Премиерът Бойко Борисов откри приятелски огън по САЩ, като настоя за повече морал в бизнеса и третиране на България като европейска страна. Той намекна, че е под натиск да толерира проекти на американски компании и че един от случаите е с "Уестингхауз", която има интерес към развитието на АЕЦ "Козлодуй". Това се случи на форума "Регионални предизвикателства", организиран вчера в София по случай 20-ия рожден ден на Американската търговска камара (Амчам) у нас. На него Борисов пожела догодина по същото време вече да няма визи за българските граждани, както и да получи подарък - ескадрила самолети.
Премиерът неколкократно "приведе доказателства", че България - лоялен партньор на САЩ - не получава 100% възвръщаемост. Той припомни, че американските компании са ухажвани и добре дошли у нас, а българският бизнес трябва да минава през визови процедури, за да стигне отвъд океана. "Гърция няма проблеми с това, а в момента с нищо не ни превъзхожда. И двете страни сме партньори и в НАТО, и в ЕС, но въпреки това те имат тези привилегии, а ние не", заяви Борисов. Думите му останаха без коментар, макар че на форума присъстваха американският посланик в София Родерик Мур и Кенет Хаят, зам.-секретар на Търговския департамент на САЩ.
"Говорим за американския бизнес в България - добре дошли сте, полагаме огромни усилия, толерираме го, дори когато не е много за толериране, когато са правени договори, които дори ме е срам да ги чета, ние ги толерираме", изтъкна Борисов. Той не назова "срамните" договори, но присъстващите предположиха, че говори за двете американски централи в "Марица-изток".
Борисов не скри, че е ядосан от опит да бъде подведен да подпише неясен документ, засягащ плановете на американската компания "Уестингхауз" за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй". "Няма да идват при мен с надписано меморандумче, което не се знае след 10 години какво ще бъде. "Уестингхауз" е сериозна компания и се надявам да дойде да строи в България някой ден, но както се инвестира в европейска държава - с ясен план кога ще си избие инвестицията, колко ще струва произведената енергия, кой ще го финансира, кои реактори ще заложи", обясни Борисов. И поръча САЩ да се поучат на дисциплина от финансовия министър Владислав Горанов. "Ако направим такъв дълг като вашия, това събитие нямаше да го има. Ние сме дисциплинирани във финансово отношение", каза той.
"При 4.3 млрд. лева дългове в енергетиката отиваме на огромен дефицит. Не трябва да гледате само вашата страна, гледайте и моя проблем - това отива на електромера на всеки български гражданин. Когато не сме достатъчно прозрачни и точни, възникват съмнения. Няма хубава корупция, хубави нарушения. Дадох пример с колко компании се съдя - за "Южен поток", за "Белене", за Бургас-Александруполис, защото са приложили непрозрачен начин на бизнес в България. С вас говоря като партньори и като приятели. Ние сме заедно, но не може да сме заедно само когато обядваме, а и когато има проблем", каза още той.
По думите му отношенията България-САЩ не са само бизнес модел, а и морал, и геополитика. "Не е само да изкараме един или сто долара, а българите да повярват, че избраният път е верен, да сме убедени, защото нашият регион влиза от война на война", разясни Борисов. Той изрази недоволство, че когато става дума за проекти с руско участие, критиките и реакциите са незабавни, а за други, "когато има проблем, си затрайваме". "Тук и Американската търговска камара има своята вина. Когато чувате за такива неща, реагирайте веднага", призова премиерът.
Думите му провокираха директора на Амчам Валентин Георгиев. Той коментира, че част от идеите в енергийната пътна карта, представена от 4-те големи български бизнес организации, са социалистически (едно от предложенията е държавата да изкупи двете американски централи в "Марица-изток" и да им намери нов частен собственик). Георгиев дори настоя правителството да направи работна група, която да се среща и с представители на чуждия бизнес в България.
Борисов поясни, че си е позволил острите думи, защото така се говори между приятели. "Не може да сме заедно само когато обядваме. Трябва да сме заедно и в проблемите. Ние сме едно, приятели, аз иначе нямаше така да ви говоря. Признали сме "Хизбула" за терористична организация. Спрели сме три големи руски проекта. Спрели сме руски самолети над морето. Това ако не е партньорство, какво е?", заключи Борисов.
Посланикът на САЩ в България Родерик Мур каза, че американският бизнес вижда положителната промяна в България, но ситуацията може да се подобри, когато се засили върховенството на закона и намалее корупцията.