Небивал разцвет на шаманизма и чревовещателството в България, при това не само при развалянето на лоши очи и премахването на кокоши тръни, но и на общинско ниво. Засега се ръси захар по пътищата срещу катастрофи, но може би не е далеч моментът, когато в общинските ритуални зали няма да звучи като виц този виц:
- Това ли е ритуалната зала?
- Това е.
- А защо има кръв на пода?
- Ами извършваме разни ритуали...
Ала защо така сладникаво се подхожда към проблемите? Каква е тази захар?! Да се опрем на прабългарските си корени! Какво са правили прадедите ни при проблем? Хващали са най-красивия, най-силния, най-умния, казвали са му какво да предаде на Тангра и са го пращали при него да докладва. На фона на обясненията за захарната метода разговорите директно с най-главния звучат по-смислено и много по-практично, а отгоре на всичко така е по-евтино, все пак захарта е лев и 23 стотинки килото на едро. Как да приложим това в наши дни? Знаем кой в България е едновременно красив, силен и умен, но той знае карате и това прави задачата да бъде пратен при Тангра трудна и болезнена или както ни учи вицът: Всеки може да обиди каратиста, не всеки успява да се извини.
Благодарение на културното явление Митьо Пищова, организатор на конкурси за красота в цялата страна, открили за света Мис Северозападна България и Мис Дълбока оран, знаем кои са красивите девойки в България. Добре, обаче тези моми са красиви и беззащитни и толкова. Ще заръчаме на някоя от тях да помоли Тангра да спре катастрофите по пътищата и да отпечата бюлетините за местните избори, а тя така ще запомни, че Тангра ще отпечата бюлетините по пътищата, та наесен да има неестетични, предполагащи пошли подмятания навеждания по време на гласуването. Тук му е мястото да кажем, че не подценяваме умствените способности на девойките, те просто са длъжни да бъдат такива в духа на вица:
Две блондинки обсъждат проблемите на квантовата физика. Изведнъж едната прекъсва другата:
- Я, мъже! Дай да си говорим за дрешки!
Има обаче в България една красива девойка, която е необикновено умна, както става ясно от кариерата й - осем години след дипломирането си става заместник-ректор, а четири години по-късно и ректор на прочут нашенски ВУЗ край хубавия син Дунав. Звучи ви като виц? А какво да кажем за Симеон, който шест години след рождението си стана цар на България? Животът е най-поучителният виц, за съжаление невинаги смешен. И стига с тези success stories, на български казуси, отвсякъде ни заливат поводи за ниско самочувствие, ама наистина отвсякъде, както разбираме от съответния виц: Понякога котаракът ми ме гледа така, сякаш ми казва "Ето, аз съм котарак, а какво постигна ти в този живот?".
Стига и с тези алтернативни практики за разрешаване на кризи, да се поучим от китайците, които са разрешавали кризи векове преди Аспаруховата орда да яхне конете с дестинация днешните български земи. За да преборят корупцията, китайците водят чиновниците на екскурзия в затвора, за да видят какво се случва с корумпираните. Така трябва да се прави и у нас, но понеже в България в затворите не лежат корумпирани, чиновниците ще бъдат водени в митничарските градчета да гледат какво се случва с корумпираните у нас. За сведение на китайските читатели, които сега се чудят защо в българските затвори не лежат корумпирани, един виц: В България, докато не дадеш рушвет, борбата с корупцията не започва.
И накрая виц за депутатите, които напоследък са се заели да санират конституцията: Далтонистът Пешо смята, че подрежда кубчето на Рубик за 14 секунди.
|
|