:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,600,677
Активни 257
Страници 2,757
За един ден 1,302,066

Гърция и кредиторите се договориха за третия финансов спасителен пакет

Атина се надява да получи пари до 20 август, за да погаси дължима вноска към ЕЦБ
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Гръцкият финансов министър Евклидис Цакалотос и междунарордните кредитори си стиснаха ръцете след преговори, продължили почти цяло денонощие.
Гръцкото правителство и международните й кредитори постигнаха "техническо" споразумение по третата програма за финансова помощ за Атина, заяви говорителката на ЕК Аника Брайдхарт, цитирана от информационните агенции. Двете преговарящи страни са се договорили за създаването на новия приватизационен фонд, в който трябва да се натрупат активи на стойност 50 млрд. евро в рамките на 30 г. и механизми за решаване на проблемите на банките с необслужвани кредити за 90 млрд.евро. През юли правителствените ръководители от еврозоната се споразумяха финансовата помощ за Атина да е около 86 млрд. евро.

Гръцкото правителството на премиера Алексис Ципрас се е съгласило незабавно да осъществи 35 реформи в ключови сектори, писа в. "Катимерини". Сред тях са намаляване на цените на генеричните лекарства, преразглеждане на системата за социално подпомагане, засилване на функциите на Отряда за финансови престъпления, постепенно премахване на ранното пенсиониране, премахването на данъчните облекчения за гръцките острови до края на 2016 г., и др. Според източници от гръцкото правителство споразумението в частта си за държавния бюджет предвижда "меки реформи, които не задушават страната, а оставят възможност за икономически растеж". За 2015 г. е предвиден първичен бюджетен дефицит (без участие на разходите за обслужване на държавния дълг) в размер 0.25%, за 2016 г. трябва да възлиза на 0.50%, през 2017 г. - на 1.75%, а през 2018 г. - на 3.5%. Гърция се надява да подпише споразумението с кредиторите до 18 август, за да може на 20 август да получи транш, с който да покрие дължимо плащане към ЕЦБ в размер на 3.2 млрд. евро, в противен случай ще се нуждае от нов мостов кредит. Първият й бе отпуснат от ЕСМ, тоест от всички страни от ЕС.

Споразумението се очаква да бъде гласувано от депутатите в четвъртък. Ако те го одобрят, в петък ще бъде разгледано и от финансовите министри на еврозоната на среща на Еврогрупата в петък. След това ще трябва да бъде ратифицирано и от парламентите на някои от страните от еврозоната.





РЕШЕНИЕ

Гръцкото правителство реши да отмени данъчните преференции, от които в момента се ползват депутати, министри и ръководители на държавни компании, съобщи местният тв канал "Мега". Въпросът е бил обсъждан на заседание на правителствения съвет за икономическа политика, провело се в разширен състав под ръководството на премиера Алексис Ципрас. Скоро ще бъде изготвен и законопроект, отменящ преференциите. В момента с данък се облагат само 25% от възнагражденията на депутатите и останалите висши държавни чиновници.

-------------

35 реформи трябва да реализира спешно гръцкото правителство.
2
875
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
11 Август 2015 22:00
Мдам... Както се оказа, винаги е добре да имаш да даваш, отколкото да имаш да вземаш. Ако може и повечко...
12 Август 2015 19:25
Статията не казва най-важното (изненада!) колко пари отиват за Гърция и колко за покриване на заемите - директно в банките кредитори!?
Който има време да провери каква е била политиката на САЩ и Англия спрямо Германия след края на първата световна война. Аз съм чел, че САЩ са наливали много милиарди в икономиката на Германия, за да може да си изплати репарациите чрез промишленна продукция. Голяма част от репарациите са били опростени.

Не е ли политиката на брюкселската хунта по-убийственна към Гърция, отколкото политиката на САЩ към победена Германия след края на първата световна война?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД