:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,915
Активни 641
Страници 19,480
За един ден 1,302,066

Банките събраха почти 500 млн. лева такси и комисиони

Лихвите по депозитите падат двойно по-бързо от цената на заемите
...
На фона на спадащи лихвени приходи и разходи и растящи постъпления от такси и комисиони българската банкова система увеличава печалбата си.

Приходите на банките от такси и комисиони продължават да растат и за шест месеца са достигнали почти половин милиард лева, показват сборните данни на БНБ към 30 юни. Точната сума е 493.543 млн. лева и тя е с близо 10% повече в сравнение с първата половина на миналата година. На практика събраното от такси и комисиони е сравнимо с печалбата на банковата система за същия период. Тя е 502.3 млн. лева.

Покачването на сбора на парите, които трезорите взимат за услугите си, не е единствено обяснение за растящите печалби. Интересни и значителни промени има и в лихвената им политика и съответно в приходите и разходите им.

Към края на юни постъпленията от лихви са намалели с 16.15% на годишна база - или с малко над 122 млн. лева - до 1.866 млрд. лв. Спад има и при разходите за лихви с двойно по-голям процент - намалението е с 31.37%, или със 227.88 млн. лв. до 498.637 млн. лв. Това всъщност означава, че лихвите по депозитите падат с много по-висока скорост от тези по заемите.

На практика въпреки ръста на депозитите за последната година разходите на банките за изплащане на лихви са се свили наполовина. През януари-юни 2014 г. на спестителите са били платени 938 млн. лева. Същевременно заради свитото кредитиране и поевтиняването на заемите банките получават все по-малки приходи от лихви. За първите 6 месеца на 2014 г. лихвените постъпления са били 2.261 млрд. лв., а за първата половина на 2015 г. са 1.866 млрд. лв.



ОТЛИВ

Оказва се, че от началото на април до края на юни над 2 млрд. лв. са напуснали банковата система. В края на март депозитите в трезорите у нас са били 73.071 млрд. лв., а в края на юни те вече са 71.064 млрд. лв. Причината за спада са тегленията на влогове от страна на кредитни институции. За 3 месеца депозитите на банките са спаднали от 7.751 млрд. лв. в края на март до 5.588 млрд. лв. в края на юни. От отчетите на БНБ е видно, че изтеглените пари на трезори са от трета група банки. В тази група влизат клоновете на чужди банки, сред които е и клонът на гръцката Алфа банк. За три месеца влоговете на кредитните институции в трета група са се свили от 3.155 млрд. лв. до 1.148 млрд. лв., или с малко над 2 млрд. лв. Не са ясни и причините за промяната.



ОТЛИЧНИЦИ

С най-високи финансови резултати са ДСК и Уникредит Булбанк. И двете банки имат над 150 млн. лева печалба за полугодието. По скорост на нарастване обаче №1 е една от банките с гръцко акционерно участие - Юробанк България, която е утроила печалбата си спрямо първото шестмесечие на 2014 г.

5
3174
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
03 Август 2015 21:28
Не бях чел по-нелеп преразказ на материал, пуснат от БНБ за състоянието на банковата система през първото полугодие на 2015г. Прав е д-р Хърсев, че негодуваше срещу подобен материал преди време. Да се сравнява приходът от такси с печалбата на банките? Печалбата е разлика между приходи и разходи въобще. Освен приходи от такси има и разходи за такси, така че при сравнение трябва да се вземе разликата между двете. Но дори и тогава да се сравняват само двете пера е абсурд. Има приходи и разходи от лихви, разликата им е печалбата от лихви и тя е 1,367 млрд лв, много по-голяма от печалбата от такси, която е 429 млн. лв. Има печалби или загуби от хеджиране, курсови разлики, активи държани за търгуване и др. Общо те представляват Нетен общ оперативен приход, който е 1,930 млрд. лв. От него се вадят административните разходи, които са 877 млн.лв, амортизация, провизии, обезценка заради лошите кредити, която е 417 млн.лв, данъците са 55 млн.лв и така се получава печалбата от 503 млн.лв. Много от тези пера са сравними с печалбата от такси, а печалбата от лихви е 3 пъти по-голяма. Само в своята съвъкупност те дават представа за банковата система. Иначе се стига до манипулативни внушения като "Я как ни дерат с такси и комисиони, леле колко много дават за заплати банкстерите, ами лошите кредити колко са много, щом обезценките са такива и други подобни."
03 Август 2015 23:18
Муунлайт, не бях чел по-тъп постинг от твоя тук сега.
Сравнението между печалба и такси е съвсем уместно и нагледно.
04 Август 2015 06:11
Банките събраха почти 500 млн. лева такси и комисиони

И държавата им съдейства активно, като кара народът да плаща по 50 стотинки данъци по банков път!
Лихвите по депозитите падат двойно по-бързо от цената на заемите

А това е характерно не само за банковата сфера, много ми е интересно каква беше цената на бензина при предишните спадове на цената на петрола до същите нива?!
04 Август 2015 08:14
Иначе се стига до манипулативни внушения като "Я как ни дерат с такси и комисиони, леле колко много дават за заплати банкстерите, ами лошите кредити колко са много, щом обезценките са такива и други подобни."


Манипулации са подобни съждения, които искат да приравнят банкерския труд на миньорския. Банковите такси са най-сигурният начин за печалба във всяка западаща икономика в света.
04 Август 2015 08:24
...българската банкова система увеличава печалбата си.

Кои са българските банки?
Какво става със стотиците милиони печалба - тук ли остават или се изнасят?...
Защо държавата продължава да позволява на чуждите банки безумни такси и лихви по кредити?...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД