Терасите край плажа "Алепу" в близост до Аркутино и комплекса "Св.Тома" предизвикаха остри коментари и опасения, че там се готви мащабно застрояване. |
Архитектите остро се противопоставят на решението да бъде свален статутът на защитена територия за значителна част от резервата. "Не можем да не бъдем обезпокоени от неспиращите опити да се отнемат късове от уникалността на природата на Българското Черноморие", алармират от камарата. Всъщност те се позовават на решението на Върховния административен съд (ВАС) да заличи от картата на резерват "Ропотамо" дюните в защитената местност. През април ВАС отсъди в полза на жалбоподателя "Аркутино" ЕАД - офшорка от Каймановите острови, която притежава имоти в района и подаде жалба срещу заповедта на екоминистъра за актуализация на границите в полза на защитената територия. Съдът уважи искането на "Аркутино" ЕАД и извади огромно парче от картата на защитената територия.
Имотът на дружеството е 200 декара, или около една трета от зоната на дюните. Реално с решението на ВАС се дава зелена светлина за застрояването на терените. Това решение е недалновидно, защото "туризмът привлича клиенти с природните специфики, чието опазване е съчетано с екстензивно застрояване и балансирано регулиране на туристическия поток", категорични са от КАБ. Оттам настояват за опазването на дюните в автентичния им вид и призовават институциите и обществеността да се борят за това.
ДЕЖАВЮ
Апетитното парче земя се намира около селището "Св. Тома" и комплекса "Червено знаме", по-известен като недостроения комплекс на Людмила Живкова. Неотдавна в района гръмна поредният скандал, след като созополският кмет Панайот Рейзи затвори пътя към друг известен плаж - Шофьорския, като постави насред асфалта ограда с мотива, че трябвало да се опазят дюните от паркиращи автомобили. Наложи се оградата да бъде демонтирана с намесата на премиера Бойко Борисов. Тогава мистериозно се оказа терасиран и плажът край комплекса "Св. Тома". Заграждането на пътя веднага наведе на мисълта, че то е опит за застрояване в района. Терени там притежава "Алепу вилидж" АД, в което през 2005 г. общината апортира "изоставени ниви" срещу 34% от капитала на фирмата, съобщи "Бивол".