България ще трябва да приеме поне още 1600 бежанци освен 500-те, за които даде съгласие през юли. ЕК ще предложи утре пред Европейския парламент нова схема за приемане на поне 120 000 бежанци, които се намират в Италия (15 000), Гърция (50 400) и Унгария (54 000). Делът на България ще бъде 1.3% от получаващите статут на бежанци в Европа, показват данни, цитирани от "Оупън Юръп".
Германия, Франция и Испания ще понесат основната тежест, като общо ще приемат близо 60% от всички новопристигнали. Германия ще приюти поне 26.2% (31 443 души), 20% (25031 души) ще отидат във Франция и 12.4% (14 931 души) в Испания. На четвърто място е Полша с 9287 души (7.7%), която не искаше да взема сирийски бежанци, под предлог че трябва да си пази място за евентуални бежанци от Украйна. Същата позиция изразяваха и трите балтийски републики, но и на тях бе определена квота от 0.3%-0.7% (между 400 и 800 души). Словакия, която възразяваше енергично, защото нямала джамии, които да предостави на бежанците мюсюлмани, ще получи почти колкото България - 1502 души (също 1.3%). През юли бяха разпределени 40 000 бежанци, но държавите обещаха да вземат само 35 000, защото тогава се прилагаше принципът на доброволност. Сега се въвежда принципът на задължителност, обясни вчера на пресконференция френският президент Франсоа Оланд, който добави, че това няма да бъде еднократен акт, а ще е форма на постоянно разпределяне, защото проблемът няма да приключи скоро.
Разпределените между държавите бежанци няма да могат да пътуват в Шенгенското пространство, съобщи вчера говорителят на Европейската комисия Наташа Берто. Тя допълни, че те нямат да имат право да избират къде да бъдат преместени. Това ще се решава според наличието на роднини в различните държави, квалификациите на мигрантите и нуждите на приемащите страни. Броят на бежанците, които всяка държава трябва да приеме, се определя според БВП, населението и размера на безработицата. С всеки пристигнал бежанец ЕК ще отпуска на приемащата държава по 6000 евро годишно за издръжката му. С получените документи бежанците ще имат право да пребивават само в приемащата държава, както и да получават социални придобивки. Забранено ще им бъде пътуването в чужбина. Ако бежанец бъде открит в различна държава, той ще бъде върнат в приелата го страна спрямо Дъблинските регламенти. Семействата на вече получилите статут ще имат право да дойдат законно при тях.
Идеята на ЕК за въвеждането на постоянен механизъм за разселването на бежанци в ЕС подлежи на одобрение с квалифицирано мнозинство от европейските министри, уточни говорителят. Такова мнозинство в Съвета на ЕС се осигурява с гласовете на 55% от държавите от ЕС или с гласуване със "за" от 16 от общо 28 държави. Следващата среща на съвета е на 15-16 октомври. Другият начин за постигане на квалифицирано мнозинство е предложението да бъде подкрепено от държавите в ЕС, които представляват най-малко 65% от цялото население на общността.
"Рано е да се коментира, защото на 9 септември ще станат известни подробностите по плана. Нека да излезе и ще видим какво ще предложат", коментира пред "Сега" председателят на Държавната агенция за бежанците Никола Казаков. По думите му още не е ясно дали ще бъдат разпределени 120 000 бежанци, или бройката им ще е 200 000 души. Ако остане първият вариант, България ще трябва да приеме около 1500 души. Въпросът щял да се обсъди и на 14 септември, когато ще има среща на вътрешните министри на ЕС.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че страната ще отдели 6 млрд. евро за справяне с бежанската криза, като те ще идат за ускоряване на процедурата за даване на убежище и изграждане на домове за новопристигналите. "Можем да се справим с тези предизвикателства само ако разчитаме на европейската солидарност", заяви Меркел, цитирана от Би Би Си. Берлин очаква разходите за мигрантите догодина да стигнат 10 млрд. евро. Миналата седмица Оланд и Меркел поискаха въвеждането на задължителни квоти за прием на бежанци. Междувременно унгарският премиер Виктор Орбан каза, че "няма смисъл да се говори за това колко хора можем да приемем, докато не защитаваме външните граници на Европа". На среща с унгарски дипломати той каза, че планът за квотите на европейските лидери е напълно безсмислен, тъй като принципът за свободно движение в ЕС го прави невъзможен за осъществяване.
През следващите пет години Великобритания ще приеме 20 000 бежанци, заяви вчера премиерът на страната Дейвид Камерън пред долната камара на британския парламент. Той поясни, че мигрантите ще получат хуманитарна виза със срок на действие от пет години. Обединеното кралство ще похарчи 0.7% от БВП за помощи. "Нашият общ принос ще бъде 1 млрд. лири. Това е най-голямата сума, която Великобритания е отпускала за хуманитарна криза", подчерта Камерън. Лондон беше подложен на засилена критика от страна на другите държави - членки в ЕС, по повод оскъдните усилия, които полага за преодоляване на мигрантската криза в Европа.
Европейската комисия обсъжда възможността някои европейски страни да си платят, за да избегнат участие в преразпределянето, писа в. "Файненшъл таймс". Източници на изданието уточняват, че става въпрос за временно неучастие и че за отказа ще трябва да се посочат обективни причини. Като подобна причина се посочва желанието на Полша да приеме украински бежанци. "Това е възможност за доброволни решения", коментира представител от Източна Европа. "Наказанията са лоша идея. Но е приемливо да има система, в която да се допринася финансово за справянето с проблема", допълни той.
На черно
Около 30 000 души в цяла Европа са заподозрени, че прекарват мигранти през границите, заявиха от европейската полицейска агенция Европол, цитирани от агенциите. Само около 3000 от тях работят в Средиземно море. Много от останалите се движат по маршрутите от Западните Балкани към Унгария. Каналджийството и трафикът на хора вече носят повече приходи от търговията с дрога и оръжия, показват данните на "Фронтекс".
"Разпределените между държавите бежанци няма да могат да пътуват в Шенгенското пространство, съобщи вчера говорителят на Европейската комисия Наташа Берто. Тя допълни, че те нямат да имат право да избират къде да бъдат преместени."
Значи си остават завинаги "наши". Следващата година пак ще ни разпределят задължителни бройки , а ние само ще въртим опашка и ще споделяме ценности.