"Вода тече на Марс!" - под това възторжено заглавие "24 часа" отбелязва епохалното разкритие на НАСА. Науката е слънце явно за повечето колеги, защото те масово и с густо отбелязват новината за Червената планета. Сензацията ще да е подготвена не без съдействието на Холивуд - там текат последни приготовления за премиерата на филма на Ридли Скот "Марсианецът", в който астронавт се бори сам-самичък за оцеляването си на четвъртата планета вдясно. В неговия художествен свят водата е кът, но рекламният ефект за бюджетно затормозената напоследък НАСА не е.
Към космическата сензация следва да добавим и земни фойерверки от локален характер. "Монитор" рови с упорството на патфайндър в историята: "Гробът на хан Аспарух открит в Запорожието". И там новината е със съмнителна преснота (вчера "Гардиън" написа, че всъщност НАСА открива следи от вода на Марс още от 1970 г.) - та: "Затрит от Сталин археолог попаднал на находката през 1930 г."
"Труд" изследва любознателно джобовете на протестиращите от м.г. - "$ 6.5 млн. заработили протестърите"; за по-научно има и разбивка сметка по сметка: този взел толкова, а онзи, уж по-гласовит - получил по-малко.
"Телеграф" не остава назад с гръмките новини: "Ракът затрива цял град", с надзглавие "Мрачна прогноза за догодина". И читателят се чуди, взира се да разбере кой е този обречен град, що го чака нещо не по-добро от Армагедон. В първото изречение - Смолян... Сандански... Ставало дума всъщност за туй, че засегнатите от коварната болест в цялата страна ще бъдат колкото град като посочените.
"Стандарт" единствен игнорира потоците на Марс, за него по важност те са чак на 28-мо място (страница). Но отделя голям чаршаф на най-близката ни космическа спътница - "Кървавата луна почти ни огря". Астрологията и астрономията - калем до калем през вековете.
В "Новинар" космосът отсъства, но вода - бол: "Червен код за дъжд и вятър", "Потоп заля Шумен". Всичко тече - не само на Марс...
Всичко тече ...
Но нищо не се променя – поне у нас ...