:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,111
Активни 565
Страници 3,676
За един ден 1,302,066

България е с най-много болници и най-лоши здравни показатели в ЕС

Гражданите поемат цели 47% от разходите за сектора от джоба си
Безпощадна картина на здравеопазването в България представя анализ за страната ни на Световната банка. Здравните резултати на българите са все по-лоши, достъпът до качествено лечение е все по-ограничен, българите дават прекалено много за здраве от джоба си, а в същото време страната ни оглавява класациите по брой болници и хоспитализации.

Здравните показатели на българите са се влошили в сравнение с 80-те години на миналия век, сочи анализът на Световната банка. Тогава те са били по-близо до средните показатели на старите членки на ЕС в сравнение със съседните на България страни. Преди 30-ина години продължителността на живота у нас е била с 3 години по-ниска от тази в 15-те западни членки на ЕС и с 2 години по-голяма от тази в Унгария. Понастоящем разликата в продължителността на живота между България и старите страни от ЕС е почти 8 години, а в Унгария вече живеят по-дълго, отколкото тук. Средно хората у нас в момента живеят по 74.5 години. Картината е особено лоша и при най-често срещаните хронични заболявания и причини за смъртност - сърдечно-съдовите болести. Смъртността от тези диагнози при българите под 64 г., т.е. в работоспособна възраст, е по-висока в момента в сравнение с 80-те години, докато в останалите страни в Европа тя е спаднала. Данните са стряскащи - през 2010 г. у нас от сърдечно-съдови болести са починали 5 пъти повече хора под 64 г. в сравнение с ЕС и 65% повече, отколкото в съседните на България страни.

За сметка на това здравната ни система е крайно неефикасна, отбелязват експертите на Световната банка. Тя е прекалено ориентирана към скъпо лечение в болниците, а по-икономичните първични, доболнични грижи и профилактиката не се използват оптимално. В ЕС единствено в Румъния има толкова лошо покритие с профилактични грижи, а българите имат и прекалено малко контакти с лекари от доболничната помощ. Броят на хоспитализациите обаче е скочил с цели 65% от 2000 до 2010 г., докато същият показател в ЕС или остава непроменен за десетилетието, или намалява. През 2011 г. всеки четвърти българин е лежал в болница. У нас се падат 4.6 болници на 100 000 души, докато в ЕС те са 2.7. Много от болниците имат малко пациенти, което е крайно неефективно. Трите най-натоварени болници у нас изписват по 95 пациенти на ден, докато 103 лечебни заведения изписват максимум 5 души на ден. Така се дублират структури и се затрудняват икономиите, отбелязват от СБ.

Парите, които у нас се отделят за здравеопазване, съвсем не са толкова малко, но тук акцентът е върху личните разходи на гражданите. България отделя над средните разходи за тази система в сравнение с другите страни от региона, като дори публичните разходи са около средните за Балканите. У нас обаче т.нар. преки плащания, т.е. това, които хората плащат от джоба си, са цели 47% от общите разходи и са най-големият източник на финансиране на здравеопазването ни. Три четвърти от платените пряко от населението пари са за лекарства. През 2000 г. българите са плащали от джоба си 27 на сто от всички разходи за здраве, т.е. за 10 г. ръстът е почти двоен. България е и крайно далеч от препоръките на Световната здравна организация, според които, за да има адекватна финансова защита за населението, то не бива да поема пряко повече от 15-20 на сто от плащанията в здравния сектор. Над 4 на сто от населението обеднява всяка година заради високите лични разходи за здраве, отбелязва анализът.



РЕФОРМА

Здравната каса трябва да купува услуги селективно, а не от всеки появил се на пазара субект, препоръчват от Световната банка. Трябва да се събира повече информация за качеството на грижите в лечебните заведения и системата за плащане да се обвърже и с този показател. Специалистите в доболничната помощ трябва да поемат по-голяма част от лечението и наблюдението на хроничните болести, а постоянното медицинско образование трябва да се развие. Трябват и промени в начина, по който се осигуряват лекарства, тъй като в момента се плащат прекалено много пари за не толкова ефективно и качествено лечение.
33
5676
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
31 Май 2015 18:25
И какво ще последва от тази констатация, която отдавна ние, гражданите, сме я открили за себе си с цената на страдания- наши и на нашите близки. Частните болници са свещени крави.
31 Май 2015 18:34
И какво ще последва от тази констатация

