:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,043
Активни 687
Страници 19,608
За един ден 1,302,066

Само хванатите на границата имигранти отиват на съд

Заловените в София направо кандидатстват за убежище
СНИМКА: БГНЕС
137 души бяха задържани преди 10 дни при проверки в хостели и малки хотели в центъра на София. Те няма да бъдат съдени.
Въпреки че всеки ден полицията залавя десетки нелегални чужденци, само хванатите на границата отиват на съд. Заловените в София и във вътрешността на страната подлежат само на експулсиране, но повечето се сещат веднага да искат бежански статут и така остават у нас, показа проверка на "Сега". Причината за двойния стандарт според МВР е, че за хванатите във вътрешността не можело да се докаже, че са преминали тайно през браздата, въпреки че е очевидно, че са влезли от там. Разследващите се оправдават с НК, който предвижда наказание само за незаконно преминаване през границата.

Тези, които бъдат хванати по границата, биват осъждани по бързата процедура и търпят последствията от това. Последният случай е с арестувано ливанско семейство с бебе на гарата в Русе, което е искало да мине нелегално в Румъния. Мъжът е обвинен, че трафикира жена си и детето, а жената - че трафикира детето. Двамата си признали и сключили споразумения с прокуратурата. Районният съд в Русе осъди мъжа на 3 г. условно, 1000 лв. глоба и срещи с пробационен служител. Жената е с присъда от 7 месеца условно и 200 лв. глоба. Семейството ще плати и съдебни разноски. Присъдата е строга, като се има предвид, че и каналджиите се отървават с условна. Пред семейството има два варианта - или да поиска бежански или хуманитарен статут, или да се съгласи да се върне в родината си.

Най-трудно се връщат гражданите на Ирак, Афганистан и Северна Африка, защото нямат посолства, а е необходимо държавата им да организира полета. Затова нелегалните иракчани стоят в лагери в България, като повечето се съгласяват да се качат на полети за родината си на разноски на българската държава. България не може да връща влизащите мигранти на Турция, защото споразумението за реадмисия е от 60-те години на ХХ век и е неработещо, а ново не е сключено.

Хаосът с различните видове задържани чужденци е огромен, разказаха работещи в сектора. Ако например полицията ги хване във вътрешността на страната, тези, които вече са подали молба за статут, биват пращани в лагерите на Държавната агенция за бежанците. Ако нямат статут, нито са подали молба, биват пращани в разпределителния център на дирекция "Миграция", където им се вземат отпечатъци и ги интервюират, след което се настаняват в центровете на агенцията за бежанците.

Когато на границата бъде арестуван човек без документи и без статут, трябва да се задвижи тежка процедура по международна кореспонденция, за да се установи самоличността му. Когато има дело срещу такъв човек, той седи в ареста средно около 4 месеца. Най-тежка е ситуацията, когато сред заловените има малки деца. Единственият начин е майката и детето да бъдат настанени в помещения на Българския червен кръст, докато приключи разследването. Проблемът е обаче, че там няма охрана и разследващите нямат никаква гаранция, че ако днес оставят майката и детето, утре ще ги намерят.

Подобни проблеми има в почти всички погранични райони. Ако бежанският поток е засилен, местните арести се оказват тесни и не могат да поберат арестуваните. Именно заради този проблем преди месеци окръжният прокурор на Русе Георги Георгиев поиска там да бъдат обособени специални арести. Идеята беше две общински сгради, дадени за ползване на полицията, да се ремонтират. Засега обаче това не е направено. "Сега няма големи групи хора, потокът се пренасочи", обясни Георгиев. Ако обаче чужденците отново тръгнат към Румъния, в Русе няма да има къде да ги държат.

В София задържаните попадат в арестите на полицейските управления, където им се снемат отпечатъци и им се правят разпити. Те не биват съдени, затова каналджиите превозват чужденците масово към столицата. Ако подадат молба за получаване на международна закрила, биват прехвърлени в центровете на агенцията за бежанците. В случай че им бъде отказан бежански или хуманитарен статут, отново се връщат на МВР, за да бъдат експулсирани в страните, от които идват. МВР съобщи в петък, че за първи път е участвало в операция на европейската служба за граничен контрол "Фронтекс" по експулсиране на 36 пакистанци. В родината им са върнати петима пакистанци от Холандия, по 7 от Испания и Австрия, по един от Германия и Полша и 15 от България.

У нас от началото на 2014 г. са върнати 386 души, получили статут в България, сочат данните на агенцията за бежанците. Най-голяма част от изпратените обратно идват от Белгия, Австрия и Германия. Това е малко число на фона на 6963 запитвания т.г. и 7851 през 2014 г. До 23 септември т.г. 11 742 души са потърсили закрила в България. На 486 е бил отказан статут.



ПРЕСТАРАВАНЕ

Около 30 имигранти са били задържани в района на пограничните села Близнак и Евренозово от членове на бургаската неправителствена Организация за закрила на българските граждани. В цинично съобщение на сайта си участниците в нерегламентирания арест разказват, че отишли в гората, "направили тренировка" и се пръснали да търсят чужденци. Така заловили цяла група и ги предали на граничната полиция. Според българското законодателство т.нар. граждански арест е позволен само ако цивилен задържи лице, извършило престъпление, ако няма друг начин за неговото задържане и ако не е допуснато превишаване на законосъобразните мерки. Действията на въпросната организация не влизат в тези хипотези.



НАГЛАСИ

Повечето българи виждат бежанците като заплаха. Това сочат данни от социологическо проучване на Алфа рисърч. 63% от анкетираните определят бежанския натиск като опасност. 82% казват, че трябва да се усили оградата по границата, а 89% смятат, че държавата трябва да вземе много по-сериозни мерки срещу каналджиите. "Има силна подкрепа за рестриктивни мерки", обясни социологът Боряна Димитрова. Данните сочат още, че отделянето на още пари от бюджета за бежанци не среща никаква подкрепа.

Бежанският поток през Хърватия намаля

Хърватия обяви, че в неделя в страната са пристигнали само 3482 бежанци. Министърът на отбраната Анте Котроманович предположи, че заради настъпването на есента и падането на температурите бежанският поток се е насочил към България и Румъния.

Бежанците променят и политическата карта - на регионалните избори в Горна Австрия управляващите социалдемократи претърпяха сериозна загуба от Народната партия, а крайнодясната Партия на свободата излезе втора сила с антибежански послания. Подкрепата за популистката десница и в Швейцария се засилва в контекста на миграционната криза в Европа, показва социологическо проучване, цитирано от Медиапул. Според допитването, публикувано от седмичното издание "ЗонтагБлик" преди изборите през октомври, 27.8 на сто подкрепят антиимиграционната Швейцарска народна партия. Това е с 1.2 процентни пункта повече от резултата на тази партия преди четири години, когато получи най-много депутатски места. В неделя шефът на германското разузнаване Ханс-Георг Маасен заяви пред общественото германско радио, че в резултат на бежанската криза ставаме свидетели на възход и на крайнодесните, и на крайнолевите екстремисти. На 25 октомври предстоят избори в Полша, през ноември - и в Хърватия, където също се очаква разместване на пластовете.

Масовият приток на имигранти може да се използва за подобряване на положението в икономиките на Запада, смята изпълнителният директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, цитирана от френския бизнес всекидневник "Лез еко".

11
3027
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
28 Септември 2015 20:59
Причината за двойния стандарт според МВР е, че за хванатите във вътрешността не можело да се докаже, че са преминали тайно през браздата, въпреки че е очевидно, че са влезли от там. Разследващите се оправдават с НК, който предвижда наказание само за незаконно преминаване през границата.
Ма верно ? Тва сериозно ? Начи , фащам та у кокошарника и ти се разминава лобутя , щото не съм сигурен ограда ли си прескочил , или съм те пуснал през портата ? Ай сиктир както казват комшиите
28 Септември 2015 21:03
Хаос значи, а? Политическите и медийни елити ни замазват очите със сълзливи историйки, докато правителството се снишава. Какво щеше да стане, ако ни беше връхлетяла унгарската вълна?

