Върховната Рада на Украйна отказа вчера на практика да се съблюдават гражданските права в Донбас, след като частично спря действието в зоната на конфликта на Международния пакт за гражданските и политическите права и Европейската социална харта, съобщиха световните медии. За това гласуваха 249 депутати. Същността на документа се свежда до фактическото разрешаване да се задържат без съд в Източна Украйна граждани, които са заподозрени в тероризъм (Киев смята опълченците в Донбас за терористи - бел. ред.) за срок от 72 часа. Това обаче нарушава Международния пакт за гражданските и политическите права. Парламентът също така прие закона "За особения режим в условията на извънредно положение или в района, където се провежда антитерористичната операция (АТО)". В частност става дума да се дадат широки пълномощия на прокурори и временната военна администрация в тези области.
На 12 май Върховната Рада прие закона "За юридическия режим на военното положение", който предвижда между другото и "интерниране на руснаци", които живеят на територията на Украина, коментират руски медии. Документът също така ограничава "придвижването в страната на редица граждани, чужденци и лица без гражданство, както и на транспортни средства". Мерките предвиждат "интерниране на граждани от чужди държави, които заплашват да нападнат или да осъществят агресия против Украйна" и автоматически се въвежда трудова повинност за трудоспособното население. Законът предвижда принудително да се отчуждава имущество на даден заподозрян за подобни престъпления, забраняват се митингите и дейността на редица политически партии. Анализатори отбелязват, че засега Киев не е въвел официално военно положение в страната или в отделни области.
Аналогични закони са приети и в самопровъзгласените Донецка народна република (ДНР) и Луганска народни република (ЛНР). Депутатите на Народния съвет на ЛНР в края на април легализираха документ с името "За военното положение", в който също се говори за ограничаване на правата и свободите на гражданите и длъжностните лица, както и на дейността на редица предприятия, организации и учреждения.
Статията или е превод от американски източник или писателя е ходил на инструктаж в някой от американските казионни медии. Това е типичен техен стил. Когато ги хванат да нарушават човешки права, комституцията или международните закони, те обикновенно казват "ние не сме Китай или Северна Корея, че да правим такива неща". Т.е. издънката им не е системно явление, а плод на няколко гнили ябълки.
Тази статия казва, че "демократичното" правителство на Украйна (хунтата), нарушава фундаментални човешки права и принципи в законодателството, но това е ОК, защото май и другата страна прави "почти" същото. Щом статията иска да приравни страните, а знаем на чия страна е СЕГА, значи СЕГА са преценили, че хунтата се е осрала и има нужда от евроатлантическа солидарност. Как? Като направим престъплението на хунтата "нормално", казвайки, че и другите правели така, разбира се без да се цитират реални изявления и факти.