденци;

- жестоки и опасни условия на труд по строежите;

- възпрепятстване на достъпа до правосъдие на жертвите на експлоатация;

- отказаното право за формиране и присъединяване към синдикат;

- неуспешното прилагане от страна на властите на действащите трудови стандарти.

Откакто Катар анонсира реформите през май 2014 г., от "Амнести интернешънъл" упражняват постоянно наблюдение върху прогреса по деветте направления, но такъв практически липсва. Мониторингът включваше посещения на място, интервюта с чуждестранни работници и постоянна комуникация с правителството, с националната комисия за правата на човека, с организационния комитет на Мондиал '22, както и с редица други заинтересувани страни в Катар.

Равносметката показва, че нищо не се е променило в четири от проблемните зони: забраната за напускане на страната, ограничението за смяна на работодателя, невъзможността за членство в профсъюз, липсата на законова закрила за местните работници. По останалите пет направления има само ограничен напредък.

"Моята компания никога не ми е издавала документ за самоличност и полицията може да ме арестува по всяко време и да ме прати в затвора - разказва индийският строителен работник Ганга Прасад, цитиран в доклада на "Амнести". - Затова рядко напускам моята база. Животът ми минава на строителната площадка и в мръсната стая. Ако можех, щях да си сменя работата. Но не мога, защото паспортът ми е при шефовете, а те няма да ме пуснат да ида другаде."

От "Амнести интернешънъл" се обърнаха към ФИФА с открит призив да се намеси в три аспекта:

- Първо, световната централа да организира публични и частни разговори с катарските власти за въвеждане на ефективни реформи и постоянно съблюдаване на тяхното прилагане.

- Второ, да бъде създадена адекватна система за превенция и надзор от страна на ФИФА по отношение на спазването на човешките права.

- И трето, от Цюрих да засилят сътрудничеството си с организационния комитет на световното първенство с основните корпоративни партньори и с всички други агенции, отговорни за подготовката на Мондиал '22, с цел гарантиране на международните трудови и правови отношения.
1121
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД