Полицаите излизат на протест срещу пенсионната реформа, съобщиха вчера от най-големия полицейски профсъюз - Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР). Протестът им ще бъде подкрепен от синдиката на надзирателите в затворите, които работят по Закона за МВР и ще бъдат засегнати от същата реформа. Полицаите се събират в петък в градинката пред МВР, а за събота е предвидено шествие покрай Министерския съвет и Народното събрание. В края на седмицата протестиращите ще издигнат палатков лагер пред сградата на парламента. Засега от синдиката не си поставят срокове. "Ще стоим там, докато на някого му писне, или на нас, или на опонента", заяви пред "Сега' председателят на СФСМВР Валентин Попов. "Протестът ще бъде най-масовият, който се е провеждал досега, и ще се включат хора от всички градове на страната", каза в Пловдив заместникът му Борислав Мазнев, цитиран от "Дарик". От съобщение на сайта на синдиката пък стана ясно, че има направен график, по който организациите от различни градове ще се редуват в палатковия лагер.
Основната причина за недоволството на полицаите е липсата на гратисен период в законопроекта за промяна на Кодекса за социално осигуряване, внесен от правителството, по силата на който да могат да се пенсионират по сегашните условия. В разпоредбите е записано, че пенсия по старите правила в следващите три години ще има само за тези, които към 31 декември 2015 г. имат необходимия стаж. Според НОИ това са максимум 1200 души, затова синдикатите настояват гратисният период да важи за всички служители.
"Има една малка група хора - последните випуски от бившето сержантско училище в Пазарджик - които са в униформа от 14-годишни. Това значи, че те ще са в униформа 41 години. Има и друга по-голяма група, които постоянно догонват. Като са почнали работа, са им казали, че ще могат да се пенсионират при 19 години трудов стаж в МВР, след това са им казали при 25, а от 2012 г. са 27 години стаж", обясни Попов.
Според предлаганите реформи от догодина служителите на МВР и надзирателите ще се пенсионират на 52 години и 10 месеца, като всяка следваща година възрастта трябва да расте с по 2 месеца, докато стане 55 г.
"Ще участваме съвместно в протеста", потвърди пред "Сега" председателят на съюза на надзирателите Иван Петров. Профсъюзът вчера бе на среща в правосъдното министерство, където обсъждаха готвеното 10% съкращение в системата на затворите. Не е ясно дали и тази тема няма да породи напрежение. Според Петров те имат конфликт с финансовото министерство, тъй като 10% орязване на бюджета им ще доведе до съкращения на 450 души. "Това е невъзможно. Ще оставим затворите без надзор и без здравни работници", заяви той.
Пенсионната реформа не е единственият повод за протест на полицаите. Те недоволстват и срещу продължаващата повече от години полицейска операция по границата с Турция, заради която се командироват служители от границата. Преди месеци бившият вътрешен министър Веселин Вучков представи план за назначаване на нови хора в Гранична полиция, но командироването продължава и до днес. От синдиката настояват и за "незабавно прекратяване на импровизациите в реформа на МВР и изваждане от анонимност на експертния съвет, работещ по нея".
|
|