Правосъдният министър Христо Иванов изслуша многобройните критики към проекта на ведомството си за промени в основния закон. |
В критиките си към проекта той се съсредоточи върху спорния въпрос кой може да промени основния закон - обикновен или велик парламент. Според него предлаганото преструктуриране на конституционно установен орган като ВСС не е съпроводено с достатъчно аргументи, които да подкрепят становището на МП, че промените не представляват изменения на формата на държавно управление и следователно сегашният парламент може да ги гласува. "Върху този въпрос следва да се съсредоточи дебатът", насочи Цацаров депутатите. Неговото мнение съвпада с това на ДПС, което също поставя този въпрос в основата на обсъжданията.
Главният прокурор подкрепи разделянето на ВСС на две колегии - на съдиите и на прокурорите и следователите, но предупреди, че по начина, по който са формулирани, конституционните промени ще нарушат баланса на представителството в състава на двете бъдещи камари. Според него те ще дадат доминация на парламентарната квота. Цацаров се противопостави на идеята да се даде право на съвещателен глас на правосъдния министър на заседанията на ВСС, както и на въвеждането на открито гласуване за членовете му. "Демократичният вот е тайният", категоричен бе обвинител №1. Той подчерта, че проектът прекалено набляга на независимостта на съдиите. В заключение шефът на държавното обвинение каза със съжалителен тон, че реформата може "само отчасти" да удовлетвори поставената й цел - по-качествена и ефективна съдебна система.
Обсъжданията в парламентарната комисия показаха, че сред институциите до голяма степен цари неразбирателство за промените. Принципната си подкрепа дадоха представителите на президентството, правосъдното министерство, ВКС, Висшият адвокатски съвет и инспектората към ВСС. От съдебния съвет представиха три становища, някои от които съвпадаха повече с мнението на прокуратурата, а други - с това на правосъдното министерство.