:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,614
Активни 554
Страници 10,517
За един ден 1,302,066

Физици от Япония и Канада взеха Нобелова награда

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Японецът Такаки Каджита и канадецът Артър Б. Макдоналд са носителите на тазгодишната Нобелова награда за физика.
Нобеловата награда за физика т.г. отиде при японеца Такааки Каджита и канадеца Артър Макдоналд за тяхното откритие на вибрациите на елементарната частица неутрино, които показват, че то има маса, съобщиха агенциите. "Откритието промени нашето разбиране за най-вътрешните начини на действие на материята и може да се окаже от съществено значение за нашите възгледи за Вселената", се казва в съобщението на шведската Кралска академия на науките. Според него то предизвиква схващането за т. нар. Стандартен модел - концепцията за частиците и силите в Космоса.

Неутрино са леки неутрални частици, които се появяват като резултат от ядрена реакция - това е същият процес, който кара Слънцето да свети. За тяхното съществуване беше предположено за първи път през 1930 г., но то бе потвърдено чак през 50-те години, когато ядрените реактори започнаха да произвеждат множество такива частици. Първоначално за неутриното се смяташе, че няма маса, но по-нататъшни експерименти, проведени паралелно от екипите на Каджита и Макдоналд, показаха, че това не е вярно. Двамата лауреати ще си поделят наградата от 8 млн. шведски крони (близо 950 000 долара).

ПРИЗНАНИЕ

"Това е от основополагащо значение за физиката на частиците и за нашето разбиране на Вселената", заявиха от Нобеловия комитет. "Експериментите... разкриха първата очевидна пукнатина в Стандартния модел. Стана очевидно, че този модел не може да е всеобхватна теория за това как функционират основните съставни части на Вселената", казват още от комитета.

1
1102
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
06 Октомври 2015 22:12
Заслужават си награда, обаче

Това, че неутриното има маса, не променя особенно Стандартния Модел.
Ще напишат на първия ред за 3-те вида неутрино съответната точна маса. В момента са дадени стойностите (маса по-малко от) в модела. Дори и да намерят и десен спин (ляв за анти-неутриното), пак няма да е пробойна в модела.

Виж, ако намерят маса за фотона, тогава нещата ще трябва да се преразгледат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД