ЕС започна вчера операцията си срещу трафикантите на хора в Средиземно море, съобщи пресслужбата на Съвета на ЕС. Мисията EUNAVFOR Med ще мине през три фази, като започва с наблюдение и оценка на трафикантските мрежи в Южното Средиземноморие. Втората фаза е издирването и конфискуването на подозрителни плавателни съдове, а третата ще е задържането на трафикантите.
Съветът ще реши кога втората и третата фаза да влязат в действие, като вземе предвид и решението на ООН, както и мнението на засегнатите държави от Северна Африка. Централата на операцията ще бъде в Рим, а ръководството й е в ръцете на контраадмирал Енрико Кредендино. Общо 11.82 млн. евро ще бъдат похарчени в първите 14 месеца от нея.
"С тази операция нападаме бизнес модела на тези, които печелят от отчаянието на мигрантите. Но това е само част от по-широка стратегия, която включва сътрудничество с нашите партньори в Африка и работа с Международната организация по миграцията и Върховния комисариат за бежанците на ООН", коментира еврокомисарят по външните работи Федерика Могерини. "Решени сме да помогнем в спасяването на животи, да разбием мрежите на трафикантите на хора и да се справим с причините, които водят до миграцията". ЕС все още очаква Съветът за сигурност на ООН да гласува резолюция, която да позволи употребата на сила срещу трафикантите.
Македония улесни бързото преминаване на нелегалните имигранти през страната по пътя им към ЕС. Депутатите гласуваха по ускорена процедура закон, който позволява на мигрантите да престоят максимум 72 часа на територията на страната, преди да поискат убежище или да я напуснат. "С тези изменения ще се намалят рисковете за мигрантите и те ще получат документи, с които могат легално да пътуват в страната. Второ, очаква се да се намали процентът на престъпления, свързани с нелегалния транспорт на мигранти, защото те няма да се свързват с криминални лица, за да постигнат целта си, и, трето, полицията ще може да води съответната документация за тях", каза пред meta.mk. вътрешният министър Митко Чавков.
Междувременно Финландия ще намали квотата си за прием на мигранти, писа новинарският портал "Юле". През 2015 г. Хелзинки определи брой от 1000 бежанци, които може да приеме. През 2016 г. обаче това число ще падне до 750, като така страната ще успее да поеме и определените й от Брюксел мигранти, които ще пристигнат от други държави в Европа. Общият брой на приетите бежанци така вероятно отново ще достигне около 1000. В противен случай мигрантите за 2016 г. вероятно биха стигнали 1600. Според квотите, предложени от ЕК, Финландия трябва да приеме общо 800 търсещи убежище в следващите две години. Прогнозата на правителството е, че около 75% от тях ще получат исканата закрила.
|
|