Взривът на полигона край с. Анево и последвалите разкрития около случилото се повдигна серия от сериозни въпроси - има ли нарушаване на международни забрани за търговия с оръжие и предоставяне на услуги за Сирия и знаели ли са държавните институции. Засега те не намират отговор. Инцидентът стана в събота при стрелба с ръчен гранатомет, при който загина един американец, а друг американец, канадец и двама българи бяха ранени.
От посолството на САЩ вчера потвърдиха информацията на агенция Ройтерс, че пострадалите чужденци са работели по военна програма за обучение и въоръжаване на умерените бунтовници в Сирия. "По време на инцидента тримата подизпълнители обучавали други служители на компанията", се казва в изявлението на посолството до Ройтерс, цитирано от БНР, но не се уточнява в какво точно се е състояло обучението. В него се уточнява, че подизпълнителите са служители на базираната в САЩ фирма Purple Shovel, спечелила договор с Командването на въоръжените сили на САЩ за специални операции. Фирмата била наета, за да подпомага организация, администрираща американската правителствена програма за обучение и въоръжаване на умерените опозиционни сили в Сирия. Компанията е любопитна с това, че има 2.5 млн. долара оборот и само петима служители.
Съобщението идва само ден след като военният министър Николай Ненчев се оказа изненадан от информацията, че българско оръжие въоръжава бунтовниците в Сирия. "Имаше сигнали, че в Сирия се използват български оръжия, бих искал да зная как са попаднали там", каза в сряда той и се зарече да пита военното разузнаване по случая. Във вторник пък министърът на икономиката Божидар Лукарски коментира, че "тече следствие и не би следвало да изказва хипотези".
Разрешения за сделки с оръжия дава Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките, чиито съпредседатели са Ненчев и Лукарски, както и Междуведомствената комисия за експортен контрол към икономическото министерство. Това поражда въпроса защо и двамата министри изглеждат изненадани от случилото се.
ЗАБРАНА
Според резолюция на Съвета за сигурност на ООН и решение на Европейския съюз и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа Сирия е една от държавите, за които от 2012 г. има забрана за предоставяне на оръжия и услуги, свързани с тях. Забраната важи и за България, която е вкарала Сирия в забранителен списък с приемането на постановление № 272 от същата година. Документът е публикуван на сайта на Междуведомствената комисия за експортен контрол към министъра на икономиката. Той забранява продажбата, доставката, трансфера или износа на въоръжение и боеприпаси за Сирия от граждани или от територията на страните. Забранява се "предоставянето, пряко или непряко, на техническа помощ, посреднически или други услуги, свързани с продажбата на оръжие или с предоставянето, производството, поддръжката и използването на тези изделия, за физически или юридически лица, образувания или органи в Сирия или за употреба в страната". "Сега" не успя да открие експерти от министерството на икономиката за коментар.
Забранява се "предоставянето, пряко или непряко, на техническа помощ, посреднически или други услуги, свързани с продажбата на оръжие или с предоставянето, производството, поддръжката и използването на тези изделия, за физически или юридически лица, образувания или органи в Сирия или за употреба в страната".
Това явно се отнася за България... преди да е "освободена" от всичките си задължения от Новия си "Освободител". Сега очаквам булевард "Руски" да се преименува на "Американски".
Предстои да платим тази си "свобода". Вероятно със скъпи жертви!