Закриване на държавни и общински болници, това ще последва. Щом България има много болници, значи трябва да се закрият голяма част от тях. Пък за полицията нищо не казват - щото и тя е най-многобройна на глава от населението и още по-некачествена, ама нито едно правителство не е закрило районни управления на МВР
31 Май 2015 20:39
Тази дописка ми иде като оная, за спада на цените при зарзавата ...
31 Май 2015 21:49
Естествено че ще закриват болници. Нали анализът е на СБ.
31 Май 2015 23:02
българите дават прекалено много за здраве от джоба си
Ами дават, защото НЗОК няма средства да плаща за лечението на всички, обаче не иска да го каже в пряк текст. Обяснява как личните лекари трябва да са на разположение 24 часа в денонощието, докато в Западна Европа има предварително записване и се чака за преглед 2-3 дни, че и седмица. Че там е изключено на пациент да се даде номерът на личният телефон на лекаря, може да се свързва само със служебния телефон на практиката и то в работно време. Че за преглед при специалист се чака седмици и месеци. Че за планово лечение в болница се чака. За изследвания се чака. Това при финансиране, несравнимо с нашето.
НЗОК и пациентските организации не обясняват на пациентите, че повечето оперативни кл. пътеки изрично е записано, че "НЗОК не заплаща скъпоструващи еднократни инструменти и консумативи.

Да почнат да павят магистралите за 100 хил. лева за километър, пък тогава да говорят за качество.

Отделно, че за недостатъчните средства здравната каса има много висжки изисвония към болниците - като персонал, оборудване, изследвания, консултативни прегледи.
Ето ви един пример, който съм дал преди няколко месеца:

Ето ви малко сравнение на българската и британската система според стандартите, примерно за лапароскопска холецистектомия:

България - предоперативна подготовка: Изследване на хемоглобин, хематокрит, левкоцити; преценка на бъбречната и чернодробната функция (урея, креатинин, електролити, чернодробни ензими); изследване на хемостазата; определяне на кръвната група, ехокграфия, ЕКГ и задължителен консулт с кардиолог, консулт с анестезиолог. За предоперативната подготовка отговаря лекуващия лекар. Операция - оператор (лекар със специалност), асистент(може и специализант) + (понякога) втори асистент и операционна сестра. Престой в болницата - 24 до 72 часа, поне 30 дни отпуск по болест.

UK - предоперативна подготовка - извършва се от медицинска сестра - Изследване на хемоглобин, хематокрит, левкоцити; преценка на бъбречната функция, изследване на хемостазата; ЕКГ - само за пациенти над 50 г.; консулт с анестезиолог - в деня на оперрацията. Операция - оператор (лекар със специалност), асистент(специализант или медицинска сестра), операционна сестра. Престой в болницата - 6 до 24 часа, не повече от 14 дни отпуск по болест.

Операциите се правят практически с една и съща или сходни апаратури и оперативни техники.

Цена UK - средно £ 4700 (11 500 лв.) - малко над две средни работни заплати.
България - 880 лв. (£ 360) - малко на една средна работна заплата.

Това е информация от първа ръка, защото работя и на двете места.

31 Май 2015 23:07
Картината е особено лоша и при най-често срещаните хронични заболявания и причини за смъртност - сърдечно-съдовите болести. Смъртността от тези диагнози при българите под 64 г., т.е. в работоспособна възраст

Но пък идеално пасва на пенсионната реформа. Няма да има пенсионери след 6 -7 год.
31 Май 2015 23:25
Картината е особено лоша и при най-често срещаните хронични заболявания и причини за смъртност - сърдечно-съдовите болести. Смъртността от тези диагнози при българите под 64 г., т.е. в работоспособна възраст, е по-висока в момента в сравнение с 80-те години, докато в останалите страни в Европа тя е спаднала. Данните са стряскащи - през 2010 г. у нас от сърдечно-съдови болести са починали 5 пъти повече хора под 64 г. в сравнение с ЕС и 65% повече, отколкото в съседните на България страни.


Починали са повече, защото са се разболели повече. Тук медицината не може да направи много. Искате профилактика - ами не е сложно:
1. Не трябва да сте с наднормено тегло.
2. В тази връзка хранете се с качествена храна (трудно се намира и е скъпа, но това е друг въпрос)
3. Спортувайте редовно (без "хпанителни добавки", "протеини" и т.н. или поне ходете пеша 2-3 км на ден.
4. Избягвайте работа, койято води до стрес (нископлатена, на смени, ненормирано работно време, проклет началник и т.н.)
5. Почивайте си поне 2 пъти годишно, за по 2 седмици на море и на планина, но не в претъпкан курорт, може и в чужбина. Спазвайте правила 1-3 докато сте на почивка.
6. Еее ...

