:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,971
Активни 330
Страници 21,536
За един ден 1,302,066

България хвърля на боклука 670 000 тона храна годишно

В същото време половината нация се лишава от риба и плодове
В България има много гладуващи хора, страната ни е трета по бедност в Европа, а в същото време се изхвърлят огромни количества храна. Средностатистически всеки българин праща на боклука по 90-100 кг напълно годни за консумация продукти. Това съобщи вчера Цанка Миланова, директор на Българската хранителна банка (БХБ). БХК е организация, която се опитва да "спаси" годната храна и да я изпрати на нуждаещите се.

По данни на Евростат над 1.5 милиона българи живеят на прага на бедността и под него и поне 400 000 от тях са деца. Заради кризата доходите на всяко трето семейство у нас са спаднали, 29% от домакинствата свиват консумацията на основни храни, а 8% пропускат някое от храненията през деня. Пак според официалната статистика 53.5% от българите не се хранят пълноценно. Това означава, че около 3.89 милиона души не могат да си позволят да си купуват достатъчно често месо, риба и плодове.

В същото време всяка година в страната ни около 670 000 тона месо, колбаси, плодове, зеленчуци, хляб и т.н. отиват в кофите за боклук. Изхвърляното количество храна се равнява на близо 2.2 милиарда порции от по 300 грама.

"40% от унищожаваната храна е на ниво домакинство", обясни Миланова пред "Фокус". Само от началото на годината БХБ е успяла да спаси 120 тона продукти, които са стигнали до бедни хора. Хранителната банка приема дарения - при условие, че стоките не са с изтекъл срок. В края на май например БХБ проведе кампания "1 килограм доброта" в магазините на три големи търговски вериги. Само за два дни клиентите на 17 хипермаркета в София, Варна и Бургас дариха 6.7 тона храни - сухи и пакетирани. Събраните продукти са за бедни хора.

Проблемът с разхищението на храна не е само български. 28-те страни от ЕС изхвърлят 50% от произведената и годна за консумация храна - или близо 80 милиона тона годишно. Принос за това имат както домакинствата - особено по-заможните, така и супермаркети, ресторанти, бакалии, пазари и складове, които бързат да бракуват годни, но с изтичащ срок стоки. Това, което ЕС унищожава, може да изхрани 12 месеца населението на държава с мащабите на Испания, твърди евроизследване.

По данни на БХБ групите с най-висок риск от бедност и недохранване са самотните възрастни с ниски пенсии и децата в бедни семейства. От продоволствена помощ се нуждаят и някои хора с увреждания (те са 260 000 и 87% от тях нямат доходи от трудова дейност), бездомните, бежанци и емигранти, бивши затворници, хора със зависимости, младите хора, излизащи от институции. Областите в България с най-високо равнище, дълбочина и острота на бедност са Пазарджик, Пловдив, Кърджали, Силистра, Разград, Търговище, Шумен, Ямбол.

53
3740
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
13 Август 2015 19:18
А цялата работа е че ако дариш храна плащаш ДДС. Важен е бюджета, хората са без значение.
13 Август 2015 19:28
В България има много гладуващи хора, страната ни е трета по бедност в Европа, а в същото време се изхвърлят огромни количества храна.

Това, драга Йоана, е истинското лице на капитализма.
Безчовечност, малоумие, деградиране.
Свиквай
13 Август 2015 20:01
П.С. Моля, провери данните си. ЕС не унищожава 80 милиона тона храни, а много повече - 128 милиона тона, според официалния доклад на ЕК. Според мен, са минимум 140 милиона тона. Искам да разбереш защо го казвам. През последния половин век, богатите страни направиха всичко, за да спрат развитието на бедните. Днес виждаме резултатите от западното харчене в никому ненужно производство на излишна храна - мога да се сетя за всичко друго, което са искали моите по-смугли приятели: оръжие, машини, каквото се сетиш, но никога не са искали още плюскане - вместо инвестирането в наистина нужните им неща
13 Август 2015 20:03
Един познат работи в една верига големи магазини, та разправя жена му, че на щанда със сладкарските изделия изтекъл срока на годност на торта, например. Ама че тортата и няма все още нищо, е ясно. Та вика тя, мъжът и трябва да я изхвърли навън, на боклука, а би могъл да я занесе у дома, на свой риск, и все пак е служител - не, не може! Та разправя тя - докато стигне до боклука мъжът и си похапвал от тортата, колкото може, криейки се да не го забележат...Айде да оставим тортите. Други мои познати, които бачкат сезонно навън, по в северните страни, ми разправят - често ядем от боклука. Как от боклука бе, възмущавам се аз, като в главата ми изплуват нашенските клошари, които ровят в преливащите нашенски контейнери за боклук. Не бе, казват ми те, това са контейнери до голям супермаркет, примерно в един има бисквити, опаковани си в кутийките, както си му е реда, нищо им няма. Или домати, пак опаковани в тарелки, ама по средата на тарелката един по-неузрял и - хоп, на боклука. Е не са яли меса де, ама ей такива неща - плодове, зеленчуци, бисквити, шоколад. Най-големият удар на техен познат бил 50 кутии бонбони "Мерси"! Отяли си на хубав шоколад. Мда...Иначе, дайте да дадем на гладуващите в Африка и на таковата на географията....Лицемерие.
13 Август 2015 20:12
А цялата работа е че ако дариш храна плащаш ДДС. Важен е бюджета, хората са без значение.

