:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,757
Активни 614
Страници 2,322
За един ден 1,302,066

Прокуратурата атакува фронтално конституционната реформа

СНИМКА: БГНЕС
Правосъдният министър Христо Иванов изслуша многобройните критики към проекта на ведомството си за промени в основния закон.
Главният прокурор Сотир Цацаров подложи на унищожителна критика вчера инициираните от правосъдното министерство промени в конституцията в частта й за съдебната власт. По време на първото заседание на временната парламентарна комисия по поправките в основния закон шефът на държавното обвинение постави под съмнение не само възможността настоящото обикновено НС да проведе реформата в съдебната власт, но и въобще за ползата от нея. Според него най-важният въпрос пред депутатите е "доколко предлаганите промени запазват баланса между властите". "Само ако дадете убедителен отговор на този въпрос, Народното събрание би имало основание да приеме този законопроект", заяви Цацаров.

В критиките си към проекта той се съсредоточи върху спорния въпрос кой може да промени основния закон - обикновен или велик парламент. Според него предлаганото преструктуриране на конституционно установен орган като ВСС не е съпроводено с достатъчно аргументи, които да подкрепят становището на МП, че промените не представляват изменения на формата на държавно управление и следователно сегашният парламент може да ги гласува. "Върху този въпрос следва да се съсредоточи дебатът", насочи Цацаров депутатите. Неговото мнение съвпада с това на ДПС, което също поставя този въпрос в основата на обсъжданията.

Главният прокурор подкрепи разделянето на ВСС на две колегии - на съдиите и на прокурорите и следователите, но предупреди, че по начина, по който са формулирани, конституционните промени ще нарушат баланса на представителството в състава на двете бъдещи камари. Според него те ще дадат доминация на парламентарната квота. Цацаров се противопостави на идеята да се даде право на съвещателен глас на правосъдния министър на заседанията на ВСС, както и на въвеждането на открито гласуване за членовете му. "Демократичният вот е тайният", категоричен бе обвинител №1. Той подчерта, че проектът прекалено набляга на независимостта на съдиите. В заключение шефът на държавното обвинение каза със съжалителен тон, че реформата може "само отчасти" да удовлетвори поставената й цел - по-качествена и ефективна съдебна система.

Обсъжданията в парламентарната комисия показаха, че сред институциите до голяма степен цари неразбирателство за промените. Принципната си подкрепа дадоха представителите на президентството, правосъдното министерство, ВКС, Висшият адвокатски съвет и инспектората към ВСС. От съдебния съвет представиха три становища, някои от които съвпадаха повече с мнението на прокуратурата, а други - с това на правосъдното министерство.
СНИМКА: БГНЕС
Тони Томпсън, представител на Световната банка
4
2314
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
30 Юни 2015 19:47
Всичкото хубаво, но защо е пльоснат този плешив цайсар Тони Томпсън от :Световната банка? Да не е роднина на дебелата цаца от Румелия, която вместо да обвинява престъпници се опитва да законодателства?
30 Юни 2015 21:07
Унищожителна критика ли?!! Това не е никаква критика. Да поставиш под съмнение, без да посочиш проблема на съдебната система, не е критика. Да говориш с някакви количествени характеристики от типа на "доколко", "достатъчно аргументи" или "прекалено наблягане на независимостта на съдиите", "само отчасти", "по-качествена съдебна система" (при условие, че тя няма никакви качества на съдебна система, а се е превърнала в обслужващ персонал на мафиоти) - означава най-малкото понятийна неграмотност върху материята, по която спориш. Да критикуваш означава да си наясно със съдържанието на старите понятия, да констатираш кои компоненти от тях губят своя смисъл в новата среда и да го преобразуваш. А с това да преобразуваш и структурите, за да заработят по предназначението си. Цацаров защитава това, което не работи и не може да просъществува. Затова е ясен единствено за две неща - той е против правосъдният министър да участва със съвещателен глас в заседанията на ВСС и "Демократичният вот е тайният вот". Че е против министър Иванов е ясно вече и на гаргите - че нима по-рано се чуваше нещо за безобразията им, наречени "ВСС"?!! А за "демократичния вот" - това е вот на количествено мнозинство, формирано по тефтерчета, партийно и олигархично обслужване. Така че.. Цацаров "със съжалителния тон" разиграва евтин кич. Изглежда ... това са възможностите на окопалите се в съдебната власт. Едно главно нищо...

01 Юли 2015 13:25
Calina Malina, 30 Юни 2015 21:07
Цацаров. Неговото мнение съвпада с това на ДПС.

Ца-ца-та и ДПС! Представители на най-ретроградните сили в държавата (колкото все още я има!), които ще оставят реформата „да се случи” само през трупа им!

С крещящи подгласници в лицето на Георги Близнашки и (малко по-завоалирано!) председателя на ВАС, Георги Колев, както и на още нЕкои други!
01 Юли 2015 19:16
Подкрепете местният шериф прокурор
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД