"Хелоуин раздели българите" - забелязал е "Стандарт" при усърдно разследване във "Фейсбук" и други Ганкини кафенета. Вестникът представя вкратце стандартните "за" и "против" ирландско-американския празник и благоразумно не взема страна. (Подобно е поведението му и сред чудесата на политическата джунгла, но това не ни е тема сега.)
В "Телеграф" няколко дописки ни докараха до "болгар, болгар!" пристъп с блъскане в косматите гърди. Световно известно е (особено между гара Бов и Малко Търново), че българите са ненадминати любовници с непреклонна коравина на оная функция. Славата ни по света вече разнася и приложение за компютри и мобилни устройства, чрез което се влиза в социална мрежа за секс-запознанства: "Светът си урежда тройки с родно приложение. Свалят го 1 млн. пъти на година". От гордост ли, от възбуда и липса на предразсъдъци ли, вестникът е оплескал малко правописанието, например в изписването на "№ew York Post" (американският вестник писал за приложението, създадено от лондонски българин). На една от картинките към материала на "Телеграф" четем текст, съвършено свободен от съгласуване и логика: "Логото на приложението 3nder и едно от слоганите им "Игриво число". Няма никакъв смисъл да описваме какво действително има на картинката и какво е искал да каже редакторът.
Не са били много ококорени и събудени също така и в "Труд". Изданието съобщава добра новина с лош правопис: от догодина обещават и "ПалЕативни грижи за онкоболни". Това е в заглавието и ако приемем, че пръстчето на автора или редактора е цъкнало встрани, то в самия текст упорито се затвърждава това изписване: "...включително и палеативни грижи за най-тежко болните". Няколко страници по-нататък - любопитка за сестрата на В.А. Моцарт - имала голямо музикално бъдеще, но баща й спрял кариерата и развитието й. Всичко туй - с надзаглавие "Ако не беше женали".
Но това са бели кахъри предвид опасността (измислена заплаха, но няма значение): "Астероидът Голямата тиква може да се сблъска със Земята" ("Телеграф"). Но дали пък не се е сблъскал вече??
|
|