Ръководството на БФВТ начело с президента Неделчо Колев (вторият отляво) се яви пред комисията на IWF във Вроцлав, но изгледите за благоприятно развитие по случая с допинга стават все по-малки. |
Онзи ден ръководството на БФВТ се яви на изслушване пред тричленна комисия на международната централа (IWF) във Вроцлав (Пол), където в момента се провежда световното първенство за младежи. И от разказа на президента Неделчо Колев пред БНТ изскочи смущаващо обстоятелство: "Основните въпроси, които ни задаваха, бяха защо тази добавка не е отбелязвана в антидопинговите контроли"
Така, без да ще, Колев издаде основната грешка на националния треньор Иван Иванов и щаба му, заради която наказание ще има, независимо колко е виновна фирмата производител на добавката. Защото при взимане на допинг проби всеки препарат, ползван от отбора, трябва да бъде вписан в протокола, който се попълва. По информация на "Сега" до фаталната проверка в началото на март националният отбор е бил проверяван от допинг ченгета поне 10 пъти. А от думите на Колев излиза, че "Трайбест" не е бил вписван в протоколите.
Което за IWF означава само едно: българският тим е ползвал препарата тайно и последствията от това са си за негова сметка! Независимо от оптимизма на Неделчо Колев, изразен от Вроцлав с обърканото изречение: "Не мога да преценя какви са настроенията, но разговорът и последните въпроси, които бяха задавани, и техните напътствия бяха така, че един вид добре сме се представили."
Комисията, изслушала българската делегация, ще направи доклад до Изпълнителното бюро на IWF, което пък ще вземе решение до 10 дни. С оглед на последните събития, то най-вероятно ще е за наказание на 11-те щангисти. Това ще означава доживотна санкция за европейските шампиони Иван Марков (кат. 85 кг), Ивайло Филев (62) и Демир Демирев (77), както и за Милка Манева (63), които вече имат по едно наказание - преди олимпиадата в Пекин `08. А за Асен Мурадов (56), Ферди Назиф (56), Владимир Урумов (62), Стоян Енев (62), Диян Минчев (68), Надежда Мей (48) и Мая Иванова (53) - принудителна пауза от 4 години.