:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,441
Активни 322
Страници 18,284
За един ден 1,302,066

НАП ще може да привиква граждани и шефове на фирми на разпит

Депутати и представители на бизнеса възразиха срещу поредното разширяване на правомощията на данъчните
Националната агенция за приходите (НАП) е на път да разшири още повече правомощията си. Промени в данъчноосигурителния процесуален кодекс (ДОПК) предвиждат служителите на агенцията да могат да привикват граждани и собственици на фирми за даване на пояснения. В момента това става писмено. Промените отварят врата за провеждане на безкрайни проверки. За това предупредиха депутати и представители на счетоводните предприятия, след като промените в ДОПК бяха гласувани без никакъв дебат на първо четене.

Според одобрените от парламента текстове НАП ще може да събира доказателства по нов ред - чрез получаване на пояснения на място в данъчната администрация. В момента данъчните могат да събират доказателства по ред други начини - чрез изземване на вещи и документи, изискване на справки, даване на писмени обяснения. В официалните мотиви към законопроекта обаче се твърди, че за повече достоверност е добре да се въведе и ред за даване на устни пояснения, т.е. разпит. При обсъждането на текстовете в ресорната бюджетна комисия от НАП обясниха, че писмените становища се готвели от счетоводители и било хубаво данъчните да могат да искат лични обяснения директно от собствениците на фирми. Идеята за разпитите била взета от административнопроцесуалния кодекс, който обаче се отнася за спорове по издаването и изпълнението на административни актове.

"Не споделяме тези мотиви. Малките фирми се представят пред НАП от счетоводни предприятия, които водят цялото счетоводство изнесено и дистанционно. Обясненията към НАП се предоставят след необходимите проверки и преглед на документацията. Въвеждането на режим на устни пояснения ще принуди хиляди фирми да си наемат адвокати при случаи на искани устни пояснения, защото собствениците им не са длъжни да разбират от счетоводство", се изтъква в становище на асоциацията на специализираните счетоводни предприятия. Оттам са категорични, че съществуващото в момента задължение за предоставяне на писмени обяснения е работеща процедура и няма нужда данъчните да получават допълнителни правомощия.

Категорично против тези текстове са и депутати от Реформаторския блок, както и опозицията. "Признавам си, че с огромно усилие и след изрично уверение от председателя на бюджетната комисия подкрепихме тези текстове, но с изрична уговорка, че до второ четене всички спорни клаузи ще бъдат премахнати", коментира Петър Славов от Реформаторския блок. "С тези промени данъчната администрация може съвсем да спре да работи. Няма нужда от въвеждане на устни пояснения, това по същество е въвеждане на нова данъчна тояга", коментира Георги Търновалийски от БСП. Резерви срещу тези текстове имат и депутати от ГЕРБ.

Сред спорните текстове са и предложените промени в срокове, свързани с прилагането на давността. Съгласно сега действащите разпореди давността спира да тече при започнало производство за установяване на вземането до издаването на съответния акт, но за не повече от 1 година. Сега се предлага ограничението за издаване на акта в срок до 1 година да отпадне. Според мотивите този срок трудно можел да се спазва, защото част от данъчните производства са свързани и с наказателни производства и 1-годишното ограничение се надхвърля. "Това е проблем на администрацията, не може да има безкрайни производства", коментира Търновалийски. Според Петър Славов предложението де факто премахва давността.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова пък лично предупреди за друг сериозен риск в проекта - въвеждане на нов ред за установяване на недействителност на прехвърлителни сделки. Занапред НАП ще може да води тези искови производства не само на базата на задължения, установени след ревизия, а и на базата на подадените пред нея данни в декларации на фирми и физически лица. "Не е редно да се допуска установяване на недействителност само на база на декларация", счита Стоянова.



ПРАВА

Счетоводните асоциации не са съгласни и с премахването на поканите за доброволно изпълнение. МФ предлага те да отпаднат, защото връчването им затруднява данъчните, а самите покани като информация дублират съобщенията за доброволно изпълнение, които се пращат от публичен изпълнител преди принудителното събиране. От бранша обаче изтъкват, че покрай въвеждането на единната сметка данъчно задължените лица в редица случаи не са наясно със съществуващи задължения и разбират това за пръв път именно от поканите за доброволно изпълнение. Счетоводителите оспорват и даването на право на данъчните да решават къде да публикуват съобщения, когато получателят им не е бил открит на адреса. В момента това се прави задължително на табло в данъчната администрация и в интернет, а занапред се дава възможност за избор. Това ще доведе до хаос и различни практики, изтъкват от бранша.



