В последния работен ден от пролетната сесия на парламента депутатите от управляващата коалиция се заеха с пенсионерите в МВР и Министерството на отбраната. Депутати от ГЕРБ, АБВ и Реформаторския блок внесоха проект на промени в Закона за държавния служител, който позволява двете ведомства да се освободят от тези хора. Става дума за изцяло нов текст в закона, който дава възможност служебното правоотношение да се прекратява с едномесечно предизвестие. Мотивите на вносителите са, че по този начин ще се даде възможност на министерствата и на другите ведомства, които работят по специални закони, да се освободят от пенсионерите, за да се пестят пари.
Засега не е ясно колко служители ще бъдат засегнати от промяната, тъй като това е една от най-големите тайни в силовите структури. Многократно са правени опити от страна на медиите да разкрият колко бивши служители, които са взели по 20 заплати обезщетение, са се върнали в МО и МВР. Те са назначени по Закона за държавния служител или по Кодекса на труда. По неофициална информация пенсионерите се подписват всеки месец срещу близо 2000 лв., тъй като освен максималната пенсия вземат и доста солидна заплата. За ръководните длъжности общата сума е доста по-голяма. В нея се включват добавки за прослужено време, за чин и бонуси. В повечето случаи това са генерали и полковници.
В сряда военният министър Николай Ненчев обяви, че става дума за 40 бивши военни, които трябва да бъдат освободени. Така по думите му ще се отвори път за по-млади специалисти, които не могат да се развиват в кариерата. Засега бройката в МВР не е ясна.
Въпросът за пенсионерите в армията и МВР е поставян пред редица министри, но те отказваха да го решат, тъй като щял да се приеме като дискриминация. Това обаче е спорно. Още през 2010 г. бяха приети промени в Закона за държавния служител, с които военни и полицаи, които работят като държавни служители след пенсионирането си, ще могат да бъдат освобождавани от работа на основание на навършена възраст за пенсия, определена за всички български граждани. По-късно същите текстове бяха вкарани в Кодекса на труда, за да се обхванат всички пенсионери в администрацията. "Досега за тези хора, които са ползвали права за по-ранно пенсиониране и са получили всички бонуси от това и продължават да работят в администрацията, няма законово основание за прекратяване на трудовоправните им отношения отново на база пенсия", коментира тогава Емилия Масларова от левицата.
|
|