Правителството на САЩ е изплатило 20.2 млн. долара социални помощи на над 130 души, заподозрени в сътрудничество с нацистите и за военни престъпления по време на Втората световна война. Това е установило федерално разследване, съобщи "Ню Йорк таймс". Държавата е изплащала тези средства от февруари 1962 година до януари 2015 година.
По данни в доклад на социалното министерство на САЩ почти четвърт от сумата - 5.7 милиона долара, е била платена на хора, депортирани от САЩ, след като е била установена тяхната съпричастност към действията на нацистите. Повече от 14 милиона долара са получили хора, за които се предполага, че са помагали на Третия райх, но не са били депортирани извън страната, защото дейността им не е била доказана. С помощта на вратички в закона правосъдното министерство на САЩ е убеждавало бившите нацисти да напуснат страната срещу осигуровки.
Разследване на Асошиейтед прес миналата година установи наличието на тази практика и в резултат на това Конгресът на САЩ прие закон, с който се забраняват социални плащания за бивши нацисти. След приемането на закона бяха прекратени плащанията на 4-ма души, които напуснаха САЩ.