Хайде хайде!
Като се махне Ддс-то и всички ще станат едни "дарители"....моментално ще минат на данъчна загуба,100%
13 Август 2015 20:13
Тавагишчи, ясно е, че на вас за всичко капитализЪмът ви е виновен, но в случая изхвърлянето на годна храна от магазините не е капиталистическо явление. Капиталистът би продал храната по-евтино, ако ѝ е изтекъл или ѝ изтича срокът на годност, вместо да я изхвърли, защото ще загуби по-малко. Обаче регулациите, които са замислени да пазят народа от капиталистите, го принуждават да я изхвърли - иначе ще плаща големи глоби. Те така става често, когато държавата се намесва и изкривява пазарните отношения.
13 Август 2015 20:23
Капиталистът би продал храната по-евтино, ако ѝ е изтекъл или ѝ изтича срокът на годност, вместо да я изхвърли, защото ще загуби по-малко. Обаче регулациите

какви регулации забраняват на капиталиста да продаде храна с изтичащ срок на годност по-евтино?
13 Август 2015 20:27
len, 13 Август 2015 20:03
Извинявай, но мисля, че не си даваш сметка за какво става дума.
Глобалната задача на капитализма е унищожаването на 2- или 3? милиарда души
13 Август 2015 20:27
Тавагишчи, ясно е, че на вас за всичко капитализЪмът ви е виновен

Ми, вярно си е, другарю Ди Луна. КапитализЪмът е виновен за всичко - дори и за появата на социализЪма.
13 Август 2015 20:37
Капиталистът би продал храната по-евтино, ако ѝ е изтекъл или ѝ изтича срокът на годност, вместо да я изхвърли, защото ще загуби по-малко. Обаче регулациите, които са замислени да пазят народа от капиталистите, го принуждават да я изхвърли - иначе ще плаща големи глоби.

Не-е-е, не мога да повярвам
Манрико, единствената причина за унищожаването на която и да е стока е на-ма-ля-ва-не-то на предлагането. Записа ли си? Моля те, повтори го, осмисли и запомни
13 Август 2015 20:42
Глобалната задача на капитализма е унищожаването на 2- или 3? милиарда души

Сещам се за Х.Форд. Подгонен от Профъюзът на автомобилните работници, Форд прави първия автоматичен конвейр...
При откриването му, той злорадо попитал присъствуващите профсъюзни деятели - Как ще събирате членски внос от тези работници?
А те отвърнали - А ти как ще ги накараш да купуват колите ти?
Тъй, че теориите за много господари, а малко работници, са в сферата на "златния милиард"
13 Август 2015 20:44
КапитализЪмът е виновен за всичко - дори и за появата на социализЪма.

Ндаа... Природата прави емпирични грешки... Хубавото е, че веднага се поправя
13 Август 2015 20:48
Ха, а колко клавиша се изтъркаха от натискане за да се оплюе Путин, че унищожавал храна (= на количеството храна унищожавана само за 2 дена в ЕС), при това без сертификат за произход.
13 Август 2015 20:52
Ми, вярно си е, другарю Ди Луна. КапитализЪмът е виновен за всичко - дори и за появата на социализЪма.

Значи, комунизъма не го знам, социализъма го помня смътно, но мога да се закълна пред всеки съд, че най-злият враг на народа ни се нарича капитализъм
13 Август 2015 21:09
какви регулации забраняват на капиталиста да продаде храна с изтичащ срок на годност по-евтино?

Никакви.
Храни с изтичащ срок на годност се продават по - евтино, но с изтекъл срок на годност се водят негодни за консумация според закона за храните чл.20 ал.1 т.3.
13 Август 2015 21:26
Сещам се за Х.Форд. Подгонен от Профъюзът на автомобилните работници, Форд прави първия автоматичен конвейр...
При откриването му, той злорадо попитал присъствуващите профсъюзни деятели - Как ще събирате членски внос от тези работници?
А те отвърнали - А ти как ще ги накараш да купуват колите ти?
Тъй, че теориите за много господари, а малко работници, са в сферата на "златния милиард"

Това са глупости, Белкис.
Истината е, че през 1908-ма, когато Форд прави фабриката си, Европа изпреварва колониите с две десетилетия.
Не само с откритията си, но и с организацията на труда.
Конвейрът, с който толкова парадират американците, е въведен от Джовани Аниели през 1906-та. Всъщност, през тази година Хенри Форд стажува във ФИАТ, за да му позволят да направи същото две години по-късно в Диърборн.
Останалото са измишльотини, суросинкява пропаганда
13 Август 2015 21:29
Само за пояснение!
Преди за се изхвърлят храните поради изтекъл срок на годност, те се обезценяват значително. Всеки от нас е виждал в големите вериги стоки, чийто срок на годност изтича след няколко дни и които са намалени с 50 до 70%! След като срока на годност изтече, тези храни се изхвърлят.
13 Август 2015 21:43
А'стига бе.......2000 тона на ден бая ми се струва.....а и ако се изкарат от статистиката тия,които няма какво да хвърлят.....нещо куца тая статистика май.....Абе тия от Евростат кои са ?????
13 Август 2015 21:44
И аз май попадам в тоя кюп дето изхвърля храна.Жал ми е да хвърлям храна,но се случва доста често за жалост. Изхвърлям предимно плодове,зеленчуци и по рядко хляб.Ми кво да направя като купя плодове и зеленчуци от магазина уж свежи,пресни,а пък не могат да изкарат и два дни в панера преди да се скапят.
13 Август 2015 21:45
Никаква милост - събаряме колибите им и сами ще изчезнат - така ще отдъхнем от мухите над собственото ни бунище ...
13 Август 2015 21:49
Само за пояснение!
Преди за се изхвърлят храните поради изтекъл срок на годност, те се обезценяват значително. Всеки от нас е виждал в големите вериги стоки, чийто срок на годност изтича след няколко дни и които са намалени с 50 до 70%! След като срока на годност изтече, тези храни се изхвърлят.

Браво!
Имало било нещо разсъдъчно в капитализма, казваш?
Значи, викаш, не унищожават храната веднага, а като мине известно време? Браво, браво!
13 Август 2015 21:54
Това са глупости, Белкис.

Разбира се,че ще са глупости и "суросинкява мъгла", щом два постинга, преди това, си написал "...но мога да се закълна пред всеки съд, че най-злият враг на народа ни се нарича капитализъм..."
13 Август 2015 22:11
Имало било нещо разсъдъчно в капитализма, казваш?
Значи, викаш, не унищожават храната веднага, а като мине известно време?


Ами ако НЕГОДНАТА вече храна я дадат на бедните, това социализъм ли ще е?
13 Август 2015 22:16
"40% от унищожаваната храна е на ниво домакинство", обясни Миланова пред "Фокус"

Мръсни капиталисти!
13 Август 2015 22:20
Никаква милост - събаряме колибите им и сами ще изчезнат - така ще отдъхнем от мухите над собственото ни бунище ...

Какво да ти кажа, Бийгъл?
Икономист съм, мен трудно ще учудиш с някое от зверствата на капитализма.
Това, което не ми дава мира, е, че кризата не свършва.
Обикновено, кризите са като при цикъла на по-добрата част от човечеството: 5 години депресия, 5 възстановяване, 5 растеж и пак криза ... и пак отначало ...
Но през следващата седмица стават 8 - осем - години от началото на депресията, а тя продължава.
На път съм да се поболея от притеснение, повярвай ми
13 Август 2015 22:33
Икономист съм, мен трудно ще учудиш с някое от зверствата на капитализма.


Владо!
Кризата в България е от 70 години! По времето на соца средния българин получаваше около 200-250 долара заплата, (по банков курс) и сега голяма част от работещите получават горе-долу толкова - пак по банков курс!!!
13 Август 2015 22:35
Ами ако НЕГОДНАТА вече храна я дадат на бедните, това социализъм ли ще е?

Не, това ще е по-лошо и от капитализъм. Това ще е цинизъм
13 Август 2015 22:36
Причината е, че всичко е надценено в пъти.
Например онази торта, дето трябвало да се изхвърли - себестойността и е например 5 лева, а те я продават за 15.
Ако не я хвърлят, а да речем я сложат за продажба на 7 лева, ще дойде някой, ще я купи, а чорбаджията ще направи 2 лева печалба.
НО - ще се знае, че в един момент тортите стават по 7 лева, и хората ще почнат да чакат да ги намалят, за да купят.
И‌ така вместо да загуби САМО 5 лева от хвърлената торта, магазина ще почне да ги продава по 7 - това са 8 лева загуба от печалбата всеки път, когато някой купи торта.
Тоест вместо еднократно 5 лева загуба, 8 лева загуба от ВСЯКА торта оттук-нанатък.
Те така те.
13 Август 2015 22:47
Владо!
Кризата в България е от 70 години! По времето на соца средния българин получаваше около 200-250 долара заплата, (по банков курс) и сега голяма част от работещите получават горе-долу толкова - пак по банков курс!!!

Не е вярно.
Даже ИПИ - купените на корен шморцове - преди два дни признаха: едва през 2015 г. покупателната ни способност достигна тази от 1989 г.!
Тия маймуни мога да ги бия с една вързана ръка, но не е там работата.
Щом дори ИПИ признава, че сме загубили четвърт век ...
13 Август 2015 22:48
Причината е, че всичко е надценено в пъти.
Например онази торта, дето трябвало да се изхвърли - себестойността и е например 5 лева, а те я продават за 15.
Ако не я хвърлят, а да речем я сложат за продажба на 7 лева, ще дойде някой, ще я купи, а чорбаджията ще направи 2 лева печалба.
НО - ще се знае, че в един момент тортите стават по 7 лева, и хората ще почнат да чакат да ги намалят, за да купят.
И‌ така вместо да загуби САМО 5 лева от хвърлената торта, магазина ще почне да ги продава по 7 - това са 8 лева загуба от печалбата всеки път, когато някой купи торта.
Тоест вместо еднократно 5 лева загуба, 8 лева загуба от ВСЯКА торта оттук-нанатък.
Те така те.


Боев! Когато ти се случи да купиш и препродадеш дори само и една игла и подпишеш платежно дори и само за пет лева, тогава ще разбереш какви глупости си написал!!!!!
13 Август 2015 22:50
Кауфланд имат един лозунг,който употребяват след изреждането на промоциите - "Колкото повече пазарувате, толкова повече спестявате" и хорицата пазаруват, често ненужни храни, в ненужни количества, само защото са "на далавера".
13 Август 2015 22:57
ВладиГео!

Отново питам?
Колко беше масовата заплата в долари, по банков курс през 70-80-те години? Колко е сега средната заплата, отново в долари по банков курс?
Покупателната сила на парите изразява количеството стоки услуги, които могат да се закупят с една парична единица или за определена сума пари и не забравяй, че при соца повечето стоки и услуги бяха дотирани от държавата, вкл. и лихвите по така наречените заеми!!!!
13 Август 2015 23:34
Ех ако бяхме росияни, или поне в таможения таквоз нещу ни мой съ случи.
13 Август 2015 23:56
ВладиГео!

Отново питам?
Колко беше масовата заплата в долари, по банков курс през 70-80-те години? Колко е сега средната заплата, отново в долари по банков курс?
Покупателната сила на парите изразява количеството стоки услуги, които могат да се закупят с една парична единица или за определена сума пари и не забравяй, че при соца повечето стоки и услуги бяха дотирани от държавата, вкл. и лихвите по така наречените заеми!!!!

Драги, не ти отговарям на тебе.
Но нека Йоана да знае:
През 1989 г., средната заплата бе 270 лв., 3 пъти по-малка от днес (номинално), но:
Топлоенергията бе 8,6 лв. за МВтч, 12 пъти по-евтина
Водата в София бе 0,12 лв. за м3, 12 пъти по-евтина
Електроенергията, дневната, бе 25 лв. за МВтч, 10 пъти по-евтина
Бензин/дизелът бе 0,20 лв, 12 пъти по-евтин
Хлябът "Добруджа" бе О,15 лв., 10 пъти по-евтин
Почивката на море бе 2,80 лева на ден за човек, 30 пъти по-евтина
и т.н., и т.н.
13 Август 2015 23:59
Драги, не ти отговарям на тебе.
Но нека Йоана да знае:
През 1989 г., средната заплата бе 270 лв., 3 пъти по-малка от днес (номинално), но:
Топлоенергията бе 8,6 лв. за МВтч, 12 пъти по-евтина
Водата в София бе 0,12 лв. за м3, 12 пъти по-евтина
Електроенергията, дневната, бе 25 лв. за МВтч, 10 пъти по-евтина
Бензин/дизелът бе 0,20 лв, 12 пъти по-евтин
Хлябът "Добруджа" бе О,15 лв., 10 пъти по-евтин
Почивката на море бе 2,80 лева на ден за човек, 30 пъти по-евтина
и т.н., и т.н.


Нека Йоана да знае, че разлика в цитираните от теб соц. цени и реалните пазарни са били покривани от държавата. Как? да обяснявам ли???
14 Август 2015 00:11
ВладиГео!

Отново питам?
Колко беше масовата заплата в долари, по банков курс през 70-80-те години? Колко е сега средната заплата, отново в долари по банков курс?

Ти на мен ли се подиграваш или на аудиторията?
В долари, по банков курс, средната заплата от 1989 г., бе 301 долара.
Днес е 494 долара, по банков курс.
Днешната ни средна заплата, по курса от 1989 г., е 176 долара.
Обеднели сме с 41,5%.
Други въпроси? Чертежче нещо?
14 Август 2015 00:17
В долари, по банков курс, средната заплата от 1989 г., бе 301 долара.
Днес е 494 долара, по банков курс.
Днешната ни средна заплата, по курса от 1989 г., е 176 долара.
Обеднели сме с 41,5%.

Извинете, но днес има различни видове доходи, които не попадат в определението "заплата".
14 Август 2015 00:28
Нека Йоана да знае, че разлика в цитираните от теб соц. цени и реалните пазарни са били покривани от държавата. Как? да обяснявам ли???

Да. За това говорим.
За да знае Йоана, че има и друга държава, освен дивия, несправедлив и безчовечен звяр, в чиято черна сянка им се падна да преживеят най-хубавите си години.
Че държавата може да бъде и хуманна, и разумна
14 Август 2015 00:32
Извинете, но днес има различни видове доходи, които не попадат в определението "заплата".

Извинен си. Така е. Разликата между "заплата" и "разполагаем доход" е няколко процента. Меа максима кулпа
14 Август 2015 00:42
Разликата между "заплата" и "разполагаем доход" е няколко процента

Няма как да изчислиш разполагаемия доход при 35% сив сектор.
14 Август 2015 01:16
Няма как да изчислиш разполагаемия доход при 35% сив сектор.

Съгласен съм. Почти невъзможно е да изчислиш нещо в местопрестъплението, наричано "България". Но има косвени данни
14 Август 2015 01:19
"Овчаря 13 Август 2015 22:16
"40% от унищожаваната храна е на ниво домакинство", обясни Миланова пред "Фокус"

Мръсни капиталисти!"




Много находчива забележка, колега, напълно съгласен съм с теб!
14 Август 2015 01:49
"40% от унищожаваната храна е на ниво домакинство", обясни Миланова пред "Фокус"
Мръсни капиталисти!"
Много находчива забележка, колега