Ако не можете да си позволите горното, то НЗОК ви гарантира диспансеризация при кардиолог, приема на поне 5-6 медикамента (частично реимбурсирани), както и напълно безплатна коронарография и стентиране в една от многото частни болници по инвазивна кардиология.
31 Май 2015 23:36
.
31 Май 2015 23:42
Крайно време е да се ликвидира НЗОК......и да минем на здравни застраховки......Да видим как тогава докторите ще лъжат и крадат от застрахователните компании.....
31 Май 2015 23:57
Ами то излиза, че и Франция изостава доста от България като качество на лечението - ЕКГ само над 50г? В България се прави и на пеленачетата. Без задължителен консулт с кардиолог? Без образна диогностика? С 3-4 изследванийца.
Цената? Цената я сложих да видят колко са се минали западняците. Трудно ще ни стигнат - не са дорасли за стандартите на МЗ и НЗОК.
01 Юни 2015 00:57
Да видим как тогава докторите ще лъжат и крадат от застрахователните компании.....

Въобще не си в час, колко крадливо-некоректни са застрахователните компании. Застрахователното лоби, е в пъти по-уродливо от банкерското, а и месечните вноски, не са 15-20 лева.
01 Юни 2015 03:31
Здравните показатели на българите са се влошили в сравнение с 80-те години на миналия век

Youth has gone, commarados.
Direction - West.
01 Юни 2015 03:32
Преди показателите ни бяха по-добри, защото всеки можеше да отиде на лекар и то специалист, когато има нужда или реши, че има такава. Сега личния доктор е пенкилер: разбира, както от сърце, така и от бременност. А ходенето при специалист си го плащаш, защото няма направления. В момента поне 1 милион българи, които са безработни, нямат право на лекар, защото са с прекъснати здравни права. Никой не мисли, че тези хора са без здравна помощ, ще се разболеят и инвалидизират и ще ни излезе в пъти по-скъпо да бъдат лекувани. По селата също няма здравна помощ и аптеки. Но имаме най-много болници, защото здравето се превърна в бизнес. Скоро ще вкарат половината население в кардиологията и ще му сложат стентове без нужда. А никой не мисли, че тази процедура е опасна! Най-малкото, защото след това се вземат купища лекарства, за да не умреш заради въпросния стент и че това трябва да се прави при спешност, а не- за да им пълниш касичките. Така хора, които са болни не получават лечение за сметка на други, които бъдат хванати в капана на мошениците доктори. Да оставим колко от тез докторчета имат компетентности да лекуват или имат жълтичко на устенцата и гащичките още. В крайна сметка само прегледа не е достатъчен. Имат ли хората пари за лекарства, за да се поддържат на прилично ниво? Не, нямат. Лекарствата не са ни по джоба. А някои от тях все липсват и се прекъсва лечението. Пълен батак!!!!!!!!!!! Това не е здравна система, а кошмар! Бедните трябва да умират, защото нямат пари, а богатите ще ги уморят, защото искат да ги ограбят. Мафия!!!!!!!!!!
01 Юни 2015 03:33
Здравните показатели на българите са се влошили в сравнение с 80-те години на миналия век

Youth has gone, commarados.
Direction - West.
01 Юни 2015 03:33
Здравните показатели на българите са се влошили в сравнение с 80-те години на миналия век

Youth has gone, commarados.
Direction - West.
01 Юни 2015 07:11
Българите с чуждо самосъзнание/руско/, пак ми обясняват колко е лош Запада. Камаради, четете какво пише:" Броят на хоспитализациите обаче е скочил с цели 65% от 2000 до 2010 г., докато същият показател в ЕС или остава непроменен за десетилетието, или намалява", и какво значи това? ТОЧИ СЕ ЗДРАВНАТА КАСА С ФИКТИВНИ ХОСПИТАЛИЗАЦИИ! Това е проблема, пари има но не се харчат ефективно и като се появи някой, който иска да промени нещата всички скачат срещу него.
01 Юни 2015 07:22
Кът` ги приватизира и остатъчните недоприватизирани, както се е заканило - виж в актуалния брой - онуй, оцъклено-РъБестото, ще отидем на предпредпоследно място не в ЕС, а в "международната общност". Някъде малко преди Судан.
01 Юни 2015 07:25
4. Избягвайте работа, койято води до стрес (нископлатена, на смени, ненормирано работно време, проклет началник и т.н.)

Туй с`я кат` черен хумор или кат` откровена гавра с 85 % от българските граждани трябва да се тълкува?!
01 Юни 2015 07:29
Броят на хоспитализациите обаче е скочил с цели 65% от 2000 до 2010 г., докато същият показател в ЕС или остава непроменен за десетилетието, или намалява", и какво значи това? ТОЧИ СЕ ЗДРАВНАТА КАСА С ФИКТИВНИ ХОСПИТАЛИЗАЦИИ!


Че се точи, точи се, но в повечето случаи, просто болниците си връзват бюджета, щото най-срещаните пътеки са яко недофинансирани. И ако не излъжат с някоя и друга хоспитализация ще влязат в як преразход. Просто заобикалят безумните чиновнически изисквания - тия пътеки са голяма глупост. Поне както са в момента.

