За мнозина съвършенството на външния вид се крие в стройната фигура и хубавата кожа, чиято цялост не е нарушена от наличието на загрозяващи бенки и брадавици. Затова появата им се счита за недостатък, който на всяка цена трябва да бъде премахнат. Някои хора се обръщат към методите на традиционната медицина, а други предпочитат целебните свойства на народната медицина. Според други двата вида кожни образувания не трябва да се махат и без притеснения заявяват, че именно в тях се намира чарът им. По правило обаче никой не се ражда с брадавици, а ги придобива с времето и обикновено не се замисля какво е накарало тялото му да ги създаде.
Всъщност брадавиците са вирусни заболявания, които се причиняват от човешки папиломни вируси от най-различни типове, т.е. са резултат от инфекциозно вирусно заболяване, обяснява проф. д-р Любка Митева, началник на Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ "Александровска".
В медицината са известни три вида брадавични образувания
Първият и най-често срещан вид са обикновените брадавици. "Те се причиняват от различни типове човешки папиломни вируси, тип 1 - 4, 26-29, 38, 41, 49, 63,65. Най-често се локализират по пръстите на ръцете и по китките. По-особена локализация, която се наблюдава рядко извън пръстите на ръцете и китките, е на тези, които са разположени по лицето и окосмената част на главата, с филиформен (нишковиден) вид", обяснява проф. Митева. Първоначално обикновените брадавици представляват малки надигнати образувания, които най-често са с цвета на околната кожа. Ако не се лекуват, се надигат над нивото на кожата, като повърхността им става неравна и грапава, а цветът им може да варира между жълтеникав и кафеникав.
Брадавиците могат да стоят отделно, но могат и да се сливат помежду си и тогава придобиват мозаечен вид, допълва професорът. Особен вариант като локализация са така наречените поднокътни брадавици, които често при по-голям размер надигат нокътя и причиняват болка. Те могат да се разположат една до друга и в областта на околонокътния вал. Друг често срещан вариант на обикновената брадавица е плантарната брадавица, или по-известна като "кокоши трън", която засяга кожата по стъпалата. Този вид брадавично образувание не се надига над нивото на кожата, но пък за сметка на това е силно болезнено, тъй като се разполага най-често в областта на натиск - "там където стъпва човек", обяснява професорът по кожни болести.
Вторият тип брадавици са така наречените плоски или още младежки брадавици, характерни най-вече за деца и младежи. Те
бързо се разсейват по лицето, шията и крайниците
Наподобяват петънца, по-известни като лунички. По природа те са малки по размер, кръгли или овални по форма и обикновено са бледокафяви, бледорозови, жълтеникави или цветът им е като на околната кожа.
Островърхите кондиломи, наричани още венерични брадавици, са третият известен на медицината вид брадавици. Те са полово предавана болест и инфекцията се появява предимно в зряла възраст. "При жените обикновено се локализират по външните и вътрешни срамни устни, но могат да засегнат и шийката на матката. При мъжете най-често се появяват по венечната бразда, препуциума и главичката на члена", обяснява проф. Митева. По думите й, ако брадавиците при жените не се лекуват, съществува вероятност да променят формата и размера си, като засегнат повърхността на влагалището и я превърнат в силно набраздена. Предразполагащ фактор за появата на островърхите кондиломи е наличието на друга полово предавана болест, придружена от течение. Това, което е важно да се знае, е, че някои от островърхите кондиломи могат да дадат злокачествен растеж. Особено типично е за тези, които се разполагат в шийката на матката и се предизвикват от типове 16 и 18 човешки папиломни вируси. При мъжете също е възможно да има такова злокачествено израждане, но това се среща най-често при гигантските островърхи кондиломи, добавя професорът.
Според традиционната медицина и трите вида брадавици могат да бъдат лекувани според големината и локализацията, като за всеки от тях има съответен метод на лечение. Например, при поднокътна брадавица се прави ексцизия - отстраняване на част от нокътя. Друг метод при обикновените брадавици е криотерапията - лечение с течен азот. Освен това при кондиломите може да се използва кюретаж, електрокалгулация - изгаряне с ток и лазерна терапия. Лечението, състоящо се в отстраняване на брадавицата, може да се наложи неколкократно, в зависимост от това дали манипулацията е била извършена правилно. При недобре отстранена брадавица лечението продължава до пълното й отстраняване. По този начин става и унищожаването на вируса. От значение е и големината -
колкото са по-малки, толкова по-лесно и по-бързо се лекуват,
за разлика от тези, които нарастват и се сливат помежду си. Други методи на лечение са трихлороцетна киселина, цититоксични и каустични вещества, които унищожават брадавиците. При пациенти с понижен имунитет могат да се използват и различни видове имуномодулатори. В редки случаи брадавиците могат да преминат и спонатанно чрез нетрадиционната медицина, с помощта на психотерапия или акупунктура.
При съмнение за новопоявяващо се образувание по кожата, което човек смята за обикновена брадвица, обикновено не се обръща към специалист. Тази реакция обаче може да му доведе главоболие на по-късен етап, тъй като този вид кожни образувания могат да наподобят други, плод на друг причинител. Като цяло трябва да се знае, че по повърхността на брадавицата липсва окосмяване и затова често човек не може да разпознае новопоявилото се кожно образувание и е възможно да го обърка с безобидна брадавица. "Обикновените брадавици в зависимост от локализацията и техния вид трябва да се различават от себорейни брадавици, мазоли, начален кожен карцином и други образувания, които са по-рядко срещани в медицината", обяснява проф. Митева. Плоските брадавици също наподобяват себорейните. С подобен вид са и луничките, червеният плосък лишей и кожните удебеления. Третият вид брадавици трябва да се разграничат от така наречените плоски кондиломи, които се срещат при сифилис и са силно заразни.
|
|