:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 127
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Законодателни промени вадят пенсионерите от МО и МВР

Около 40 души ще трябва да напуснат военното министерство
В последния работен ден от пролетната сесия на парламента депутатите от управляващата коалиция се заеха с пенсионерите в МВР и Министерството на отбраната. Депутати от ГЕРБ, АБВ и Реформаторския блок внесоха проект на промени в Закона за държавния служител, който позволява двете ведомства да се освободят от тези хора. Става дума за изцяло нов текст в закона, който дава възможност служебното правоотношение да се прекратява с едномесечно предизвестие. Мотивите на вносителите са, че по този начин ще се даде възможност на министерствата и на другите ведомства, които работят по специални закони, да се освободят от пенсионерите, за да се пестят пари.

Засега не е ясно колко служители ще бъдат засегнати от промяната, тъй като това е една от най-големите тайни в силовите структури. Многократно са правени опити от страна на медиите да разкрият колко бивши служители, които са взели по 20 заплати обезщетение, са се върнали в МО и МВР. Те са назначени по Закона за държавния служител или по Кодекса на труда. По неофициална информация пенсионерите се подписват всеки месец срещу близо 2000 лв., тъй като освен максималната пенсия вземат и доста солидна заплата. За ръководните длъжности общата сума е доста по-голяма. В нея се включват добавки за прослужено време, за чин и бонуси. В повечето случаи това са генерали и полковници.

В сряда военният министър Николай Ненчев обяви, че става дума за 40 бивши военни, които трябва да бъдат освободени. Така по думите му ще се отвори път за по-млади специалисти, които не могат да се развиват в кариерата. Засега бройката в МВР не е ясна.

Въпросът за пенсионерите в армията и МВР е поставян пред редица министри, но те отказваха да го решат, тъй като щял да се приеме като дискриминация. Това обаче е спорно. Още през 2010 г. бяха приети промени в Закона за държавния служител, с които военни и полицаи, които работят като държавни служители след пенсионирането си, ще могат да бъдат освобождавани от работа на основание на навършена възраст за пенсия, определена за всички български граждани. По-късно същите текстове бяха вкарани в Кодекса на труда, за да се обхванат всички пенсионери в администрацията. "Досега за тези хора, които са ползвали права за по-ранно пенсиониране и са получили всички бонуси от това и продължават да работят в администрацията, няма законово основание за прекратяване на трудовоправните им отношения отново на база пенсия", коментира тогава Емилия Масларова от левицата.





6
4729
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
31 Юли 2015 20:23
Дано това най-после реши проблема с парите за пенсиите.... Дано, ама надали.
31 Юли 2015 21:21
да бе!!! след като само преди ден депутатите приеха действащите военни да могат да получават и заплата и пенсия
31 Юли 2015 22:04
Не може два пъти да се пенсионираш за едно и също нещо...
Какво нещо е Живота!
01 Август 2015 00:00
Работата е ясна - в МО пак са вдигнали мерника на конкретно лице, за което не намират други основания за да го уволнят.
Тези "по-млади специалисти" на Ненчев не са никакви специалисти и затова не могат да пробият в системата по нормалния начин. Но затова пък апетитите им за държавна служба и облаги са огромни.

И министър Ненчев отново не е в час, след като без да се запознае с мотивите на вносителите на закона, говори за възможности за "развитие в кариерата" на млади специалисти. Пък мотивите за внасяне на закона са, 'че по този начин ще се даде възможност на министерствата и на другите ведомства, които работят по специални закони, да се освободят от пенсионерите, за да се пестят пари". Така си лъсна истината, че не пестенето на пари е причината.

А народонаселението изпада в екстаз когато на някои "от горе" - в министерствата, нещо им се отнема и цвили от възторг. Без да се замисля отнемат ли се права на тези хора или не.
Законовата поправка няма как да мине, защото това си е жива дискриминация. Вече сме минали по този път. Преди време със същите мотиви режеха част от заплатата или пенсията на работещите пенсионери. И това също се правеше по нарочно приети законови текстове, които обаче се наложи да бъдат отменени.
Сега пак ще стане същото. Глупакът никога няма да престане да настъпва мотиката.
01 Август 2015 14:32
всъщност, само в МО и МВР ли има такива случаи? никъде другаде?
01 Август 2015 14:57
Етествено, че не само в МО и МВР има работещи пенсинери. Има ги навсякъде и от всякакъв вид - работят пенсионирани учители, пенсионирани миньори, пенсионирани летци и стюардеси, пенсионирани металурзи, водолази и т.н. Но само за пенсионираните военни и полицаи и то най-вече назначени на длъжности в самите министерства се тиражира версията, че едва ли не продължават да заемат предишните си длъжности и при предишните условия. Което не е вярно, разбира се.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД