:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,815,683
Активни 110
Страници 14,672
За един ден 1,302,066

Държавата ще възстановява само 70% от ДДС на фирмените автомобили

Този режим обаче ще се прилага след разрешение от ЕС, дотогава ще важат временни правила
Да се възстановяват само 70% от ДДС за фирмени автомобили, самолети и яхти, които ще се ползват и за лични нужди. Това предлага Министерството на финансите в промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, внесени в парламента от Министерския съвет.

За предложената плоска удръжка от 30% от ДДС е нужно специално разрешение от ЕС. Докато то се получи, фирмите ще бъдат принудени да следват други временни правила с подаване на декларации и ежемесечно отчитане на дела за лично ползване. Така хиляди компании трябва да привеждат дейността си към сложен режим, който ще бъде променен след броени месеци.

Целта на промените е да се ограничат масовите злоупотреби с възстановяване на ДДС през фирмени покупки за лично ползване. Първоначалните текстове обаче предизвикаха сериозни критики заради ниския праг за деклариране пред НАП на тези активи - 700 лв., и заради идеята фирмите сами да изработват методика, по която да изчисляват какъв е делът за лично ползване. Затова бяха основно преработени. Сега става ясно, че държавата отново не е готова с предложение за трайно уреждане на проблема.

Както "Сега" писа, специалният режим за възстановяване на ДДС все пак ще важи само за два вида активи с ползвано право за възстановяване на ДДС - превозни средства с данъчна основа над 5000 лв. и недвижими имоти. Компаниите ще са длъжни да декларират пред НАП всички подобни активи, които се ползват и за лични, и за бизнес нужди. Не е ясно каква точно ще бъде методиката за определяне на дела за лично ползване, която временно ще се прилага. Тя трябва да се одобри със заповед на финансовия министър. При автомобилите като критерий може да се използват изминати километри, а при имотите - дни или площ за лично ползване.

В декларацията си пред НАП фирмата трябва да приспадне този процент от данъчната основа, върху която е ползвано правото за възстановяване на ДДС. Така върху тази част фирмите ще дължат данък, който ще се начислява ежемесечно, докато продължава смесеното ползване на актива. Този срок не може да бъде по-дълъг от 5 години за коли и 20 г. за имоти.

Режимът ще важи и за заварените случаи, като за тях е поставен краен срок за деклариране - 29 февруари 2016 г. Фирмите, които не подадат декларациите и бъдат хванати от данъчните, че ползват активите за лични нужди, ще дължат данъка на 100%.

При положително решение от ЕС при големите автомобили (от 6 до 8 места), яхтите и самолетите ще се прилага коренно различен режим. За тях държавата ще удържа твърд дял от 30% от ДДС-то и ще възстановява само 70%. Според експерти при този подход изискването за последващо деклариране и определяне на дял за лично ползване би отпаднало. Подобни практики съществуват в други европейски страни като Испания например, която удържа 50% от ДДС-то при покупки на превозни средства за смесено ползване. Как точно обаче ще се прилага този облекчен от гледна точка на администриране режим и дали би засегнал и вече закупени активи не е ясно, защото законодателството ще се нагажда впоследствие. Не е ясно и как ще се процедира с недвижимите имоти.



ДАНЪЧНИ ПРОМЕНИ

Кабинетът предлага промени и в други данъчни закони. С изменение в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс България ще прилага практиката на обратно начисляване на ДДС при зърнени и технически култури за максимално позволения срок - до 2018 г. В настоящите редакции това бе позволено до края на 2015 г. Обратното начисляване на ДДС се прилага за рискови стоки и ограничава злоупотребите с точене на данъка по веригата. С промени в Закона за корпоративното подоходно облагане се въвеждат нови правила за ползване на данъчни отстъпки от фирми, работещи в региони с висока безработица. В Закона за местните данъци и такси се предлага и облагане на земеделски имоти в рамките на населените места с имотен данък, когато не е било сменено предназначението им.

24
3923
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
14 Октомври 2015 19:59
Целта на промените е да се ограничат масовите злоупотреби с възстановяване на ДДС през фирмени покупки за лично ползване.


Нормално! Хора с подгизнали подметки от соц икономика и свищовско счетоводство нямат хабер от законите на пазарната икономика и няма как да знаят, че за "държавата" е по-изгодно да опрости (или възстанови) 1000 кинта ДДС на трима, а да вземе 100 000 кинта данък от трима други. За тях оборот, консумация и т.н. са термини от научната фантастика. Хората в цял свят те стимулират да купуваш "до дупка", за да храниш "държава" и стотици дребни предприемчи, а тука гледат да ти измъкнат и последния лев от джоба за лот 6, тангенти и два третоара.
14 Октомври 2015 20:25
Красота !!!
Европейската програма свърши. Докато приключи битката кой да се уреди за следващата трябват средства за папане.
Драстичното намаляване на платените данъци и липсата на фондове е причината за тази идиотщина. Спокойно - "От фалирала фирма данък не мож да вземеш" - древен римски философ.
14 Октомври 2015 22:53
Интересно, очаквано е от ЕС да отговорят, че са в грешка с това което искат да прилапат.Нещо пазарната икономика се губи на нашите.То иначе и кръвен данък може да им скимне.Кръв за ......... банка.
15 Октомври 2015 01:57
нямат хабер от законите на пазарната икономика и няма как да знаят, че за "държавата" е по-изгодно
Че то държавата я няма в пазарната икономика. Не твърдят ли това либертианците!? Дори няма фунция за държавата в "законите на пазарната икономика".
Освен това Влади Горанов по логиката на пазара предлага тази промяна - всяка услуга (в случая, на лизинговите компании) се отплаща. Дава и хляб на данъчните да заработят извънредни хонорари като определят стойността на актива под границата от 5000 лв.
Ако тая пазарна гллупост мине в глупавия ни парламент, фирмите ще преобразуват автомобилния си парк като:
- новите автобили ще са по лизингов договор с изкупуване при остатъчна стойност под 5000 лв. Лизинговата компания подава декларация, че всички автомобили се ползват по предмета на дейност - отдаване под наем;
- старите автомобили ще бъдат "прпдадени" на служителите (на остатъчна стойност под 5000 лв.) и обратно "наети" от фирмата само за работните дни. Физическите лица не начисляват ДДС, но пък фирмата ще приспада ДДС-то за гориво и сервизно обслужване. Даже може да сключи договор с друга фирма за сервизно обслужване и ... да си поделят ДДС-то.
За имотите същото - когато ще се прави ремонт, се наемат от фирмата за един месец. Ремонтира се имота, приспада се ДДС-то и се прекраъява договора ... до следващата необходимост. По-сложно става с оценката на капитала, ако активите се изваждат от него, но при една ускорена амортизация може да се нагласят нещата.
15 Октомври 2015 08:17
Стига сте търсили "дупки" в данъците.. ами кажете как да се облагат с ДДС стоките за лична употреба на фирмите. Щото явно това стана национален спорт - коли, "моли" и къщи телефони печки даже да се купуват от фирми, да се възстановява ДДС, а после да се ползват като лични. Реално това убива смисъла на ДДС. Да не говорим, че после фирмата си приспада и ремонтите и амортизации и т.н от печалбата.. за колите и бензина после му се възстановява ДДС..

Т.е. богатите фирмаджии живеят 20% по-евтино от бедните и работещите хора без фирми. И това само заради ДДС. Ако сложим и играта с разходите - фирмите почти не плащат и данък печалба. Реално единственият данък който не могат да скатаят фирмите е годишният данък върху имотите, но пък той са символичен а за земеделски земи въобще няма такъв.

Данъчната ни система е тотално сбъркана - данъци плащат най-вече бедните и средната класа. Богатите - почти не плащат данъци.. Ако се запази същата данъчна тежест, но се размести тежестта на данъците - ДДС, ДОД, данък имоти - може да се получи много по-балансирано облагане, такова, което да е по-справедливо. А не както е в момента работещите бедни да плащат повече от богатите.

--
http://mickideas.blogspot.com
15 Октомври 2015 08:41
mick - кратко и точно
15 Октомври 2015 09:30
mick, явно си наемен работник и като такъв няма как да знаеш, че:
1. Много от т.нар. "богати" фирмаджии както ти ги наричаш имат работна седмица от 80-90 часа;
2. Рисковете, които поемат не са като това ти да си купиш билет от някоя лотария;
3. Аз например, съм ползвал болнични за 20 години дейност общо 7 (седем) дни;
4. Отпуск, както ти го разбираш (мин. 20 дни/год.) е в рамките на четвъртък-неделя един път годишно;
5. Не висят по форумите да плюят когото и да е, защото просто нямат време.
6. Времето им е нужно за да осигурят работа и достойна заплата за такива като теб!
7. "Богатите" предприемачи работят тук, защото смятат, че трябва да се върне старата слава на на нашата Родина, а не да дават кръв на някоя чужда "Родина";

Мога да продължа още, ако реша, че има необходимост от това.

Бъди здрав!
15 Октомври 2015 09:34
Защо се прави разлика между фирмен и частен лек автомобил, например? Нали и частният се ползва ежедневно за отиване и връщане от работа, където се създава БВП т.е. аналогично на фирмения? Това делене е порочно в основата си и наподобява соцпрактиката, от която уж сме се отказали. И тогава държавни автомобили се ползваха от големите шефове за лични нужди, но сега това е правило (за фирмите), а не изключение. Докато има подобни алогични закони, ще има "фирмени" имения около София, "фирмени" мебели по домовете, "фирмени" коли и т.н.
15 Октомври 2015 09:38
Дали си струва масрафа и разходите за труд и време, контрол, проверки и т.н. ... за една кола, струваща 5000 лв.
15 Октомври 2015 09:51
То и Белият дом Обама го ползва да живее там. Резиденция "Бояна"...
15 Октомври 2015 09:52
Бург Гаски
15 Октомври 2015 09:30

Това което казваш е вярно, но: Смисълът на ДДС е да облага стоките за лична употреба. А не да се заобикаля.

---

Според мен ДДС е най-гадният измислян данък - краде се на поразия, краде се с него на поразия от бюджета, огромен е. Всеки иска да го скатае щото е 1/5 от цената на стоката. Трудно се обслужва, натоварва фирмите с безумна бюрокрация.

---

Даже си мисля, че ДДС трябва да се приспада само до нивото на ддс получен от продажбите. Т.е. фирмите да внасят ддс-то когато купуват, и да си задържат начисленото ддс при продажбите/до нивото на внесеното ддс/ останалото също да внасят. Така фирмите ще имат стимул да продават повече. Да не държат големи количества на склад/сега това се използва за врътки с ДДС/. Никакво връщане на ддс, както е в момента.

Най-добре е обаче правителството да вземе и да поиска от Брюксел експериментално премахване на ДДС и заместването му с Данък оборот - например 5-8%. Без възстановяване.. всяка една продажбда да се облага. Просто като боб. Хиляда пъти по-справедливо ще е. Хиляда пъти по-малко бюрокрация.

Друг вариант - ДДС се намалява на 15%, а се нормализира данък имоти, освен това се въвежда върху всички имоти, не само върху тези които са в регулация. Така ще се запази данъчната тежест, но ще се разпредели много по-справедливо. Богатите ще плащат повече, консумиращите бедни - по-малко.



15 Октомври 2015 10:15
Mick,
15 Октомври 2015 10:23
Това което казваш е вярно, но: Смисълът на ДДС е да облага стоките за лична употреба. А не да се заобикаля.

Всеки данък има смисъл само тогава, когато е много по-евтино да го платиш, отколкото да го заобиколиш!
15 Октомври 2015 10:30
Освен това, държавата трябва да създава условия за бизнес или поне да не пречи!
Какво стана с първите 3 дни от болничните дето ги плаща бизнеса - това беше антикризисна мярка. Кризата отмина!
Увеличението на тока пак е за сметка на бизнеса (дребния).
Служебните телефони, автомобили, компютри и т.н. в министерства, агенции, областни и общински администрации дали не се ползват и те за частни нужди?!
15 Октомври 2015 10:32
Като се има предвид, че администрацията не е читава всички тези "нововъведения" създават предпоставки за административен, в частност данъчен произвол и рекет!
15 Октомври 2015 10:56
Колкото повече се усложнява една система, толкова по-несигурна и уязвима става. Спомнете си, че Дянков накара и продавачите на вестници да си купят касови апарати! Оставаше да ги застави да се свържат и онлайн с НАП. Е, не стана. Не бива да се създават закони, за които предварително се знае, че няма да бъдат изпълнявани или че ще бъдат заобикалани.
Пример: Отивам командировка до Варна, но не се прибирам в петък, а решавам да остана за уйкенда. В неделя ме спират на магистрала "Хемус" за проверка.
Въпрос: Колата, с която пътувам като служебна или лична е ползвана?
15 Октомври 2015 11:17
Мутренски кабинет - мутренско управление! При първия мандат на бат Бойко финансовия министър сложи данък върху лихвите по депозити, интересно ми е при сегашните лихви какви са постъпленията по този данък и какви за разходите по поддържането му?
Сега се хвърлихме на личното ползване на автомобилите. Как си представя Горанов, данъчния до определя в момента колата за какви нужди се ползва? На какво основание и с какви доказателства ще се доказва ползването за лични нужди?
Ревем, че автомобилният ни парк е стар, а вземаме мерки да намалим продажбите на нови автомобили в България? Горанов, трошките ли ти харесват?
15 Октомври 2015 11:46
За автомобилният парк има относително лесно решение - Държавата да подарява ДДСто на този който купи колата. Т.е. все едно няма ддс.
Така ще отпаднат и всички тия врътки с фирмените автомобили за лично ползване. Щото тогава всички ще купуват коли без ДДС и няма да има неравнопоставеност. А 20% по-ниска цена си е огромна промяна, доста хора ще могат да си позволят нови коли.

Всъщност според мен за стоки за които се начислява годишен данък не трябва да има ДДС. Т.е. за коли и имоти. Щото правят стоките прекалено скъпи. А самият годишен данък би трябвало да е достатъчен/сега годишния данък е символичен/. Нормалният годишен данък е около 1% от цената на стоката/справка "белите" държави/. За колите пък, за старите коли/цената им е доста ниска/ данъкът би паднал прекалено много и биха могли да го ограничат да не пада под 100 лева да речем. Така няма да е много изгодно да се кара стара кола. А и тя доста повече замърсява.
15 Октомври 2015 12:25
Че Горанов не става за финансов министър сигурно вече е ясно на всички. Че прави бели и щуротии сигурно също е ясно на всички.
Относно държавата: "Каквото повикало - такова отговорило." Държава която не е честна спряма хората направо ги кара и те да не са честни спрямо нея. И кой печели от това?
15 Октомври 2015 12:37
Mick, точно това и аз мисля за данък оборота и за ДДС при активи където впоследствие има годишни данъци. Но както казах и преди - намалението е 16,66%, а не 20%. И има как през годишните данъци после Държавата да си го вземе.
Защото сега жената на шефа дето не работи кара фирмена кола, а не нейна. Но си я ползва изцяло за лични нужди. Въпреки, че може да и бъде купена и на нейно име. А сега пълномощно, че може да я ползва и т.н. Но пусто ДДС....
Само си представете да няма ДДС - колко адвокати, счетоводители ще са с намалена работа? Но сложно, по-сложно, ДДС. Един нисък данък оборот без изключения и няма нужда от еквилибристики.
15 Октомври 2015 13:12
tudor
15 Октомври 2015 12:37

Да, вярно намалението е 16.67% от крайната цена. Ама така е прекалено точно

15 Октомври 2015 14:09
При този акциз на горивото, какво значение има дали държавата ще вземе еднократно 30% от 20% ДДС при покупката на автомобила. Само усложняват работата на фирмите, данъчните, а защо не и на МВР, прокуратурата и съда.
15 Октомври 2015 17:54
Т.е. фирмите да внасят ддс-то когато купуват, и да си задържат начисленото ддс при продажбите/до нивото на внесеното ддс/ останалото също да внасят.


ами то си е точно така в момента
16 Октомври 2015 14:37
demark
15 Октомври 2015 17:54

Да реално е същото, но според мен не трябва да има възстановяване на ДДС/износът не го броя/. Внесеното вповече ДДС може да се смята като покупки за лично ползване, до момента на продажбата. Едва когато фирмата продаде стока.. едва тогава ддс-то се освобождава. Така всъщност няма да може да се точи ДДС. Фирмите няма да държат голям склад и да се опитват да финтират ДДСто..

Нещо такова имах предвид.

Всъщност като се замисля, ако няма връщане на ДДС - ще спре не само източването, но и изкуственото превъртане на ДДС фактури което се наблюдава в момента за избягване на плащане на ддс.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД