Летището в гръцкия град Солун е сред 14-те регионални летища, които ще бъдат дадени на концесия на германската компания "Фрапорт". |
Опрощаването на заемите на Гърция не е вариант според 71 на сто от запитаните. По-голямата част (48%) смятат, че съседите ни трябва да затегнат колана, а цели 37% считат, че страната дори трябва да бъде оставена да фалира, тъй като не се съобразява с ЕС.
Българите остават разделени по отношение на възможността случващото се в Гърция да се повтори у нас. 37 процента вярват, че съществува риск да изпаднем в подобна криза, а 38 на сто не мислят, че може да се стигне чак дотам. 60 на сто смятат, че нежеланието на гърците да работят повече е източник на техните проблеми, а едва 21 процента оспорват това твърдение. Според 75% от българите вината за случващото се трябва да се търси в политиците на южната ни съседка, а според 69% - в кредиторите. "Най-малко виновен явно изглежда "народът", по-виновни са "европейците" или "богатите", а най-виновни са "политиците", обобщават от "Галъп".
Междувременно Гърция вече се нуждае от 92 млрд. евро финансова помощ, съобщи в. "Зюддойче цайтунг", цитирайки документ на германското финансово министерство. След срещата на страните от еврозоната на 12 юли кредиторите решиха, че Атина ще получи помощ между 82 и 86 млрд. евро. Сега те са коригирали оценката си със 6 млрд. Днес Бундестагът ще гласува дали да одобри третия спасителен пакет за Гърция. В понеделник в. "Билд" обвини канцлера Ангела Меркел, че е нарушила обещанието си Международният валутен фонд да участва в него. МВФ заяви, че ще изчака до октомври, за да вземе решение дали да се включи в помощта за Атина. Управляващата коалиция на Меркел има 504 от общо 631 депутатски места в парламента.
МНЕНИЯ
Финландският външен министър Тимо Сойни заяви, че Гърция ще създава проблеми на еврозоната в продължение на десетилетия. "За съжаление този проблем ще стои пред нас в продължение на десетилетия, ако еврозоната остане цяла", каза той в интервю за местната телевизия YLE. Само гърците могат да решат въпроса за евентуалното излизане на страната от еврозоната, коментира германският финансов министър Волфганг Шойбле. "Ако искаш да останеш член на еврозоната, трябва да предприемеш някакви действия. Да, това ще е тежко за гърците, но се явява необходимост", каза Шойбле пред германската телевизия ZDF.