Още за рисковете на Пукната стотинка (http://www.puknatastotinka.com)
28 Септември 2015 21:38
А около Женски пазар - кандидатстват за убежище с просо за догани ??? ...
29 Септември 2015 00:02
Боко в прав ред заяви, че няма намерение да спазва Конституцията и да охранява границите на България.
.
Вместо това се моли на Брюкселските мошеници да не го подминат с раздаването по 6000 евро на глава имигрант.
.
Чиста работа - отваряш гореща точка, записваш един милион броя и кешираш 6 милиарда. Цветелина се отказа от охраителната дейност за да влезе в банковото дело. После продаде банката за да се пробва с фотоволтаиците и туризма (главно Пампорово). Сега е на път да изстави фотоволтаиците и да се заеме с регистрация на араби, афганистанци и афроамериканци.
.
На Боко му се вижда лесно, но да си прави сметка, че може да му фръкне главата.
.
Това се нарича национално предателство.
29 Септември 2015 09:31

за хванатите във вътрешността не можело да се докаже, че са преминали тайно през браздата

Шедьовър за намиране на оправдание за бездействие и нищоправене.
Някой ловък адвокат за няколко стотин евра от трафикантите е измислил тая "пързалка" за блокаж на системата.
Подобно безумно умозаключение е възможно единствено в системата на българското антиправосъдие!
29 Септември 2015 10:22
трафикира


хммм
29 Септември 2015 12:16
Някой дали въобще има представа какво става по границата? Тъмно като нв рог, далеч от всякакво българско населено място, без свръзка (там мобилни телефони хващат само турски оператори), и един-двама полицаи стоят на всеки половин или един километър, насред нищото - наоколо гора, храсти, непозната местност. И изведнъж отвсякъде започват да се мъкнат талибани. Какво очаквате тези полицаи да направят? Да ги застрелят? Да ги арестуват? Да ги пленят? Да ги върнат? Ако случайно се свържат с някой от дежурните, то кола може да отиде при тях след доста време - например когато намерят изправна, а след това намерят шофьр за нея. Моля се на Господ из тея храсталаци да не щъкат въоръжени хора, защото тогава ще стане страшно. Предполагам полицията е с щатното си въоръжение - пистолет макаров с осем патрона в пълнителя. Осем СТОП-патрона, и един пълнител с осем бойни патрона.
29 Септември 2015 12:33
Какво очаквате тези полицаи да направят? Да ги застрелят? Да ги арестуват? Да ги пленят? Да ги върнат?


Очаквам и четирите неща.
Всъщност за какво са там тези полицаи, щом няма нищо от посоченото да свършат?

Да красят храсталака, торейки го?

29 Септември 2015 12:38
Разследващите се оправдават с НК, който предвижда наказание само за незаконно преминаване през границата.


Промяната на този член от НК не би трябвало да отнеме повече от половин час на парламента.
29 Септември 2015 15:32
маргаритка2, хубави очаквания имаш, но реалността е друга - погледни как се изопачава всеки един случай на свършена работа от страна на полицията - уж пребити скандалджийки, уж тормозени пияници, уж рекетирани нарушители... В очите на обществото изглежда сякаш собственото министерство подлива вода на работещите полицаи... Сега си представи заглавие "Полицай простреля бежанец" И всичкия медиен шум, който може да вдигне това заглавие, в това число вой от НПО, декларации на министерства, заплахи с международни институции... А човекът просто е защитавал границата. Друг е въпросът дали някой го е пратил на границата, за да я защитава. Всъщност някой знае ли за како са изпратени полицаите на границата? Ясно е, че не могат да пускат нарушителите... Ако ги върнат - лошо, ако ги бият - още по-лошо, агко ги пропуснат - също лошо... Защо ли оставам с впечатление, че те са изпратени там само и само да се отчете някаква дейност?!
29 Септември 2015 15:35
Защото е така!

"Демонстриране на присъствие".

Като с оградата. Врата в полето. Да изглежда сякаш нещо правят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД