След няколкодневни совалки, срещи и увещания реформаторите и ДПС вчера постигнаха компромис за конституционните промени, свързани със съдебната реформа. Именно различията между двете политически формации бяха причината за пълния блокаж и последвалото орязване на промените и доведоха до противоречащи си позиции от страна на премиера Бойко Борисов, който подкрепяше исканията ту на едната страна, ту на другата. Сделката бе постигната на фона на безпрецедентен външен натиск, след като посланиците на 14 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Франция и др., излязоха с общ призив към депутатите от всички партии да се обединят около съдебната реформа.
Четирите управляващи формации - ГЕРБ, РБ, АБВ и ПФ, плюс ДПС и БДЦ се разбраха да бъде внесен нов законопроект за промени в конституцията, който да удовлетворява всички претенции, а насроченото за днес гласуване на старите предложения да бъде отменено. Очаква се новият проект да бъде внесен още днес с подписите на поне 180 депутати.
Съгласуваните промени включват разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на прокурорска и съдийска колегия, пряк избор на членовете им от съответните гилдии, право на инспектората към ВСС да проверява имотите на магистратите и да ги следи за конфликт на интереси. Отделните колегии във ВСС, а не общият пленум, ще назначават и уволняват прокурори и съдии. Запазва се съотношението между професионалните и парламентарните квоти в колегиите на ВСС така, както бе предложено първоначално от правосъдния министър - в прокурорската ще бъде 6:5 в полза на парламентарната квота, а при съдиите 5:6 с превес на избраните от гилдията. Изненадващо в последния момент към тези вече известни три промени бе добавена още една, и то без обсъждане - дава се право на Висшия адвокатски съвет да сезира Конституционния съд, както се предлагаше в първоначалния проект за промени. Ако няма изрична уговорка, ВСС ще трябва да бъде сменен предсрочно.
ДПС отстъпи от двете си предложения, които предизвикаха спорове - кадровите назначения да минават през одобрението на пленума на ВСС и да се завиши квотата на магистратите в прокурорската гилдия, както е при съдиите. В замяна реформаторите се съгласиха между двете четения да бъде отправено общо запитване до Конституционния съд за тълкуване на тези текстове, за които има съмнения, че противоречат на конституцията. На второ четене ще се гласува съобразно позицията на КС. Юристи не изключват съдът да отмени текстовете като противоречащи на конституцията и в крайна сметка ДПС отново да наложи своето виждане по въпроса.
От новия законопроект отпадат възможността министърът на правосъдието да има съвещателен глас при вземането на кадровите решения, опцията всеки съд да сезира Конституционния съд, явното гласуване във ВСС при кадровите въпроси, както и намерението да се намали мандатът на ВСС от пет на четири години.
Проектът се подкрепя и от правосъдния министър Христо Иванов, с когото бе съгласуван до запетаята, обясни съпредседателят на РБ Радан Кънев. Той благодари на ДПС за "изключителната конструктивност и готовност за компромиси". Не скри и задоволството си, че съдебната реформа ще се проведе според първоначалните идеи на конституционната промяна. "За всички привърженици на съдебната реформа в България това е изумителен, неочакван успех", прогласи Кънев. "Взехме трудно, но и вярно решение", лаконичен бе лидерът на ДПС Лютви Местан. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пък благодари на двете формации, че са успели да постигнат взаимни компромиси.
Съпредседателят на РБ Радан Кънев обясни, че убедил ДПС с "изключително сериозни политически аргументи". Не стана ясно кога точно е станало това, тъй като вчерашната му среща с Местан в НС продължи едва 10-ина минути - крайно недостатъчно време, за да бъдат разгърнати сериозни политически аргументи. Също толкова трая и сбирката в Партийния дом с участието на всички поддържащи парламентарни формации, след която бе огласен консенсусът. Кънев отрече като "драматично неверни" слуховете, че договореностите с ДПС са били постигнати още в сряда вечерта, а вчера двете партиите са имитирали трудни преговори.
"Атака" и БСП бойкотираха финалната сбирка на "коалицията на желаещите", а соцлидерът Михаил Миков заяви, че БСП няма да подкрепи компромисния проект. Премиерът Бойко Борисов пък дойде за броени минути на срещата в Партийния дом, колкото да огласи пръв новината за постигнатото съгласие. Той благодари поименно на партиите, подкрепили договореностите. "Това е един изключителен знак към народа, към Европа, че имат политически лидери, политически партии, които могат да надскачат егото си, когато става въпрос за държавата", обяви Борисов.
Срещу компромисния проект се обявиха 20 неправителствени организации, сред които Центърът за либерални стратегии, Институтът за пазарна икономика, Програма "Достъп до информация", Европейският институт и др. В отворено писмо те призоваха народните представители да гласуват в подкрепа на първоначалния вариант на конституционните промени. Според тях предложеният нов проект заобикаля някои от съществените предложения и цели да забави реформата в съдебната система и да затвърди статуквото.
ПРАСЕ С КРАКА НА ПИЛЕ
"Начинът, по който конституционните промени се предлагаха и правеха, беше странен и в крайна сметка се получи прасе с крака на пиле", бе цветистият коментар на председателя на ПГ на левицата Михаил Миков по повод вчерашните совалки. Според него в момента се прави "конституция за един ден", като целта е да се заблуди Брюксел. "Конституция за един ден е като господин за един ден", предупреди Миков. Според колегата му Янаки Стоилов целта на готвените промени е "преразпределяне и прегрупиране на влиянието в съдебната власт", а не бързо и справедливо правосъдие.
|
|