Всъщност точенето става единствено с външни услуги, лекарства и консумативи.
01 Юни 2015 07:43
Три четвърти от платените пряко от населението пари са за лекарства. [/c
Да ни е жив Огнян Донев и компания !
Сега ще си купи "Токуда Банк", утре ще стане новият "КОЙ".
Майната му на здравето.
01 Юни 2015 08:13
От нас се очаква да живеем 8год. по-малко и да се пенсионираме на възрастта на средния европеец с по-малка пенсия като процент от заплатата.
01 Юни 2015 09:30
За сега само в болница Токуда има разрешение за лекуване по пътека" Акупунктура". Нужен ни е специален фонд, за да може този икономичен и ефикасен метод да намери подходящото място на водеща медицина в България.Хапчетата са ала бала.
01 Юни 2015 09:53
MURA....... НЗОК сега взема по 500-600 лева на месец от нормално заплатените специалисти......къде отиват тези пари ....за изхранване на десетки хиляди чиновници от касата и крадлива здравна система....
01 Юни 2015 10:34

MURA....... НЗОК сега взема по 500-600 лева на месец от нормално заплатените специалисти......къде отиват тези пари ....за изхранване на десетки хиляди чиновници от касата и крадлива здравна система.


Максималният осигурителен доход e 2600 лв. Вноската за здравно осигуряване е 8%. Стават 208 лв. Откъде се взимат останалите 300 - 400 лв?

Относно силно нарастналите хоспитализации - едно сравнение:

България и Австрия са с приблизително еднакво население.
България отделя ок. 7% от БВП за здравеопазване (заедно с директните плащания от пациентите) , Австрия 11%.
Австрия има на 100 000 души от населението повече лекари, много повече медицински сестри, повече болнични легла и повече хоспитализации.

01 Юни 2015 11:11
през 2010 г. у нас от сърдечно-съдови болести са починали 5 пъти повече хора под 64 г. в сравнение с ЕС

Хайде стига глупости!
Като почине някой старец в смъртняи акт обикновено се пише "сърдечна недостатъчност"
Със същия успех утре може да се пише стомашна недостатъност и да станем на първо място в света по смърт от стомашна недостатъчност.
01 Юни 2015 11:29
В България все още се работи както по комунистическо време и то навсякъде. Болниците не са изключение.
Работят за да отбият номер, искат пари като да работят както се работи в чужбина.
01 Юни 2015 11:41
Последната причина за всяка смърт е спиране на сърцето - "сърдечна недостатъчност". Какво ще пише в смъртия акт е формалност.
Всеки човек накрая умира. Статистиката за смъртност сама по себе си не говори нищо повече. Когато намалява смъртостта от инфекциозни болести, от туберкулоза, детската смъртност, това води до увличение на смъртостта от рак, от сърце. Когато тръбим че се увеличава заболеваемостта от рак, пропускаме че много от онкоболните са хора които са избегнали смърт от банални болести причинени от лоши условия на живот. Статистиката може да лъже ако не се интерпретира правилно.
01 Юни 2015 12:07
Последната причина за всяка смърт е спиране на сърцето - "сърдечна недостатъчност"

Но това не значи смърт поради сърдечно заболяване, както се опитат да ни го представят.
01 Юни 2015 12:08
Май и с милюцонерите сме начело, но положението е като в здравеопазването...
01 Юни 2015 12:32
Провалът е пълен във всички сфери. Това е резултат от 25 години демокрация - обикновен локум
01 Юни 2015 12:38
След още 25г. последните данни ще показват бурен напредък в "усвояването" на средства за каквото се сетите и липса на Държава...ще е налично само едно географско място с най-много болници,полиция,политици,администрация и т.н. на "глава" от население
01 Юни 2015 17:29
За какво здравеопазване говорим?! В момента съм полудяла от проблеми с баща ми! На 89 години е, с бързо влошаваща се деменция и счупване на таза! Операция в пирогов 1600 лева, без никой да ти обяснява нужна ли е?! За санитарки по 20лв на ден. После частен хоспис, защото не може по никакъв начин да бъде гледан вкъщи. За по-малко от един месец около 3000 лева всичко!!! Добре, че брат ми е в чужбина та изпрати пари, иначе както казва миличкият ми баща в кратките проблясъци "изхвърлете ме"!
01 Юни 2015 19:03

sand52
2015-06-01 17:29:03 искрено съчувствам. И аз съм на подобен хал като твоя. След пореден инсулт на баща ми - изписване, хоспис, влудяващо търсене на болногледачка /слава Богу, успях!/ безумни цени на консумативи за лежащо болен, въобще разсипия - и по отношение на финанси, и по отношение на стрес. Както е казал мъдрият ни народ: дали си болна лежала, или си болен гледала...Нашата отвратителна държава нищо не прави, за да облекчи положението на работещите хора, които се грижат за остарелите си болни родители...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД