:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,074
Активни 466
Страници 5,639
За един ден 1,302,066

Аоияма: Много съм суеверен

Вторият българин в професионалното сумо обмисля дали да приеме японско поданство
СНИМКА: ELHOVONEWS.INFO
Даниел Иванов-Аоияма донесе в Елхово купата "Канто шо", която получи "за висок боен дух" при дебюта си в "макуучи" през ноември 2011 г. във Фукуока, където завърши с баланс 11-4.
Вторият български сумист във висшата японска дивизия "макуучи" - Даниел Иванов-Аоияма, се прибра в родния Елхово след турнира в Токио, на който завърши с положителен баланс 9 победи и 6 загуби. Това ще го изкачи в йерархията, в която той бе с ранг 6-и маегашира. Преди надпреварата в Нагоя от 12 юли Иванов си бе в родния град и там даде интервю за местното издание ElhovoNews.info.



28-годишният гигант (192 см, 193 кг) разказа за началото на пътя си в сумото, който започва от 2004 г.

"От 11-годишен тренирах борба в Елхово, на 13 вече бях в ЦСКА. През 2004 г. ме поканиха да участвам на световно първенство по сумо за юноши и се запалих. Две години по-късно вече влязох в НСА с профил сумо. През 2007 г. Калоян Махлянов си беше дошъл в България и ми казаха да отида да се срещна с него. Той ме хареса и ми предложи да отида с него в Япония, да видя какви са условията. И така започнах."

Даниел заминал през 2009 г. и срещнал много трудности, най-вече от битов характер, а и заради огромните различия в манталитета. В школата той спял с 25 души в едно помещение, както и другите чираци сумисти бил длъжен да прислужва на големите.

"Влизаш в школа и ти казват: "От днес ти си тук!" Режимът е строг, не знаеш да говориш на японски, как тренират. И почваш да се учиш. Като дете - разкрива Аоияма. - Той, режимът и до ден днешен е строг, но се свиква. Сега вече ми отпадна чистене, готвене, пране. Вече имам четирима помощници за тези неща и не живея в школата. От шест месеца съм на квартира. С храната свикнах, с начина на живот - донякъде. Но японците са много подредени - всичко там се прави по часовник и под конец - и това не важи само за спортистите. Целият им живот е такъв. А и японците не са като нас гостоприемни, напротив - даже хич не са гостоприемни."

Българският сумист разказва още, че прическата "чочаги", с която е длъжен да ходи всеки ден, отнема 15 минути. А тази за схватките - "ойчо", която изобразява нещо като слънцето, отнема 40 минути. "Правят ги фризьорите в школата всеки ден. Те са трима. Първата отнема 15-20 минути, а за ойчо отиват 40", пояснява Иванов.

Той разкрива и любимата си хватка - "ошидаши", избутване с две ръце на противника извън дохиото. Разказва също и за суеверията.

"Много съм суеверен, да. Например, когато победя, спомням си какво съм ял този ден и на другия отново ям същото. И така продължавам, докато имам победи - обяснява българинът. - Бях много нахъсан за победа в първата си схватка. Помня я, беше срещу монголец и победих. Победих в първите три срещи. За 18 турнира успях да стигна до ранг комусуби. Казаха ми, че съм седмият, който успява да го направи. А Калоян Махлянов за 18 турнира стана озеки, което е вторият по сила ранг. Калоян много ми помогна в началото, продължаваме да сме много близки. Даже сега, след като той прекрати кариерата и стана треньор, има повече свободно време. А и аз нали вече живея самостоятелно и се събираме."

Впрочем и Аоияма вече има предложение да стане треньор по сумо в Япония. Но все още се колебае.

"От моя клуб ми предложиха, но когато стана треньор, трябва да се откажа от българското си гражданство - да стана японец. Затова го обмислям, трудно ми е да реша - обяснява Иванов. - Този шанс се предлага няколко години преди края на кариерата на сумиста. Но аз имам още да вървя по стълбичката, по която се изкачвам. Няма възрастова граница, здрав съм и се чувствам добре. Дай боже, да се боря още дълги години. Мечтата ми е да победя най-добрия - йокозуна Хакухо, и ще се постарая да го направя до края на годината. Има още три турнира."
1073
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД