:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,448
Активни 758
Страници 22,013
За един ден 1,302,066

Депутатите разрешиха учениците да се обучават вкъщи

Наполовина се намалява материалът за матурата по български език
В самостоятелна форма на обучение, т.е. от вкъщи, занапред ще може да се обучава на практика всяко българско дете. Това решиха депутатите, приемайки окончателно текстове от новия училищен закон.

И в момента самостоятелната форма е разрешена от закона, но само за ученици, които поради здравословни причини не могат да посещават училище, което се удостоверява с медицински документ, както и за даровити деца. Управляващите приеха две нови възможности, които разширяват обхвата на домашното образование драстично - за "лица, навършили 16 г." и за деца "в задължителна училищна възраст по желание на ученика или родителя". Както и сега, въпросните ученици ще се подготвят самостоятелно на базата на училищния учебен план (за дневна или вечерна форма), като в края на годината ще полагат изпити по конкретните учебни предмети. Разрешението за самостоятелно обучение ще се дава от експертна комисия към регионалното управление на образованието (сегашните регионални инспекторати), която всеки учебен срок ще контролира как е организирано обучението. В комисията ще има и представител на Агенцията за социално подпомагане. В закона обаче не е записано по какви критерии ще се одобряват домашните ученици. Вероятно това ще се разпише в съответните стандарти.

Според приетите разпоредби ако ученик, обучаващ се у дома по желание на родителите си, не постигне необходимите компетентности за съответния клас, той ще продължава обучението си в друга форма на обучение, препоръчана му от екипа за подкрепа на личностното развитие в съответното училище. Не е ясно дали това на практика означава, че и при двойка по някой предмет ученикът ще продължава в следващ клас. Не бе изяснено и каква част от парите, които се отпускат от държавата за всеки ученик, в случая ще отидат у училището, което провежда изпитите.

От БСП сравниха промяната с връщане към образованието от XIX век, когато заможните родители са наемали учители за децата си. "От възможността ще могат да се възползват и родителите, които предпочитат децата им да работят, или по религиозни причини", коментира Мариана Бояджиева от БСП. Според колегата й Стоян Мирчев така само ще се прикрият отпадащите от клас.

Шефката на просветната комисия Милена Дамянова от ГЕРБ коментира, че и сега имаме 500 деца, които се обучават у дома, но никой не ги отчита. "Как държавата контролира тези деца, по-добре ли е да се правим, че не ги забелязваме?", попита тя. По думите й самостоятелната форма се разширява, но за сметка на това е предвиден строг контрол. Според нея няма опасност деца от маргиналните групи да се учат у дома, защото те няма да могат да отговорят на изискванията за образование на родителите, за домашната среда, материалната база и т.н.



ПО-ЛЕСНО

Съдържанието, върху което зрелостниците ще се готвят за матури, се намалява наполовина, решиха още депутатите. Зрелостните изпити вече ще се полагат само върху съдържанието, изучавано в часовете във втория гимназиален етап на средното образование. т.е. от 11-и до 12-и клас. Досега матурата тестваше знанията, получени в задължителните часове от целия гимназиален етап - от 9-и до 12-и клас. Младежите ще могат да избират не между 8 предмета, а между 13 - сред новите предмети за втора матура са информатика, информационни технологии, музика, изобразително изкуство и предприемачество.
14
3437
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
17 Септември 2015 19:16
Шефката на просветната комисия Милена Дамянова от ГЕРБ коментира, че и сега имаме 500 деца, които се обучават у дома, но никой не ги отчита. "Как държавата контролира тези деца, по-добре ли е да се правим, че не ги забелязваме?", попита тя. По думите й самостоятелната форма се разширява, но за сметка на това е предвиден строг контрол.


Имало 500 деца, ама никой не ги отчитал. Явно са много наясно със ситуацията. Все пак, образованието е задължително до 16 год. възраст и има наказания, ако не си пускаш детето на училище. Вместо умниците в парламента да засилят санкциите и контрола в тази посока, те подменят духа на закона заради едни 500 човека.

Досега матурата тестваше знанията, получени в задължителните часове от целия гимназиален етап - от 9-и до 12-и клас. Младежите ще могат да избират не между 8 предмета, а между 13 - сред новите предмети за втора матура са информатика, информационни технологии, музика, изобразително изкуство и предприемачество.


Това с предприемачеството много ми хареса. Вероятно матурата по този предмет ще е опит да се подкупи длъжностно лице за да се преписва по -лесно.
Трябва да има поне две задължителни матури - български и математика - а който иска да взима допълнителни матури и по предприемачество, рисуване и пеене.
17 Септември 2015 20:16
Имало 500 деца, ама никой не ги отчитал. Явно са много наясно със ситуацията. Все пак, образованието е задължително до 16 год. възраст и има наказания, ако не си пускаш детето на училище. Вместо умниците в парламента да засилят санкциите и контрола в тази посока, те подменят духа на закона заради едни 500 човека.


Образованието е задължително, не ходенето в определена сграда за получаване на образование. Все пак има разлика.
и наистина не виждам защо ако децата получават същото образование по същите програми и държа същите изпити, какво значение има мястото където учат.

Не съм фен на образованието в къщи, но ако някой иска да е така, защо да не може?
С тези изстъпления в училище доста родители може би ще го предпочетат, ако е урегулирано. Сега са 500 защото не им го признават, вероятно ще са повече когато училите така имат нормална диплома за завършено образование.
17 Септември 2015 20:38
Според мен училищата и детските градини са не само места за обучение, но и за социализация. Школа за живота, също като пандиза, както казва един познат. Особено за деца които са по 1 в семейство и не са общителни е много важно да се научат да контактуват с други на тяхната възраст, ососбено с тъпанари и гадняри
17 Септември 2015 20:57
Село, тия деца нали трябва да се научат да общуват с други, а не само да седят в къщи с родителите си. Че това да не са амиши случайно?
Имало агресия в училище. Че то в семействата агресията е много по-голяма.
17 Септември 2015 21:16
Ще се социализират по дискотеките, ама че сте и вие...
17 Септември 2015 21:43
Не може да се отрече последователността в политиката на седесарите. Едно от техните недоразумения изрева навремето "Който се е родил беден, ще умре глупав!" и ето сега, двадесетина години по-късно, този завет се изпълнява.
17 Септември 2015 21:57
Село, има доста неясни неща и, според мен, принципно неверни неща в домашното обучение.
Първо, кой ще извършва обучението на тези деца? Частни учители? Значи, трябва отделна институция, която да следи за качеството на частните учители, да създаде регистър на такива учители. Трябва да се регламентира и следи заплащането на тези учители. Все проблеми, които май са нерешими справедливо. Въобще, това ще създаде нови проблеми, без да са решени старите.
Ако обучението се извършва от родителите, кашата става още по-мътна. Можете ли да си представите, че родителят, който тича по цял ден да изкара пари, ще бъде в състояние да обучава детето по 5 часа след работа - урок по български, по математика, физика, химия, пеене, рисуване, физическо? Че кой е този всестранно надарен родител? Плюс проверка на самостоятелната работа на детето, психологическа подготовка и пр.
Второ, как ще оцениш постиженията на децата по химия, физика? Освен зазубрянето на материала детето трябва да придобие практически умения по измерване на физически величини, химични реакции, биологически изследвания. Какво, ще оборудваш вкъщи химична лаборатория? Ще си купиш, да речем, от PhyWe практикума, за да може детето да направи изискуемите лабораторни упражнения? Имаш ли представа, каква е цената само на едно упражнение????
Трето, и най-важното, какви средства ще се заделят и кой ще ги получава?
18 Септември 2015 08:27
Трето, и най-важното, какви средства ще се заделят и кой ще ги получава?


Кажете си направо къде ви стяга чепикът, що го увъртате.
18 Септември 2015 08:36
Но пък циганите ще хвърлят шапки от радост - ще имат вече всички законни основания да спират децата си от училище и да ги насочват направо към предприемачество - просия, кражби и други такива доходоносни умения.
18 Септември 2015 08:53
Второ, как ще оцениш постиженията на децата по химия, физика? Освен зазубрянето на материала детето трябва да придобие практически умения по измерване на физически величини, химични реакции, биологически изследвания. Какво, ще оборудваш вкъщи химична лаборатория?

Су, детето ми учи в едно от елитните училища в София. Общинско училище. Познай миналата учебна година (в седми клас) колко опита са направили по химия, физика или биология? Предлагам ти три възможни отговора, като само единият от тях е верен:
А) Zero
Б) Нула
В) Нито един
18 Септември 2015 09:25
Децата, които се обучават у дома ще получават ли субсидия?
18 Септември 2015 09:37

Шефката на просветната комисия Милена Дамянова от ГЕРБ коментира, че и сега имаме 500 деца, които се обучават у дома, но никой не ги отчита. "Как държавата контролира тези деца, по-добре ли е да се правим, че не ги забелязваме?", попита тя. По думите й самостоятелната форма се разширява, но за сметка на това е предвиден строг контрол. Според нея няма опасност деца от маргиналните групи да се учат у дома, защото те няма да могат да отговорят на изискванията за образование на родителите, за домашната среда, материалната база и т.н.
Ама, че и логика - в съзвучие с тиквения акъл на електората си. Днес се нарушавал закона и за да предотвратим това ще направим незаконното законно, а да сме сигурни че няма да има рецидиви ще има строг контрол, който обаче не може да бъде упражнен сега.
*
Хора - ако вие сте гласували за тези недоразумения по-добре е вие да се върнете на (помощно) училище. Па ако ще и в къщи да е - барем да ни отървете от собственото си малоумие.
18 Септември 2015 10:40
1. По здравословни причини си е ясно, лесно и открай време уредено. Самият аз преболедувах туберкулозен менингит през цялото второ полугодие на ІІІ клас (1952), отидох в Троян, Бели Осъм и Шипково за месец-два у роднини с майка, четох, учих, играх на воля и септември хоп - екстернант-отличник. Така правеха много деца, спасени от детския паралич, туберкулозата и и жестоки травми, което изискваше много месеци лечение. Така е било преди 9, преди 10, и сега вероятно е така.
2. Много мои приятели, роднини и познати, а и аз, фактически се обучавахме вкъщи, а на училище ходехме за удоволствие и да помагаме на другарчетата и да представяме училището пред инстпектори, на олимпиади, спортистите - на спартакиади, за худ. самодейност - на фестивали, за кръжоци и професионално ориентиране, не на последно място - за обществена изява и свалка, естествено. Имаше елитни училища, класове и ученици, затова и в онези много ругани години освен кариеристи и конформисти израстваха прекрасни хора, например Гена Димитрова, Гошо Константинов, Калин Донков, физиците професори и доценти Николай Мартинов, Митко Сираков, Йосиф Коцев, Кольо Щърбов, Сава Банков, артисти, спортисти-вишисти - само братя Панови да кажа, хиляди специалисти и просто добре образовани, културни хора. Четяхме мвого, съответно знаехме. Не беше чудно бедещ инженер или учен да е и самодеец, или джазмен (имаше и тогава, не вярвайте на който отрича), и спортист, класически цигулар и блестящ отличник. Пиша само за приятели и лични познати и съученици. Това идваше само от семейната среда заедно с обществото - читалища, кръжоци, школи, фестивали, прегледи, спантакиади, олимпиади, научни екскурзии и експедиции (само Петър Берон колко ученици е развел из България). Учителите се затимаваха повече с не-отличниците, и най-много със закъсалите с успеха и поведението.
3. Имаше интернат за даровити деца, класическата гимназия възникна като форма за обучение на също надарени деца. Ако сега сериозно някой желае да осигури на сериозните и надарени деца бъдеще, формата е единствено общо, но диференцирано обучение. Училището не може да бъде "единно", в смисъл еднакво за различните деца.
4. В настоящите мутрообществени и мутрогенериращи години домашното обучение на богаташките деца ще възпроизвежда бащите и майките, които могат да си го позволят и го избират. Особено в София - не е нужно да бъдеш под прикритие или софиянец в повече, за да виждаш какво става там.
5. И не на последно място, форма за препиране на пари, често на незаконни и престъпни средства. Ако някой ми плати един миризлив милион, аз ще платя половината на учителя на наследника ми.
Това е положението и не може да бъде друго. Жалко за много деца, които ще бъдат загубени по пътя.
18 Септември 2015 15:20
Лабдев
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД