Лятото е в разгара си, но след няколко месеца ще свърши и ще трябва отново да помислим за отоплението на жилището. За да не ни завари зимата неподготвени, експерти напомнят, че сега е моментът да повишим енергийната му ефективност. Освен комфорт и топлина през студените месеци с това се постигат и по-ниски сметки за отопление - каквито и да са цените на тока и парното.
Един от вариантите да се разбере точно от какво подобрение има нужда домът е допитване до някои от фирмите за подобряване на енергийната ефективност, които да направят одит на жилището и да набележат конкретни мерки. Но откъде да започнете, ако сте решили да се справите сами?
Най-атрактивно в момента е санирането на сградата. Много от хората разбират под саниране единствено поставянето на топлоизолация, макар че разликата е твърде съществена и не става дума за едно и също. Санирането е свързано с преустройството на едно жилище, като се смени дограмата, постави се топлоизолация, подмени се електрическата инсталация. При нужда може и да се подмени ВиК мрежата. Възможно е и да се смени източникът на енергия за отопление на дома.
И с просто око може да се види, че има нужда от нова дограма, ако външният шум се чува в жилището напълно свободно, самата дограма се отваря и затваря твърде трудно, а студеният въздух влиза без проблем. Любопитно е, че най-големите загуби на топлина са именно от прозорците. Запълването на фугите около старата дограма е само временно решение, с което няма да можете да осигурите по-висока енергийна ефективност на жилището си.
Полагането на топлоизолация на фасадата на сградата и обработката на покривното и подпокривното пространство са най-ефективните и често прилагани енергоефективни мерки. Преди да се заемете с топлоизолацията обаче, е добре да се посъветвате със специалисти кой е най-подходящият материал за това.
Съвременните стъкла за прозорци запазват топлината през зимата и спират слънчевите лъчи през лятото. Освен че не загрозяват фасадата, те осигуряват и изолираност от външните шумове - предпоставка за пълноценна почивка. Ако решите да инвестирате в смяна на дограмата е най-добре да изберете многокамерна с нискоемисионно "к-стъкло".
Важен елемент е и използването на по-ефективни и екологично чисти източници на енергия. Това в значителна степен може да промени условията на живот в дадено жилище. И ако сметките ви за отопление през зимата са високи, а стоите на студено, нямате непрекъснато топла вода дори и през лятото, със сигурност трябва да се замислите. Това значително ще улесни и подготовката за зимата - вече няма да се налага да осигурявате материал за отопление, да транспортирате горивото, и други разправии.
Една от алтернативите е природният газ, който е екологично чист и ефективен източник на енергия. Освен ниски битови сметки, той може да осигури и комфорт и топлина през зимата. Това са основните причини синьото гориво да е предпочитан енергоизточник за все по-голям брой домакинства в България. Първата стъпка към по-добрия и лесен живот през зимата чрез отопление на газ е да подадете заявление за присъединяване към мрежата на дружеството, което притежава лицензия за съответния град. А по програмата за саниране газификацията е една от възможностите за постигане на по-висока енергийна ефективност на сградите. Освен това до 30% от разходите за газификация на дома се възстановяват безвъзмездно по програмата за енергийна ефективност REECL на Европейската банка за възстановяване и развитие и Министерството на енергетиката. Средствата за газификацията, в това число присъединяване към разпределителната мрежа, газовото оборудване и системите за битова гореща вода, се отпускат чрез кредит за енергийна ефективност.След като проектите са реализират успешно, се възстановяват до 20% от направените разходи за индивидуални проекти и до 30% от сумата за колективни инсталации на етажна собственост.
Ако сумата за цялостна газификация на един тристаен апартамент е около 3000 лева, очакваната възвръщаемост на инвестицията за домакинствата само за първата година е 1100 лева. Всяко семейство пести до 40% от енергията за отопление, готвене и топла вода, като използва природен газ в дома си.