Турски шофьор записа в Хасково разговор на развален турско-български с инспектор на ДАИ, от който произлезе устойчив израз, който веднагически влезе в граждански оборот: "знаеш, комшу, маави (сини), йок кармазъ". С което органът на автомобилната инспекция информира събеседника си, че не иска червени пари (10 евро), а сини (20 евро). Както всяко изкуство и корупцията има свой поетичен код.
С две думи - ДАИ е жертва на корупция.
Жертвата беше допълнително виктимизирана с медийни изтезания. Вчера директорът на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" бе гост на строгия инквизитор Хекимян.
***
Антон Хекимян, bTV: Цветелин Цветанов, директор на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" е при нас, добро утро... Знаете ли, вчера си мислех, когато разбрах, че ще ни гостувате и сте приели, дали случайно вашите служители минават на интензивен курс по обучение на турски език? (Това е сардоничен въпрос, който се забива като кабърче в седалището на чиновника.)
Цветелин Цветанов: Ами няма данни в автомобилната администрация да има провеждани курсове по турски език.
АХ: Доста добре се справят.
ЦЦ: Ами явно районът, в който живеят там, ги е научил.
АХ: "Маави" знаехте ли какво е? Маави! (Водещият пронизва госта с поглед-губерка, б.р.) Маави пара!
ЦЦ: Не, сега научих, даже не знам думи на турски език.
АХ: Ама кармазъ със сигурност я знаете.
ЦЦ: Ее, със сигурност - да, някои думи, които са от ежедневния език, знам.
АХ: Как се почувствахте, когато видяхте тези кадри? (Кадрите, които "взривиха интернета", б.р.)
ЦЦ: Лично се почувствах отвратително. Защото на фона на това, че след няколкогодишни преговори успяхме да либерализираме от 1 юни режима със Сърбия и премахнахме разрешителните, тази новина не се афишира в публичното пространство. И - напълно либерализирахме режима - и в този момент се явява някакъв служител, който извършва действия непристойни.
АХ: Ама много са въпросите! Дали е някой служител или дали повечето служители всъщност са такива? Вие лично знаехте ли... че този мост (където е записан Оня разговор, б.р.) е наричан даиджийското КПП?
ЦЦ: Ми не зн... Не...
АХ: Даиджийската митница. Спират там, взимат парите и тръгват.
ЦЦ: Не, не знам. За първи път го виждам този мост. Един път съм ходил в Хасково.
АХ: Минават ли (кандидат-корумпетата, б.р.) през някакви тестове - дали ще се справят, дали могат и дали ще бъдат корумпирани? Някой следи ли ги тези служители, за да не се стига до ситуация, в която визитната картичка на страната е картичка на България, на която пише "ДАИ пари"?
ЦЦ: Значи, за да може да извършва пътен контрол служителят, той минава няколкомесечен курс на обучение, след което полага изпит. И след това, след като положи успешно този изпит, му се зачислява служебен печат, с който може да извършва пътен контрол. Ако не положи изпита, не извършва контрол. Като има въведена т.нар. учебна година, в която всеки месец се извършва обучение и се извършват изпити на служителите.
АХ: Прекрасно! Извършват се някакви изпити на служители, само че виждаме как един човек съвсем безконтролно взима нещо от предишния ТИР, тръгва към другия - и там си иска. Дори без да е завоалирано. Директно искане! Такава ли е схемата? Такива ли са вашите служители? (Отново пронизва госта с поглед-шпага.)
ЦЦ: Категорично не са такива, ъ, ъ, ъ, такива нашите служители.
***
Бел. "После". Цветелин Цветанов е бивш директор на ДАИ-Плевен. Плевенските катаджии са прочути навред със своята специфична пристойност.
|
|