Ма страшно сте находчиви, "колеги", да не ви е уроки, пу-пу
Наистина е забавно и весело, как домакинството, при магазини на всяка крачка, им обърква политиките. Държи с години във фризера некое парченце месце за децата, вместо да припка към магазина и да купува, да купува. Ха-ха-ха
***
14 Август 2015 02:14
Няма значение колко храна ще се изхвърля! Важното е да няма социални групи или индивиди които ще разчитат на изхранване без да ца платили по някакъв начин, щото цялата социална пирамида ще отиде по-дяволите. Да не би през живково време по селата да са яли лангусти и сьомга ....
14 Август 2015 11:14
ВладиГео
14 Авг 2015 01:49
Мнения: 2,064
От: Bulgaria
, не Ви разбирам ?!
По-заможните се презапасяват - било от лакомия , било от некадърност да преценят какво и колко им е необходимо . Често имат по два хладилника , фризер че и два . Но тъй като и в хладилник някои продукти си имат срок на годност - в един момент се изхвърлят.
Бедните хора не правят презапасяване - те често купуват "ден за ден" и не им остава нищо за изхвърляне . Има и такъв елемент при тях - получил заплата и гледа да накупува по-скъпички неща , докато има пари , но рядко това са нетрайни продукти ! И е "от заплата до заплата" - 30 дни .
14 Август 2015 11:39
Кой ли ги измисля тези глупости? В България прехраната все още е проблем за много голяма част от населението и за храна се отделя много по-голям процент от дохода, отколкото в Западна Европа. А там, според статистиката, на глава от населението се хвърля по-малко.
14 Август 2015 13:53
През 1989 г., средната заплата бе 270 лв., 3 пъти по-малка от днес (номинално), но:
Топлоенергията бе 8,6 лв. за МВтч, 12 пъти по-евтина
Водата в София бе 0,12 лв. за м3, 12 пъти по-евтина
Електроенергията, дневната, бе 25 лв. за МВтч, 10 пъти по-евтина
Бензин/дизелът бе 0,20 лв, 12 пъти по-евтин
Хлябът "Добруджа" бе О,15 лв., 10 пъти по-евтин
Почивката на море бе 2,80 лева на ден за човек, 30 пъти по-евтина
и т.н., и т.н.

Хлябът "Добруджа" бил 15ст, 10 пъти по-евтин-да не би сега да е 1.50?
Почивката била 30 пъти по-евтина-дали? Отиди на почивката при същите мизерни условия като през соца днес (е, чак такава мизерия няма да намериш) и няма да ти бъде по-скъпо.

А да ми приравняваш заплатите тогава по курс на долара 1 долар за 1лв пак е смешно. Да не би някой да можеше да ги обмени по този курс и да пазарува от чужбина? Сега обмени заплатите по реалния курс (по който хората можеха реално да обменят) и ще получиш малко по-реална картина, която изобщо не е в полза на великия социализъм.

Да сравняваш цената на горивата пък е най-нелепото нещо, което можеш да направиш-виж цената на петрола преди и цената му сега. Какво общо има тогавашният режим с това?
Та поне ако ще се правят сравнения, да са смислени. Само че смислените сравнения изобщо не са в полза на тезите колко прекрасно е било през соца.
14 Август 2015 15:29
Pstr 14 Август 2015 13:53

Лошо, прекрасно е въпрос на препочитание и мнение.
Факт е, че преди няколко дни, българският статистически институт заяви, че нивото на живота (доходи-разходи) вече се е изравнило с това от 1989г. И всичко това след 26 години демокрация.
14 Август 2015 16:37
Боев! Когато ти се случи да купиш и препродадеш дори само и една игла и подпишеш платежно дори и само за пет лева, тогава ще разбереш какви глупости си написал!!!!!

На мене ми се е случило. Многократно. И потвърждавам мнението на Боев.
14 Август 2015 16:55
Хлябът "Добруджа" бе О,15 лв


Не е вярно, типовият беше 15 стотинки, а Добруджата мисля 26 ст. Имайте предвид, че тогава хлябът беше по-голям грамаж, а сега от години е значително по-малък, 650гр., ако не се лъжа, така че сравнението по цена не става, трябва да е по цена на килограм. Впрочем сега "типовият", хеле ако е по-специален, е по-скъп, поради модата на "здравословното хранене", пък дали е истински, или боядисан, никой не знае. По соца, поне хляба, млякото, сиренето, маслото, кашкавала бяха от качествени изходни продукти. Каквото и да говорим, факт е, че в съвременна България едно огромно перо от бюджета на българина върви за храна. След нея идат консумативите - парно, ток, вода, телефони, интернети. И ако остане за някой парцал или обувки, пак добре. Така че, сравненията с онова време въобще не са адекватни, що се отнася до храната. А голяма част от пенсионерите в тази държава са с мизерни пенсии, като майка ми, чиято пенсия е 150 лева, хайде тук либерали, социалисти и десни и сякакви да сметнат сметката на тези 150 лева! Добре, че сме ние да помагаме. А самотните? Къде изчезна "мик" та да каже - да си продават апартаментите!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД