БНТ: ...Дайте да повторим още веднъж, защото вашата позиция вече прозвуча в публичното пространство - има ли притеснения, място за паника и въобще тези танкове доколко са част от общата външно-политическа стратегия на България като участник в НАТО?
Даниел Митов, МВнР: Първо, трябва да кажем следното - няма никаква неяснота. Напоследък се наслушах на големи глупости по отношение на това каква била нашата позиция... Въпросът е, че няма никаква неяснота. Първо, 2014 г. на срещата на Върха на НАТО в Уелс бяха взети определени решения... НАТО за първи път се обръща към себе си от години насам и казва следното: ние сме готови да демонстрираме, всички 28 държави сме готови да демонстрираме, че сме готови да защитаваме своите съюзници по всяко време, ако се появи заплаха. В момента има рискове, знаете, заплахата е вече реализиран риск. Рисковете обаче трябва да се преценяват добре и трябва превантивно да се посрещат. Това означава, че в тези рамки всяка една от държавите създава механизми, вътрешни, свои, за това да реализира този план за готовност за действие и съответните мерки, които изброих. В случая, когато говорим за сътрудничеството ни със САЩ, военното, правната рамка, която се използва, е Споразумението в сферата на сигурността и отбраната, което имаме от 2006 г.
БНТ: Ясно ли беше обяснено, обаче? Защото от Уелс насам като че ли имаше едно, хайде не мълчание, но затишие по тази тема. Като че ли българското общество в един момент беше изненадано, а пък и съответно представителите, вие, на управляващите в момента, така имаше различни нюанси в това, което излизаше в публичното пространство за кратко?
ДМ: Говоренето, ако е дало усещане за различни нюанси, аз това не бих могъл, т.е. за мен всичко винаги е било ясно и аз съм се опитвал да го обяснявам така, както е и както ви го обяснявам в момента. Подобни учения са се провеждали от години. Аз цитирах една цифра, през последните четири години има над 200 такива. Всеки, който се прави, че не знае за това, лъже...
БНТ: Любопитното беше, че президентът не знаеше за това и в нашето студио пред мен и военният министър каза, че няма подобно нещо.
ДМ: Не. Те това, което са казали, е следното - значи, когато става въпрос за учение, преди всяко от тях, и когато се използва правната рамка, която споменахме, т.е. това споразумение, преди всяко от тези учения се иска, има си съответна процедура, координационна процедура, през която се минава. Те са казали, че няма официално запитване за старт на тази координационна процедура, това са казали. А иначе ученията са планирани. То е ясно, че те ще се проведат. Когато има запитване официално, тогава може да кажем какъв ще е броят на техниката, кога ще влезе, кога ще излезе.
БНТ: Говорим за учения, така ли?... Не за техника, която ще ни пази от "лошата Русия"?
ДМ: Не. Става въпрос за учения, става въпрос за техника, която влиза, стои едно известно време, провеждат се учения... Ще стоят едно известно време и ще си тръгнат, така, както се е правило и до момента. Всеки, който се прави, че не го разбира, лъже откровено. Използват се, значи тези истерии, които се създават, са пропагандни истерии...
БНТ: Истерията дойде оттам, че в България ще се разполага техника срещу Русия?
ДМ: Тя няма да се разполага, там е работата. Тук има терминологично неразбиране. Това е временно пребиваване на тази техника по време на обучение и тя си тръгва. Идва, обучават се военните и те си тръгват...
БНТ: Нужно ли е да обясни това и на руснаците, според вас?
ДМ: Вижте, Русия знае много добре.
БНТ: Т.е. не се тревожи, няма да ни се разсърди?
ДМ: Аз не смятам, че Русия има от какво да се тревожи изобщо. Всеки, който твърди обратното, отново прави опити да си създаде атмосфера за извличане на някакъв политически дивидент. На Русия не й трябва да се тревожи от няколкото танка или бронетранспортьора, които ще влязат в България.
|
|