ПОДСЪДНОСТ

Резерви към предложените промени има и Националната агенция за приходите. НАП категорично отхвърлят искането на Реформаторския блок обжалването на актове да може да става по постоянен адрес на лицето, ако той е различен от този на органа, издал акта. От РБ аргументират промяната с прекомерна натовареност на съдилищата в големите градове, но според НАП и след смяна на подсъдността най-натоварени ще си останат съдилищата в големите градове заради концентрацията на фирмите в тях. В същото време от НАП изтъкват, че промяната в подсъдността крие риск от възникване на противоречива съдебна практика и оскъпяване и забавяне на процедурите по обжалване. Реформаторите предлагат и промяна в реда за приключване на върнати след обжалване заради нарушения ревизии, като се предвижда изрична забрана в новия ревизионен акт да се установява по-висок от първоначалния размер на задълженията. И в момента има подобен текст в ДОПК, но той не е достатъчно ясен и позволява тълкуване в ущърб на жалбоподателя, изтъкват от РБ.
8
4899
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
11 Октомври 2015 18:56
Категорично против тези текстове са и депутати от Реформаторския блок, както и опозицията. "Признавам си, че с огромно усилие и след изрично уверение от председателя на бюджетната комисия подкрепихме тези текстове, но с изрична уговорка, че до второ четене всички спорни клаузи ще бъдат премахнати", коментира Петър Славов от Реформаторския блок.

Обичам ги реформаторите и това си е ! Непрекъснато полагат огромни услия да бъдат категорично против самите себе си

И за електоратат, дето преглъща такива идиотии им завиждам
11 Октомври 2015 19:24

Регионалният министър Лиляна Павлова смята, че от инфраструктурни проекти страната ни няма да успее да усвои 400 млн.евро БГНЕС
Бюджетни 4,1 млрд. лв. невъзстановени от ЕК
Димитър Михайлов - 11 октомври 2015, 09:45


http://banks.dir.bg/2015/10/11/news20259849.html


НАП що първо не привика правителството вместо да гони бакалите?

12 Октомври 2015 09:20
Още първото изречение е грешно и е писано от автор, който няма опит в тази област.
Националната агенция за приходите (НАП) е на път да разшири още повече правомощията си.

Скъпа Таня, "Още повече" казваш, но това не е вярно.
Напротив, ако си следила събитията от 10.11.1989 г. и ако не си прекалено млада, би отбелязала точно обратното.
Под натиска на корпоративни интереси и поради навлизане в парламента на все повече фирмаджии, правомощията на НАП с годините тихомълком намаляват.
Неща, които пречат в законите и "спъват" работата на фирмите благосклонно са отменяни в пленарна зела, тъя като управителите на тези фирми са станали законотворци.
С най добри чувства ти препоръчвам да се запознаеш по-обстойно с материята.
Джокер - Защо в НАП работят 90% жени.
12 Октомври 2015 09:30

kempes
12 Окт 2015 09:20


Джокер - Защо в НАП работят 90% жени.



Защото никой мъж не може да разпитва като жена

За останалото
12 Октомври 2015 10:43
Няма как да се задължат шефовете на фирми лично да присъстват на "РАЗПИТА" от чиновниците от НАП. Защото шефа на фирмата има право да упълномощава свои служители. Или може да наема адвокати.
Та НАП ще усложнят живота на малките фирми, дето нямат голям административен апарат или средства за адвокати и съдилища.
12 Октомври 2015 10:46
Танче, Танче,
ако имаш желание, погледни какви са правата на данъчните в другите държави от ЕС. За САЩ да не говорим. Ще се ужасиш от полицейщината там.
А у нас - най-ограничени правомощия на данъчните, най-ниски ставки на данъци и като следствие - най-сива икономика.
12 Октомври 2015 13:27
Бирникъ, ако в САЩ се възстановява ДДС на фирмите, като при това ревизията на фирма от Ню Йорк на лотариен принцип се пада на ТД Лос Анджелос и няколко пъти привикат "за справка" собственика/управителя на фирмата си е наистина жив уДжасТ.
12 Октомври 2015 18:55
E и ако управителят не може да отговори, защото не е наясно със счетоводството икаже, че ще направи првка пък тогава ще отговаря, директно ще го бесят ли ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД