Активни 297
Страници 18,309

Ансамбълът на България обра призовете в Ташкент

Грациите спечелиха два златни и един сребърен медал за Световната купа
Изключителен успех постигнаха състезателките от националния ансамбъл на България по художествена гимнастика. Възпитаничките на треньора Ина Ананиева доминираха на турнира за Световната купа в Ташкент (Узб) и спечелиха общо три медала - злато в многобоя и сребро и злато във финалите на отделните уреди.

Първо в събота световните шампионки от Измир '14 в състав Ренета Камберова, Цветелина Стоянова, Цветелина Найденова, Михаела Маевска-Величкова и Християна Тодорова триумфираха в многобоя. Грациите ни събраха сбор от 34,850 т., след като получиха оценки от 17,100 за съчетанието с пет ленти и 17,750 за това с два обръча и три чифта бухалки. На второ място завърши тимът на Испания с 34,500 т., а на трето - този на Израел с 34,450 т.

Вчера сутринта във финала с пет ленти българките получиха 17,350 т. и останаха втори след състава на Израел със 17,450 т., а на трето място се класираха беларускините със 17,250. Следобед пък нашите изиграха брилянтно композицията си с обръчи и бухалки и с оценка 18,000 отвяха конкуренцията. Втори са испанките със 17,700, а трети - отново беларускините със 17,600.

"Това беше поредната силна Световна купа за българския ансамбъл - сподели щастливата Ананиева. - Липсваха само рускините, които за съжаление имат контузена гимнастичка и не взеха участие. Щастлива съм, защото в тази толкова важна предолимпийска година за втори път печелим състезание за Световната купа при участие на основните ни съперници - Италия, Беларус, Испания, Израел."

В индивидуалната надпревара в Ташкент Невяна Владинова и Мария Матева също се представиха отлично и заеха съответно 8-о и 9-о място в многобоя. Победителка стана Маргарита Мамун (Рус) със сбор от 75,500 т., следвана от Александра Солдатова (Рус) със 74,700 и Сон Йон-Джае (Кор) със 72,250, а българките постигнаха съответно 69,150 и 68,500.

Във финалите на отделните уреди Матева се нареди 4-та на обръч (17,850 т.), а Владинова е 6-а на топка (17,350 т.). И в двете състезания златния медал взе Мамун съответно с 19,100 и 19,200.