Лидерите на страните по т.нар. Западнобалкански маршрут на придвижване на бежанците, председателите на ЕК и на Европейския съвет Жан-Клод Юнкер и Доналд Туск се договориха за създаването на нови 100 000 места в центровете за настаняване на прииждащите мигранти през зимата, предадоха агенциите. Това стана по време на свиканата по инициатива на Юнкер извънредна среща в Брюксел, която продължи до ранните часове на вчерашния ден. България беше представлявана от премиера Бойко Борисов.
Балканските държави приеха план за действие от 17 точки, който предвижда страните да се въздържат от едностранни решения относно миграционната криза, които могат да се отразят негативно на останалите. Договорено бе да споделят информация за миграционните потоци и съвместно да работят за осигуряване на повече места и по-добри условия за подслон на бежанците. Съдействие обеща и Върховният комисариат на ООН за бежанците. Решено беше всяка държава да търси финансова подкрепа, ако има нужда от средства, за да се справи с притока на мигранти. Парите могат да дойдат спешно от заеми от Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Банката за развитие към Съвета на Европа, е записано в одобрения документ. Преди началото на срещата премиерът Борисов категорично се противопостави на идеята да взима заеми за овладяването на бежанската криза. "Категорично не съм съгласен с формулировката да взимаме заеми от големите финансови институции, за да се справяме с бежанската вълна", заяви той, цитиран от БНТ. По-късно обаче България подкрепи плана, който включва и вземането на финансови заеми заради бежанците.
Европейската гранична служба Фронтекс ще засили присъствието си по гръцко-македонската граница с цел всички преминаващи мигранти да се регистрират, както и по тази между България и Турция. В момента служители на Фронтекс съдействат на България, като заедно с ДАНС участват в разпитите на бежанците, пристигнали у нас.
"Единственият начин да възстановим реда е да се забави некотролираният поток хора. Политиката да се разрешава на хората да минават към съседните държави трябва да спре. Искам да бъде ясно - хората трябва да бъдат регистрирани. Няма регистрация - няма права", заяви шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер след срещата. Той поясни, че още от понеделник държавите по т.нар. Западнобалкански маршрут на бежанците започват обмяната на информация за бежанския поток, както и работата за създаването на временни подслони за прииждащите мигранти. Брюксел ежеседмично ще следи дали се спазват поетите от страните ангажименти.
ПРИЗИВ
Стратегическа цел на ЕС трябва да бъде създаването на система за директни полети с бежанци от мястото на влизането им в ЕС до европейски страни, в които могат да получат убежище, заяви върховният комисар на ООН за бежанците Антонио Гутериш, цитиран от ТАСС. Според него бежанците не трябва да бъдат принуждавани да вървят пеша през балканските държави - от граница до граница. "Засега нямаме необходимите ресурси, но сме си поставили това за стратегическа цел", обяви Гутериш, който също участва в срещата в Брюксел.