Германски войници строят в Хамбург тенти, в които ще бъдат настанявани имигранти. До средата на август там ще бъдат поставени 420 легла за прииждащите в страната бежанци. |
Междувременно лидерът на Либералния алианс в ЕП Ги Верхофстад призова за провеждането на извънреден Европейски съвет заради ескалирането на кризата с имигрантите, писа електронното издание ЮрАктив. Той изпрати открито писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск, в което заявява, че ЕС спешно трябва да реши как да реши "неудържимата" ситуация по границите. Според Верхофстад е необходимо "ефективно общоевропейско разрешение" на проблема, като всяка държава поеме своята част от отговорността. Ги Верхофстад смята, че е необходима по-голяма солидарност между държавите членки с по-ефективна система за връщане и реадмисия, както и създаването на повече легални канали за икономическите имигранти. Евролидерите се събраха на извънреден Европейски съвет през април заради имигрантите, но оттогава кризата се задълбочава.
Говорителката на ЕК Наташа Берто обяви, че през ноември ЕС ще проведе среща на високо равнище със страните от Африка, посветена на проблема с нелегалната миграция. Тя също така призна, че в ЕС не достигат технически средства, за да се справи с бежанците в Гърция и Унгария. "Получихме писмо, че страните членки не са предоставили достатъчно ресурси за планираните операции в Гърция и Унгария. Заедно с "Фронтекс" призоваваме страните членки да предоставят необходимите ресурси колкото се може по-бързо", заяви Берто.
Върховният комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН) поиска Франция да представи спешен глобален план за уреждане на мигрантската криза в град Кале, който се намира от френската страна на тунела под Ламанша. ВКБООН припомня на Париж, че е длъжен да зачита човешките права заради нерешения проблем с около 3000 имигранти в Кале, които се опитват да преминат във Великобритания.
ДОПИТВАНЕ
Почти 50% от жителите на държавите от Г-20 смятат, че в страните им има прекалено много имигранти, сочат данните от допитване, проведено от социологическия институт "Ипсос" и цитирано от британския в. "Гардиън". В анкетата, проведена между 19 юни и 3 юли, са участвали 17 500 души. Според 81% от анкетираните в последните 5 г. са се увеличили имигрантите в страните им. 50% от хората са на мнение, че се е увеличил натискът върху социалните им служби. Според 41% трябва да се дава приоритет на имигранти с висше образование и на специалисти, за които родните им страни изпитват недостиг.