Всички държави - членки на ЕС, може да участват финансово в спасяването на Гърция, твърдят източници от Брюксел, цитиран от електронното издание "ИЮ Обзървър". Това ще стане, ако бъде възстановен Европейският финансов стабилизационен механизъм (ЕФСМ), включващ всичките 28 държави от ЕС. Идеята е на ЕК и се очакваше вчера да бъде обсъждана от финансовите министри на страните членки, които заседаваха в Брюксел. До късно снощи не стана ясно има ли решение по въпроса. ЕФСМ бе създаден през май 2010 г., като всички държави дадоха своя принос за спасяването на закъсалите Ирландия и Португалия. По-късно той бе заменен от Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), в който участват само страните от еврозоната и от който трябва да бъде отпуснат третият спасителен пакет за Гърция. Високопоставен представител от Брюксел съобщи, че са останали 13 млрд. евро в ЕФСМ. Тези пари могат да бъдат дадени на Атина като част от т.нар. мостов заем, а към тях да се добавят между 2-3 млрд. евро. Атина спешно се нуждае от 12 млрд. евро - 7 млрд. евро са необходими за погасяване на дълговете към ЕЦБ и МВФ до 20 юли, други 5 млрд. евро ще са необходими на Атина през август, ако преговорите с кредиторите не приключат бързо.
Идеята на ЕК за възстановяване на ЕФСМ срещна остра съпротива от страните извън еврозоната. Великобритания категорично заяви, че не е съгласна пари на британските данъкоплатци да отиват за спасяването на Гърция. Полша също се обяви против подобна идея преди началото на вчерашната среща на финансовите министри в Брюксел. "Въпросът е много сложен. Разглеждаме много възможности. Има технически, законови, финансови и политически въпроси, които трябва да бъдат обсъдени", заяви председателят на еврогрупата и финансов министър на Холандия Йерун Десблум.
Междувременно се задълбочава разцеплението в управляващата в Гърция партия СИРИЗА. Вчера оставка подаде депутатът и заместник-министър по европейските въпроси Никос Хундис, писа в. "Имерисия". Изданието твърди, че и други висши функционери се очаква да последват неговия пример. Министърът на производственото преструктуриране, околната среда и енергетиката Панайотис Лафазанис вчера определи като "неприемливо" споразумението с кредиторите и настоя то да не бъде гласувано от депутатите. Парламентът днес трябва за гласува законопроекта за реформи, изискван като условие за отпускане на нова финансова помощ. Около 40 депутати от СИРИЗА възнамеряват да не подкрепят споразумението. Такава е позицията и на коалиционния партньор на СИРИЗА - партията "Независими гърци" на министъра на отбраната Панос Каменос.
ПРОПУСК
Гърция пропусна второ плащане към МВФ, след като не внесе 450 млн. евро по дълг, чийто падеж изтече в полунощ на понеделник срещу вторник, обяви говорителят на институцията Джери Райс, цитиран от агенциите. На 30 юни Атина не плати на МВФ дължими 1.5 млрд. евро. В същото време обаче Гърция плати дълговете си по т.нар. самурайски облигации, пуснати преди 20 г. в японски йени. Атина е превела 20 млрд. йени (148 млн. евро) на японската мегабанка "Мизухо файненшъл груп", която управлява дълга. Това е символичен жест, чиято цел е страната да не изгуби напълно доверието на пазарите, коментират анализатори.